کتاب استخدامی اداری ها
آموزش کارکنان دولت

دوره‌های آموزشی بدو خدمت کارمندان جدیدا‌لاستخدام

دوره‌های آموزشی بدو خدمت کارمندان جدیدا‌لاستخدام (بخشنامه ۲۶۶۸۰/۲۰۰ مورخ ۲۰/۱۰/۹۰ معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور)

در اجرای بند ۱-۵ بخش چهارم نظام آموزش کارمندان دولت موضوع بخشنامه شماره ۲۰۰/۱۸۳۴ مورخ ۳۰/۱/۱۳۹۰ و به منظور بالا بردن سطح آگاهی‌های عمومی کارمندان و پایه گذاری ارتباط سالم کارمند با نظام اداری و دستگاه‌های که فرد کار خود را در آن آغاز می‌کند، دوره‌های آموزش بدو خدمت و برنامه‌های درسی پیوست پیش بینی و برای اجرا ابلاغ می‌شود.

دوره‌های آموزشی بدو خدمت کارمندان جدیدا‌لاستخدام

  • آشنایی با ساختار نظام و دولت جمهوری اسلامی، ۱۲ ساعت
  • آشنایی با ماموریت‌ها و ساختار اداری دستگاه محل خدمت، ۶ ساعت
  • قانون مدیریت خدمات کشوری، ۱۶ ساعت
  • فرهنگ سازمانی و ارتباطات موثر در سازمان، ۱۲ ساعت
  • کار تیمی و حل مساله، ۱۲ ساعت
  • اخلاق حرفه‌ای مبتنی بر آموزه‌های اسلامی در نظام اداری، ۱۲ ساعت
  • دوره کارورزی، یک ماه

این دوره‌های الزامی بوده ودستگاه‌های اجرایی موظفند پس از طرح در کمیته راهبری آموزش و توانمندسازی (به منظور نظارت بر اجرا) نسبت به برنامه‌ریزی و اجرای آن با رعایت موارد زیر اقدام کنند:

۱- دوره‌های آموزشی در بدو ورود به خدمت و قبل از صدور حکم کارگزینی برای کلیه کارمندان جدیدالاستخدام (دیپلم و بالاتر) اجرا می‌گردد و صدور حکم کارگزینی افراد قبل از طی آموزش‌های توجیهی ممنوع است.

۲- دستگاه های اجرایی می‌توانند دوره‌های آموزشی را راسا توسط واحد آموزش خود یا از طریق مرکز آموزش مدیریت دولتی ودفاتر آموزش و پژوهش استانداری‌ها برنامه‌ریزی و اجرا نمایند.

۳- محتوا و منابع آموزشی دوره‌های فوق الذکربه صورت استاندارد توسط مرکز آموزش مدیریت دولتی تهیه و متعاقبا اعلام خواهد شد مراکز و مجریان آموزشی مندرج در بند (۲) این بخش نامه موظف به استفاده از آن‌ها در اجرای دوره‌های آموزشی می‌باشند.

۴- صلاحیت حرفه‌ای مدرسین این دسته از آموزش‌ها توسط مرکز آموزش مدیریت دولتی تعیین و افرادی می‌توانند به امر تدریس در این دوره‌ها اشغال یابند که دارای گواهی نامه صلاحیت از سوی مرکز یاد شده باشند.

۵- کارمندان جدیدالاستخدام علاوه بر طی دوره‌های آموزشی پیش بینی شده ملزم به ارائه گواهی گذراندن دوره آموزشی آموزش قرآن کریم می‌باشند. در غیر این صورت باید دوره آموزش روانخوانی و روخوانی قرآن کریم موضوع بخشنامه شماره۳۰۴۳۲/۱/۲۰۰ مورخ ۳۱/۳/۱۳۸۸ (دوره‌های آموزشی فرهنگی و اجتماعی) را طی نمایند.

۶- دستگاه‌های اجرایی موظفند تمهیداتی فراهم نمایند تا ظرف مدت یک سال از تاریخ ابلاغ این بخش نامه، کلیه کارکنان قراردادی که قبلا براساس قوانین و مقررات جذب شده‌اند، دوره‌های آموزشی موضوع این بخش‌نامه را طی نمایند.

۷- کارمندان جدید الاستخدام باید پس از گذراندن دوره‌های آموزشی پیش بینی شده و کسب امتیاز لازم به مدت یک ماه وره کارورزی را با برنامه ریزی و نظارت دستگاه در واحدهای مختلف بر اساس چک لیست پیوست طی نمایند و در پایان دوره گزارشی از فعالیت‌ها و آموخته‌های کارورزی را ارائه کنند. کارکنان قراردادی مشمول این بند نمی‌شوند.

۸- به شرکت کنندگان در دوره آموزش توجیهی که ۶۰ درصد از کل نمره آزمون را کسب نمایند و دوره کارورزی یک ماهه موضوع بند (۷) این بخشنامه را بگذراند، گواهی نامه طی دوره توجیهی اعطا خواهد شد که دارندگان آن می توانند از مزایای مندرج در جدول ۳-۱ ماده ۱۲ نظام آموزش کارمندان دستگاه های اجرایی بهره مند شوند.

۹- این دوره ها جایگزین دوره‌های آموزشی توجیهی موضوع بخشنامه شماره ۱۸۰۳/۹۴۱۳۳ مورخ ۲۵/۵/۱۳۸۳ می‌شود.

لطف‌الله فروزنده دهکردی – معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام