کتاب استخدامی اداری ها
اندیشه‌های حقوقی

پایه سنوات 1401 | نحوه محاسبه پایه سنوات سال ۱۴۰۱ کارگران

نحوه محاسبه پایه سنوات سال ۱۴۰۱ کارگران

یکی از مواردی که قسمتی از مزد ثابت هرسال می‌باشد و همه ساله توسط شورای عالی کار مصوب می‌شود عاملی است تحت عنوان پایه سنوات که به صورت روزانه مشخص شده و به نسبت روزهای هر ماه می‌بایست به کارکنان شاغل پرداخت شود.

پایه سنوات به شخصی تعلق می‌گیرد که حداقل یکسال در آخرین کارگاه مشغول به کار باشد و در واقع از سال دوم اشتغال وی در یک کارگاه، پایه سنوات به کارمند یا کارگر پرداخت خواهد شد.

این مبلغ از طرف شورای عالی کار و به عنوان جبران کمبود حقوق به کارگران با حداقل دستمزد داده می‌شود. در ابتدای سال ۷۰ قانون پایه سنوات در مجلس مطرح و بررسی شد. بر طبق قانون، کارگران رسمی و یا غیر رسمی که قرارداد رسمی دارند یا ندارد مشمول قانون پایه سنوات می‌شوند.

مبلغ پایه سنوات در سال ۱۴۰۱

مطابق بخشنامه دستمزد ۱۴۰۱:

«نرخ پایه سنوات در سال ۱۴۰۱ در مورد کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه کرده باشند یا خیر، روزانه ۷۰.۰۰۰ ریال (پنجاه و هشت هزار و سیصد و سی و سه ریال) تعیین می‌گردد.

همچنین، نرخ پایه (سنوات) کارگران مشمول طرح‌های طبقه بندی مشاغل برای گروه یک مبلغ مذکور و سقف آن در گروه ۲۰ مبلغ … ریال (… ریال) خواهد بود و برای سایر گروه ها بر اساس جدول اعلامی اداره کل روابط کار و جبران خدمت اقدام خواهد شد.»

بخشنامه مربوط: ابلاغ نرخ پایه سنوات سال ۱۴۰۱ در گروه‌های ۲۰گانه طبقه‌بندی مشاغل و نحوه ارتقاء طبقه شغلی

نحوه محاسبه پایه سنوات در سال ۱۴۰۱

محاسبه سنوات بر اساس جدول ارائه شده در انتهای مطلب و به صورت ماهیانه محاسبه می‌شود که در صورت یکساله بودن سابقه کار از آن استفاده می‌شود؛ اما در سال‌های پس از تطبیق با توجه به درصدهایی که شورای عالی کار اعلام می‌کند افزایش می‌یابند. در سال ۱۴۰۱ میزان سنوات را به صورت زیر محاسبه می‌کنند:

(تعداد روزهای کاری ماه×۷۰.۰۰۰) + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری =حقوق پایه ماهانه در سال دوم

چرا که مبلغ نرخ پایه سنوات در سال ۱۴۰۱ برابر ۷۰.۰۰۰ ریال می‌باشد.

محاسبه نمونه پایه سنوات:

تمام کارگران دارای بیش از یکسال سابقه کار مشمول دریافت «پایه سنواتی» هستند که علاوه بر افزایش ۱۵ درصدی و رقم ثابت، باید به حقوق پایه آن‌ها اضافه شود.

بنابراین حقوق از ابتدای سال ۹۹ به میزان ۱۵ درصد آخرین مزد ثابت در سال ۹۸ به اضافه روزانه ۳۰،۳۳۸ ریال افزایش می‌یابد که نباید کمتر از ۶۱۱،۸۰۹ ریال باشد.

به طور مثال اگر فردی در سال ۹۵ با پایه حقوق ۱،۰۰۰،۰۰۰تومان مشمول پایه سنواتی ماهیانه ۳۰۰۰۰ تومان شده باشد پایه حقوق ۱،۰۳۰،۰۰۰تومان خواهد بود.

با افزایش سال ۹۶ در سایر سطوح ۱۲در صد به اضافه روزانه ۶۷۶۸ ریال وبا پایه سنواتی ماهیانه  ۵۱۰۰۰ تومان به شرح زیر خواهد بود،۱،۰۳۰،۰۰۰+ ۱۲درصد+۲۰۳۰۴+۵۱۰۰۰که می‌شود معادل ۱/۲۲۴/۹۰۴

حال با افزایش مزد سال ۹۷ محاسبه به روش زیر خواهد بود ۱،۲۲۴،۹۰۴+۱۰/۴درصد+۸۴۶۰۰+ ۵۱۰۰۰تومان یعنی معادل۱،۴۸۷،۸۹۴تومان

با افزایش ۱۳٪ مزد سال ۹۸ به علاوه ۸۷۰۴.۹ تومان ثابت مزدی و ۷۰۰۰۰ تومان پایه سنوات

۱،۴۸۷،۸۹۴+۱۳٪+۲۶۱۱۴۷+۷۰۰۰۰

که معادل مبلغ ۲،۰۱۲،۴۶۷ تومان به عنوان پایه حقوق ۹۸ این فرد خواهد بود.

 با افزایش ۱۵٪ مزد سال ۹۹ برای سایر سطوح به علاوه ۳۰۳۳۸ ریال ثابت مزدی و ۱۷۵۰۰۰ تومان پایه سنوات برای این فرد

۲/۰۱۲/۴۶۷+۱۵٪+۹۱۰۱۴+۱۷۵۰۰۰

پایه حقوق سال ۹۹ این فرد برابر با ۲،۵۸۰،۳۵۱ تومان خواهد بود.

نکته در خصوص پرداخت پایه سنوات:

بر اساس بخشنامه اسفندماه ۹۱ وزارت کار، تمام کارکنان دارای یک سال سابقه کار یا کارکنانی که یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آن‌ها در همان کارگاه گذشته باشد، مشمول دریافت «پایه سنواتی» می‌شوند که این مبلغ باید به حقوق پایه کارگران اضافه شود تا به تناسب در اضافه کار، عیدی و حق سنوات نیروی کار مورد محاسبه قرار گیرد؛ بنابراین «پایه سنواتی» نباید به عنوان یک ردیف جداگانه محاسبه شود.

جدول پایه سنوات روزانه

در ادامه شما جدولی را مشاهده می‌کنید که در سمت راست آن سال و در سمت چپ آن میزان پایه سنوات به ریال نوشته است و هر ساله طبق این جدول سنوات کارگران محاسبه می‌گردد:

۱۳۶۹          ۶۰

۱۳۷۰          ۶۰

۱۳۷۱           ۶۰

۱۳۷۲           ۶۰

۱۳۷۳           ۶۰

۱۳۷۴          ۱۰۵

۱۳۷۵         ۱۲۵

۱۳۷۶         ۱۲۵

۱۳۷۷         ۱۵۰

۱۳۷۷         ۱۵۰

۱۳۷۹          ۳۸۰

۱۳۸۰          ۴۷۰

۱۳۸۱          ۸۵۰

.

.

.

۱۳۹۴    ۱۰۰۰۰

۱۳۹۵    ۱۰۰۰۰

۱۳۹۶    ۱۷۰۰۰

 ۱۳۹۷    ۱۷۰۰۰

 ۱۳۹۸     ۲۳۳۳۳

 تا قبل از تیرماه ۱۳۹۹     ۵۸۳۳۳

بعد از تیرماه ۱۳۹۹        ۳۳۳۳۳

 ۱۴۰۰     ۴۶۶۶۶

۱۴۰۱    ۷۰۰۰۰

6 دیدگاه

 1. با سلام
  اگر کارگری در چند کارگاه مختلف کار رکده باشد و از دو سال پیش در یک کارگاه مشغول به کار شده باشد پایه سنوات این کارگر فقط باید از بدو ورود به این کارگاه محاسبه شود یا سوابق قبل هم باید مد نظر قرار گیرد

 2. سلام درود بر شما بنده 25ماه یک شرکت کارکردم به عنوان خدمات آبدارچی امازیاداذیت کردن طوری که صدمه دیدم مثل ناراحتی قلبی گوارش بیرون آمد م میخواهم تسویه حساب کنم نمیدانم حق سنوات 25ماه وعیدی وپاداش 4ماهم چقدر می‌شود+حقوق تیرماه لطفاً راهنمایی کنید سپاسگزارم

  1. سلام. من از سال 1377/02/25 در دانشکده علوم پزشکی کار میکنم و 21 سال و 9 ماه بیمه دارم
   در یک اداره.
   قرار است پایه سنوات من را از برج7 /1401 محاسبه کنند
   میشه راهنمایی کنید پایه سنوات من ماهی چند میشود؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام