کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

تأیید فرمول تعیین حدنصاب آزمون وکالت و سردفتری طرح تسهیل مجوزهای کسب و کار

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص تعیین حدنصاب در آزمون کانون وکلای دادگستری ایران

۱۴۰۰/۰۷/۱۹

با توجه به برداشت نادرست از پاسخ فنی سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص استعلام حدنصاب در آزمون کانون وکلای دادگستری ایران در جواب به استعلام این کانون مبنی بر “نصاب شناور با حذف ظرفیت بدون لحاظ (حداقل نمره ثابت) معیار علمی استاندارد در جذب می باشد یا خیر” ، حوزه فنی سازمان با توجه به عدم وضوح نامه استعلام کانون مذکور، با درنظرگرفتن شیوه موجود سنجش و پذیرش که ضرورت تعیین حدنصاب در هر رشته محل براساس ظرفیتهای موجود در پذیرش دانشجو می باشد، بصورت ناقص پاسخ داده است. لذا این سازمان جهت تنویر افکار عمومی موارد زیر را به صورت شفاف به اطلاع می رساند:

سازمان سنجش آموزش کشور یک سازمان تخصصی است و در امور قانون گذاری دخالتی نداشته و در جهت تثبیت یا ادامه انحصار در کسب و کارهای خصوصی دخالتی ندارد و هرگونه سوء استفاده از نظرات فنی این سازمان قابل پیگیری خواهد بود. لذا به صورت کلی تعیین حدنصاب در آزمون ها برای دو هدف صورت می گیرد:

۱- برای حفظ کیفیت کل ورودی ها یا انتخاب شوندگان، مانند تعیین حداقل نمره ۱۵ یا هر عدد دیگری از ۱۰۰ در آزمون های تحصیلات تکمیلی برای تمام ورودی ها که در این بخش اصولا ظرفیت تاثیرگذار نیست.

۲- برای انتخاب متقاضیان در یک رشته محل یا شغل محل استخدامی یا تعیین حدنصاب برای سهمیه های ورودی مانند ایثارگران ، که در این بخش علاوه بر نمرات ظرفیت نیز تاثیرگذار است.

لذا با توجه به موارد مذکور صریحاً اعلام می گردد اعمال حدنصاب ۷۰درصد نمره میانگین نفرات یک درصد برتر یا هر عدد دیگر به عنوان ملاک حفظ کیفیت حداقل ورودی ها یا پذیرش، بدون درنظرگرفتن ظرفیت های ثابت، از اصول و ملاک های استاندارد سنجش و اندازه گیری است.

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

مقررات مرتبط:

3 دیدگاه

  1. چقدر این مجلسی ها همت بستن که مستقلترین نهاد و صنف ایران رو نابود کنند مثلا این تیتر که زده شده چه ربطی به جوابیه سازمان سنجش دارد جالبه روابط عمومی سنجش چقدر ترسیده از اقدام مجلسی که بعضی از نمایندگانش از ارای سفید رای کمتر داشتن.واقعیت اینه الان مجلس دست اقلیتی افتاده که هیچ گونه اعتنایی به حقوق اکثر مردم نمیکنند. وقتی معاونت حقوقی مجلس فیزیک خوانده باشد دیگه چه انتظاری از آن میشد داشت .الان داریم چوب عدم شرکت مردم در انتخابات را می خوریم وقتی توی انتخابات شرکت حداکثری نباشه کسانی وارد مجلس می شوند که هیچ اعتنایی به حقوق مکتسبه اشخاص ندارند

  2. سازمان سنجش میگه برای سهمیه ایثارگران عزیز باید در خصوص طرح جدید علاوه بر حد نصاب باید ظرفیت هم باشه مگه این عزیزان خونشان از بقیه کم رنگ تر هست. یه سهمیه ناچیزی بهشون تعلق گرفته یکی مثل امثال شماها جایی بهترش کنید سنگ جلو پای این عزیزان میااندازید اگه اینها نبودن شما هم وجود نداشتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام