کتاب استخدامی اداری ها
قوانین و مقررات ایثارگران

قانون حالت اشتغال مستخدمين شهيد، جانباز از كارافتاده و مفقودالاثر

قانون حالت اشتغال مستخدمین شهید، جانباز از کارافتاده و مفقودالاثر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی مصوب ۳۰/۶/۱۳۷۲

ماده واحده- مستخدمین شهید، جانباز، از کارافتاده کلی‌، جانباز آزاده از کارافتاده کلی و مفقودالاثر انقلاب اسلامی و جنگ‌ تحمیلی در دستگاههای موضوع ماده ۱ قانون برقراری حقوق وظیفه از کارافتادگی و وظیفه عائله تحت تکفل جانبازان و… مصوب ۲۵/۱۱/۱۳۶۱ مجلس شورای اسلامی و نیروهای مسلح با پیش بینی پستها یا مشاغل سازمانی با نام در تشکیلات ‌مربوط همطراز با مشاغل قبلی آنان به منزله مستخدمین شاغل تلقی و تابع مقررات قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت بوده و از لحاظ پرداخت حقوق یا اجرت و فوق العاده شغل مزایای شغل یا مزایای مستمر و همچنین افزایش سنواتی وارتقاء گروه و سایر عناوین مشابه همانند مستخدمین شاغل با دو گروه بالاتر و یا عناوین مشابه توسط دستگاههای ذیربط با آنان رفتار خواهد شد و بر اساس مقررات استخدامی ذیربط با سنوات مقرر بازنشسته شده و پس از آن از حقوق بازنشستگی‌یا مستمری مربوط بهره‌مند خواهد شد.

تبصره ۱- برای آندسته از شهداء و جانبازان و آزادگان ازکارافتاده کلی و مفقودالاثر که مستخدم دولت نبوده و شهید یا مفقود یا جانباز یا آزاده از کارافتاده شده‌اند با توجه به میزان تحصیلات و تخصص آنها حسب مورد از طرف بنیاد شهید انقلاب‌اسلامی بنیاد مستضعفان و جانبازان با تنفیذ مقام معظم رهبری و ستاد آزادگان از محل کمک دولت به بنیاد شهید حقوق و مزایای همطراز نظام هماهنگ پرداخت تعیین و پرداخت خواهد شد.

تبصره ۲- حقوق موضوع این قانون به آزاده و یا جانباز از کارافتاده کلی و عائله شهید و یا مفقودالاثر موضوع ماده ۷ قانون ‌برقراری حقوق وظیفه عائله تحت تکفل جانبازان و شهدا… مصوب ۲۵/۱۱/۱۳۶۱ و تبصره ذیل آن پرداخت خواهد شد.

تبصره ۳- چنانچه وراث اناث تحت تکفل شهید شوهر اختیار کرده و مطلقه و ضرورت طلاق مورد تایید بنیاد شهید انقلاب‌اسلامی باشد از همان تاریخ طلاق مجدداً حقوق آنها برقرار و پرداخت می‌گردد.

تبصره ۴- بنیاد شهید موظف است آن دسته از شهدایی را که دارای بیش از یک همسر دائم بوده و شرایط استفاده از حقوق مربوط را داشته باشند به ازاء هر یک از همسران و فرزندان حسب ضوابط مربوط حقوقی علاوه بر حقوق وظیفه مقرر از محل‌اعتبار خود تعیین و پرداخت نماید.

تبصره ۵- برقراری حقوق برای افراد موضوع تبصره یک این قانون مستلزم تشخیص بنیاد شهید انقلاب اسلامی است‌.

تبصره ۶- از تاریخ تصویب این قانون قانون واگذاری پرداخت حقوق و مزایای ماهانه وارث شهدا مفقودین نیروهای مسلح‌جمهوری اسلامی ایران و کارمندان کشوری به بنیاد شهید انقلاب اسلامی مصوب ۲۲/۱۰/۱۳۶۴ در موارد مغایر با این قانون ‌لغو و حقوق و مزایای حالت اشتغال بازنشستگی و وظیفه یا مستمری موضوع این قانون توسط دستگاهها و صندوقهای ‌مربوط پرداخت خواهد شد.

تبصره ۷- از تاریخ تصویب این قانون مستخدمین رسمی ایثارگر، آزادگان‌، جانبازان‌، رزمندگان‌، افراد خانواده شهداء، مفقودین در دستگاههای دولتی مشمول قانون نحوه تعدیل نیروی انسانی مصوب ۲۷/۱۰/۱۳۶۶ نخواهند بود.

تبصره ۸- منظور از ایثارگران افراد موضوع قانون استخدام جانبازان اسرا و افراد خانواده شهدا و… مصوب ۷/۱۰/۱۳۶۷ می‌باشد.

تبصره ۹- آیین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف مدت سه ماه توسط سازمان امور اداری و استخدامی کشور با همکاری ‌دستگاههای ذیربط تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و نه تبصره در جلسه علنی ‌روز سه شنبه مورخ سی ام شهریور ماه یکهزارو سیصدو هفتاد و دو مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۱/۷/۱۳۷۲ به تایید شورای نگهبان رسیده است‌.

1 دیدگاه

  1. با عرض.سلام.به.همگی.شماهاوسلام.ودرود.به.ارواح.ا
    مام.خمینی.‌و همه.شهیدا.اسلام.سال۶۷.دو.بار.مجرو.شدم.وسال
    ۶۹استخدام.آموزش.پرورش.شدم.و.بعد.از۱۳سال.خدمت.مستخدمی.باز.خرطد.کردم.سال۸۰حالت.اشتعالم.امد.حال.چه.سالی.حق.بازنشستگی.مو.میتونم.بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام