کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

رأی اصلاحی در خصوص حق مناطق جنگی کارکنان (فوق العاده مناطق عملیاتی)

رأی اصلاحی در خصوص حق مناطق جنگی کارکنان (فوق العاده مناطق عملیاتی)

شناسنامه قانون- با اعمال ماده ۹۱ قانون دیوان عدالت اداری: فوق العاده مناطق عملیاتی به کارکنانی که پس از دوران دفاع مقدس در مناطق عملیاتی اشتغال یافته‌اند نیز تعلق می گیرد

هیات عمومی دیوان عدالت اداری با پذیرش اعمال ماده ۹۱ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری نسبت به یک دادنامه هیات عمومی، مقرر کرد فوق‌العاده مناطق عملیاتی به کارکنانی که پس از دوران دفاع مقدس در مناطق عملیاتی اشتغال یافته‌اند نیز تعلق گیرد.

به گزارش شناسنامه قانون به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری، در پی صدور آراء متعارض در خصوص تسری فوق العاده مناطق عملیاتی به کارکنانی که پس از دوران دفاع مقدس در مناطق عملیاتی اشتغال یافته اند، هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۱۴۰۱/۴/۷ در جلسه هیات عمومی موضوع را مورد بحث و بررسی قرار می دهد که در نتیجه رای به رد شکایت صحیح شناخته می شود و مقرر می گردد که کارکنانی که پس از دوران دفاع مقدس در مناطق عملیاتی اشتغال یافته اند مشمول فوق العاده مناطق عملیاتی نمی شوند. این رای موجب اعتراض کارکنان استان مرزی و جنگ زده و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی می شود مبنی بر اینکه با این رای معیشت و زندگی این کارکنان شریف به مخاطره می افتد. در نهایت به دستور ریاست دیوان عدالت اداری برای بررسی مجدد، موضوع از حیث شمول یا عدم شمول ماده ۹۱ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت، در جلسه ۱۴۰۱/۸/۳ هیات عمومی مورد بحث قرار می گیرد و اعضای هیات عمومی دیوان عدالت اداری با اکثریت آراء، دادنامه شماره ۱۴۰۱۰۹۹۷۰۹۰۵۸۱۰۷۳۴ مورخ ۱۴۰۱/۰۴/۷ این هیات را واجد ایراد قانونی دانستند و با اعمال ماده ۹۱ قانون فوق نسبت به آن موافقت و رای به ورود شکایت را رای صحیح اعلام کرد.

رأی اصلاحی در خصوص حق مناطق جنگی (فوق العاده مناطق عملیاتی)

در بخشی از مستندات این رای چنین آمده است:

“۱- براساس بند یک ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری «فوق‌العاده مناطق کمترتوسعه یافته و بدی آب و هوا برای مشاغل تخصصی که شاغلین آن دارای مدارک تحصیلی ارشد و بالاتر می باشند تا به میزان بیست و پنج درصد امتیاز حقوق ثابت و برای سایر مشاغل تا بیست درصد حقوق ثابت هر کدام از کارمندان واجد شرایط پرداخت خواهد شد».

۲- به استناد بند (ث) ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه به منظور جبران عقب ماندگی های استان های مناطق عملیاتی دفاع مقدس، سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری استخدامی کشور موظفند اعتبار لازم برای اعمال سقف فوق‌العاده پیش بینی شده در بند یک ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری را برای کارکنان شاغل در این مناطق از سال اول اجرای قانون برنامه تامین و اعمال نمایند.

۳- بنا بر بند (ج) همین ماده، این دو سازمان یادشده، مکلفند نسبت به صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس، برابر جداول و ضوابط ابلاغی سال ۱۳۷۶ از سال دوم برنامه ششم توسعه، اقدام نمایند. البته مستفاد از قانون تفسیر بند (ج) ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه مصوب ۱۱؍۹؍۱۳۹۹ ، مزایای موضوع این بند، تنها به مستخدمینی تعلق می‌گیرد که از زمان شروع دفاع مقدس به بعد و در زمان جنگ و عملیات های امنیتی در آن مناطق اشتغال داشته باشند نه کسانی که بعد از پایان آن دوران در این مناطق جذب و استخدام شده‌اند. لکن براساس قاعده فقهی ” ثبات شی نفی ماعداء نمی کند” نمی توان مفاد قانون تفسیر بند (ج) ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۹ را موجب عدم تسری اعطای مزایای بند (ج) ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنج ساله ششم به مستخدمینی دانست که در زمان بعد از شروع دفاع مقدس در مناطق عملیاتی اشتغال داشته و در حال حاضر نیز اشتغال دارند. از طرفی عبارت ” اشتغال داشته یا دارند” در متن صورت سوال استفساریه مقید تسری حکم بند (ج) ماده ۱۱۲ قانون مذکور به تمامی مستخدمینی است که چه در دوران دفاع مقدس در مناطق عملیاتی اشتغال داشته و در حال حاضر بازنشسته گردیده اند و چه مستخدمینی که در دوران دفاع مقدس و یا بعد از آن به استخدام دولت درآمده و در حال حاضر نیز در مناطق عملیاتی اعلامی از سوی ستاد کل نیروهای مسلح اشتغال دارند، می‌باشد”.

بنا به مراتب فوق هیات عمومی دیوان عدالت اداری آرای صادره از شعبی که رای به ورود (رای فوق الاشعار) صادر کرده اند و کارکنانی که پس از دفاع مقدس در مناطق عملیاتی اشتغال یافته اند نیز مشمول دریافت این فوق العاده می دانند را به عنوان رای صحیح اعلام کرد.

در ماده ۹۱ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری آمده است که: طرح آراء قبلی هیات عمومی برای رسیدگی مجدد در هیات ‌ عمومی، در موارد ادعای اشتباه یا مغایرت با قانون یا تعارض با یکدیگر، مستلزم اعلام اشتباه از سوی رئیس قوه قضائیه یا رئیس دیوان یا تقاضای کتبی و مستدل بیست نفر از قضات دیوان است.

رأی اصلاح شده قبلی:

صفحه شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

?روبیکا
https://rubika.ir/shenasname
?ایتا
eitaa.com/Shenasname
?بله
https://ble.ir/Shenasname
?سروش
splus.ir/Shenasname

6 دیدگاه

 1. باسلام وخسته نباشید.
  باتوجه به لحاظ شدن فوق العاده مناطق جنگی برای کارکنان دولت بعدازجنگ درمناطق عملیاتی؛ آیاکارت ایثارگری راهم شامل می شود می توان کارت ایثارگری راهم گرفت؟

  1. باسلام واحترام آیا کسانی که در 8 سال دفاع مقدس در مناطق جنگی زندگی کرده اند ومشغول تحصیل بوده اند ولی الان در استان دیگر شاغل هستند فوق العاده منطق جنگی شامل آنها می شود یاخیر باتشکر

 2. چرا حق مناطق جنگی به کارمندان پس از دوران دفاع مقدس تعلق میگیرد و این مزایای در حکم حقوقیشان اعمال میشه اما این مزایای مناطق جنگی کارمندان دوران دفاع مقدس که با گوشت پوست واستخوان شرایط سخت دفاع دوران مقدس راتحمل کردن و خیلی از همکارانشان شهید و یا جانباز شدن تعلق نمیگیرد آدم با شنیدن اینجور تصمیماتی خنده اش میگیرد متاسفم که فکرمیکنید فقط شما مسئولین بلد هستین مردم را با کلمات نا صحیح بپیچانید خدا بابت بی عدالتی شما ناظر هست فقط از خدا میخواهیم حق بی عدالتی هایت کف دستان بذارد

 3. سلام.آیا سربازانیکه دریگان ارتشی در مناطق عملیاتی ازسال 68 به بعدازجمله منطقه قصرشیرین وسرپل ذهاب
  خدمت نموده اند کارت ایثار شامل میشود یانه.

  1. چرا حق مناطق جنگی به کارمندان پس از دوران دفاع مقدس تعلق میگیرد و این مزایای در حکم حقوقیشان اعمال میشه اما این مزایای مناطق جنگی کارمندان دوران دفاع مقدس که با گوشت پوست واستخوان شرایط سخت دفاع دوران مقدس راتحمل کردن و خیلی از همکارانشان شهی

  2. باسلام وسلام.
   آیاقانون جدیرفوق العاده مناطق جنگی بعداززمان ۸ ساله دفاع مقدس ؛ کارت ایثارگری هم تعلق می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام