کتاب استخدامی اداری ها
آزمون های استخدامی

فراخوان جذب اعضای هیات علمی ۱۴۰۰

اعلام نیاز دانشگاه‌ها برای جذب هیأت علمی از فردا آغاز می‌شود

اعلام نیاز دانشگاه‌ها برای جذب هیأت علمی از فردا شنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۴۰۰ آغاز شده و تا ۱۶ مهرماه ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت همچنین فرایند ثبت‌نام متقاضیان برای جذب در دانشگاه‌ها نیز از ۱۷ آبان ماه آغاز شده و تا ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ادامه خواهد شد.

فراخوان جذب اعضای هیأت علمی ۱۴۰۰

در راستای اجرای مصوبه جلسه شماره ۸۱ هیأت عالی جذب به تاریخ ۱۳۹۰/۶/۲۱ بدینوسیله ‎برنامه زمانبندی ‎بیست‎ و چهارمین و بیست و پنجمین ‎فراخوان نیمه ‎متمرکز جذب ‎اعضای‎ هیأت‎ علمی پیمانی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور مربوط به فراخوان آبان ماه ۱۴۰۰ و اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ با لحاظ توضیحات زیر به پیوست اعلام می‌گردد:

۱. درصورت نیاز به مشاوره و راهنمایی از سوی کارشناسان مرکز جذب، می‌توانید پس از ورود به سامانه جامع جذب و از طریق مرکز پیام پرسش خود را مطرح و پاسخ آن را ظرف مدت یک روز کاری، دریافت نمایید. دقت در اعلام نیاز در بازه مذکور و مطابق با تقویم اعلام شده، موجب مزید امتنان خواهد بود. بدیهی است پس از اتمام هر بازه، امکان تمدید آن یا ورود اطلاعات خارج از سیستم فراهم نیست و انتظار می رود همکاران گرامی در این مورد، تقاضا یا توقعی را مطرح نفرمایند.

۲. با توجه به محدودیت های مربوط به اختصاص ردیف استخدامی انتظار می رود؛ برای اعلام نیاز در این فراخوان صرفاً به ثبت حداقل ها در تطابق با نقشه جامع علمی کشور و مجوزهای مربوطه اکتفا نمایید و از هرگونه ثبت نیاز تخمینی خودداری فرمایید.
“همانگونه که استحضار دارید و در جدول زمانبندی نیز آمده است، معتبرنمودن تقاضاهای ثبت شده از وظایف مرکز نظارت و ارزیابی است که معمولا در تطابق با مصوبات هیأت امنا و نقشه جامع و طرح راهبردی دانشگاه و سند آمایش آموزش عالی کشور صورت می گیرد. درصورت رعایت این موارد در ثبت نیاز اولیه و درج ضمائم و مستندات آن در سامانه، انجام کار با سهولت و سرعت بیشتری صورت خواهد پذیرفت و از هرگونه رفت و برگشت جلوگیری می شود.”

۳. ضروری است همراه با اعلام نیاز، شرایط اختصاصی هر دانشگاه و شرایط ویژه پذیرش رشته ها قید شود. شرایط اختصاصی نباید ناقض قوانین و مقررات جذب و یا براساس انتخاب افراد از پیش تعیین شده اندازه گیری شود و نباید ظرفیت مشارکت عموم افراد واجد شرایط را محدود کند.

۴. هر داوطلب به محض ثبت نام از حقوق مکتسبه ثبت نام برخوردار است و باید شرایط سالم و عادلانه شرکتِ وی در رقابت فراهم گردد و از هرگونه تضییع حق و تعیین و یا محدود نمودن دایره انتخاب شوندگان، قبل از بررسی علمی و سایر صلاحیت ها خودداری گردد. هرگونه تضییع حق آحاد داوطلبان و برهم زدن شرایط رقابت عادلانه و مهندسی حائزین شرایط، موجب ضمان و خسارت در دنیا و آخرت خواهد گردید.

۵. فرایندهای جذب از طریق سامانه جامع جذب اعضای هیأت علمی صورت می گیرد و شایسته است ذینفعان گرامی و تمامی مراجع ذیربط، امور مربوط به جذب اعضای هیأت علمی و مراحل مختلف آن را صرفاً از طریق این سامانه پیگیری نمایند.

۶. نظر به شیوع بیماری فراگیر کرونا و با توجه به سیاست های ابلاغی توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا و با لحاظ سیاست های دولت و وزارت متبوع در انجام همه مأموریت ها با رعایت اصول فاصله گذاری اجتماعی، هیأت مرکزی جذب در مصوبه جلسه مورخه ۹۹/۰۲/۰۳ خود بر اساس پیشنهاد برخی از دانشگاه ها مقرر نمود؛

“دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می توانند تا اطلاع ثانوی جلسات هیأت اجرایی و کارگروه های علمی و عمومی و حتی مصاحبه با داوطلبان را به صورت نیمه حضوری و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار نمایند.”

نرم افزار و زیرساخت ها و بسته های آموزشی مربوط به برگزاری الکترونیکی جلسات و مصاحبه ها در اداره آمار و فناوری اطلاعات مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم فراهم شده است. موسساتی که مایلند جلسات خود را به صورت نیمه حضوری برگزار نمایند، می‌توانند با مراجعه به مرکز پیام سامانه جامع و از طریق گزینه “استفاده از سیستم جلسات مجازی” و معرفی رابط دانشگاه با ذکر شماره تماس در متن درخواست اقدام نمایند. جلسات می تواند کما فی السابق به صورت حضوری یا نیمه حضوری برگزار گردد.

۷. تغییر تقویم فراخوان های سالیانه از شهریور و بهمن به اردیبهشت و آبان به این دلیل صورت گرفته که فاصله دو فراخوان طوری باشد که امکان به پایان رساندن دوره رسیدگی به فراخوان قبلی پیش از آغاز فراخوان جدید فراهم گردد و با نظر به مجموع محاسبات و بررسی های انجام شده از این پس ورود به فراخوان جدید صرفاً برای موسسات و دانشگاه هایی ممکن است که کار رسیدگی به پرونده فراخوان قبلی و حداقل در بلوک های مربوط به دانشگاه را به پایان رسانده باشند.

قانون مرتبط:قانون نحوه تأمین هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی

زمان‌بندی فراخوان آبان ماه ۱۴۰۰

ردیف

اقدام کننده

اقدام

تاریخ شروع

تاریخ خاتمه

1

دانشگاه

اعلام نیاز

1400/06/20

1400/07/16

2

مرکز نظارت

بررسی اعلام نیاز دانشگاه و تخصیص ظرفیت

1400/07/17

1400/07/30

3

دانشگاه

تطبیق نیاز با تاییدیه مرکز نظارت

1400/08/01

1400/08/14

4

مرکز جذب اعضای هیات علمی

فراخوان

1400/08/17

1400/08/30

5

دانشگاه

بررسی اولیه پرونده متقاضیان با نظر هیات اجرایی جذب دانشگاه

1400/09/06

1400/12/07

6

ارسال پرونده های متقاضیان دارای شرایط اولیه به کمیته های بررسی توانایی های علمی و صلاحیت عمومی

7

نتیجه بررسی صلاحیت علمی و عمومی در دانشگاه

8

اتخاذ تصمیم در هیات اجرایی جذب دانشگاه

9

ارسال پرونده متقاضیان مورد تایید هیات اجرایی جذب دانشگاه به دبیرخانه هیات مرکزی جذب

10

مرکز جذب اعضای هیات علمی

بررسی مرکز جذب و طرح در هیات مرکزی

1400/12/08

1401/02/05

11

دانشگاه

اعلام نتیجه نهایی توسط دانشگاه به متقاضی

حداکثر تا 1401/03/01

 

زمانبندی فراخوان اردیبهشت ماه ۱۴۰۱

ردیف

اقدام کننده

اقدام

تاریخ شروع

تاریخ خاتمه

1

دانشگاه

اعلام نیاز

1400/12/08

1400/12/28

2

مرکز نظارت

بررسی اعلام نیاز دانشگاه و تخصیص ظرفیت

1401/01/14

1401/01/26

3

دانشگاه

تطبیق نیاز با تاییدیه مرکز نظارت

1401/01/27

1401/02/09

4

مرکز جذب اعضای هیات علمی

فراخوان

1401/02/18

1401/02/31

5

دانشگاه

بررسی اولیه پرونده متقاضیان با نظر هیات اجرایی جذب دانشگاه

1401/03/07

1401/06/08

6

ارسال پرونده های متقاضیان دارای شرایط اولیه به کمیته های بررسی توانایی های علمی و صلاحیت عمومی

7

نتیجه بررسی صلاحیت علمی و عمومی در دانشگاه

8

اتخاذ تصمیم در هیات اجرایی جذب دانشگاه

9

ارسال پرونده متقاضیان مورد تایید هیات اجرایی جذب دانشگاه به دبیرخانه هیات مرکزی جذب

10

مرکز جذب اعضای هیات علمی

بررسی مرکز جذب و طرح در هیات مرکزی

1401/06/09

1401/07/30

11

دانشگاه

اعلام نتیجه نهایی توسط دانشگاه به متقاضی

حداکثر تا 1401/09/01

 

7 دیدگاه

  1. این روند شرایط سنی واقعا در حق مردم ظلم میشه از بس که استخدام کم بوده جوانهای ما به پیری رسیدند بدون آنکه شغلی بدست بیاورند با توجه به نص صریح قانون اساسی تسهیل تامین شغل و مسکن … حاکم اسلامی بایست جهت جبران کبر سنی افراد بخاطر نقص و کمبود استخدام شرط سنی را حداقل تا۵۰سال آزاد بگذارند و مزیت این کار آن است بعد ۱۰سال فرد بازنشست شده و یکی دیگر جای ایشان استخدام خواهد شد بدین ترتیب از یک فرصت استخدامی چند نفر استفاده می کنند این کار در بیشتر کشورها امری معمولی هست.

  2. بر اساس بند ۴:باید شرایط سالم و عادلانه شرکتِ وی در رقابت فراهم گردد و از هرگونه تضییع حق و …بنده سال قبل در بررسی مدارک بالعینه دیدیم دانشگاهها بین فارغ التحصیلان خود یا دولتی با دانشگاههای دیگر مثل پیام نور و بویژه دانشگاه آزاد تبعیض قائل شدند بدون اینکه به صلاحیت و شایستگی علمی فرد اهمیت بدهند!!! حتی در خود سایت بعنوان مثال در بررسی مدارک دانشگاه رجایی نوشته بودند بخاطر ضعیف بودن دانشگاهی که ارشد فارغ التحصیل شده ای پرونده از روند بررسی خارج میشود!! هرچند که جای جالبش اینجاس بعد دو سه ماه دانشگاه مذکور رو خود وزارت علوم به لحاظ رتبه بندی بالاتر از دانشگاه رجائی قرار داده بودند!?

  3. اساتید هررشته بهتراست ازمیان نیروهایی که سابقه کاری رشته مربوطویامشابه را داشته اندانتخاب شوندتا علم وعمل وآموزش توام برای دانشجوکارایی لازم راداشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام