کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

عناوین شاخص های عمومی ارزیابی عملکرد برای نخستین بار به صورت دو سالانه ابلاغ شد

عناوین شاخص های عمومی ارزیابی عملکرد برای نخستین بار به صورت دو سالانه ابلاغ شد

شناسنامه قانون- بخشنامه ارزیابی عملکرد سال ۱۴۰۱ و. ۱۴۰۲ دستگاه‌های اجرایی کشور ابلاغ شد.

به گزارش شناسنامه قانون به نقل از روابط عمومی سازمان اداری و استخدامی کشور، بخشنامه ارزیابی عملکرد سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ دستگاه‌های اجرایی در سطح ملی و استانی و فرایند اجرایی آن همراه با شاخص‌های عمومی و اختصاصی ابلاغ شده است.

رئیس امور حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان اداری و استخدامی با اعلام این خبر گفت: «چارچوب شاخص‌های عمومی دستگاه‌ها بر اساس سه راهبرد عدالت، رضایت و بهره‌وری است که رئیس سازمان بر آن‌ها تاکید دارد. بر اساس این سه محور، ۱۱ معیار از سیاست‌های کلی ابلاغی و سند تحول دولت مردمی استخراج شد و بر مبنای این معیارها، ۳۹ شاخص و از این شاخص‌ها، ۱۰۱ سنجه برای ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی به دست آمد.»

وی مشارکت‌جویی حداکثری و حرکت سازمان اداری و استخدامی به سمت یک سازمان بسترساز ارزیابی را خط‌مشی‌های این سازمان در دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: «بر اساس این خط مشی‌ها، برای اینکه از سازمان ارزیاب به سمت یک سازمان بسترساز ارزیابی حرکت کنیم، از ظرفیت ۳۰ نهاد ارزیاب در تدوین شاخص‌ها و همچنین بازه ارزیابی استفاده می‌شود.»

مشفق با اعلام این خبر که شیوه‌نامه ارزیابی نیز به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است، گفت: «جلسات آموزشی ملی و استانی برای تشریح بخشنامه و شیوه‌نامه پیوست آن نیز برگزار شده است.»

رئیس امور حوزه ریاست و روابط‌عمومی سازمان با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر جهاد تبیین عنوان کرد: «امسال برای نخستین بار، با همکاری شورای اطلاع‌رسانی دولت، معیار حوزه «تبیین و اطلاع‌رسانی» به شاخص‌های ارزیابی دستگاه اضافه شد، تا با توجه ویژه به این بخش دستگاه‌ها ارزیابی شوند.»

مشفق از آماده‌سازی سامانه‌ای برای زیرساخت کار خبر داد و گفت: «امسال برای نخستین بار وزن شاخص‌ها متناسب با ماموریت‌ها و جنس خدمات دستگاه‌ها در یک ساز و کار علمی و خبرگانی تعیین شد.»

وی در خصوص ابلاغ شاخص‌های عمومی برای دو سال پیاپی تشریح کرد: «یک نقدی به زمان ابلاغ شاخص‌های ارزیابی بود که بهتر است قبل از سال ابلاغ شود. برای به زمان رسیدن سه گزینه پیش روی ما بود. نخستین گزینه این بود که یک سال ارزیابی انجام نشود. گزینه دوم ادامه روال دهه‌های گذشته با همین روش اعلام شاخص‌ها در ماه‌های پایانی سال بود و گزینه سوم هم اینکه با یک فشارکار سنگین غیر از ابلاغ شاخص‌های سال جاری، شاخص‌های سال آینده نیز ابلاغ شوند که گزینه سوم را جلو بردیم و شاخص‌های سال آینده نیز استخراج شد.»

این مسئول همچنین گفت: در مجموع برای استخراج شاخص‌های عمومی ۵۸ جلسه کارشناسی با امور‌های تخصصی سازمان و نهاد‌های ارزیاب برگزار شد که این جلسات داخلی و بیرونی نزدیک به ۸۸۵ نفر- ساعت کار برده است.»

گفتنی است که باز طراحی شاخص‌های عمومی با تاکید ویژه بر جهت‌گیری سه‌گانه؛ رضایت، عدالت و بهره‌وری، گسترده شدن مشارکت نهاد‌های ارزیاب، متناسب‌سازی امتیاز‌های شاخص‌ها نسبت به نوع دستگاه و ابلاغ دوسالانه عناوین شاخص‌ها به منظور به‌هنگام سازی زمان ابلاغ شاخص‌ها و فرصت یافتن دستگاه‌ها برای برنامه‌ریزی مطلوب برای اجرای به موقع آن‌ها، از جمله وجوه تمایز فرایند ارزیابی سال جاری با سالیان گذشته است.

نتایج ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور تا مردادماه سال آتی نهایی شده و از دستگاه‌های برتر در جشنواره ملی شهید رجایی سال ۱۴۰۲ تقدیر به عمل خواهد آمد. همچنین به منظور ارتقاء شفافیت این فرایند، نتایج مذکور در سامانه دولت‌سنج به اطلاع عموم خواهد رسید.

دانلود بخشنامه ارزیابی عملکرد ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲

(صفحات ۴۸۰ تا ۴۸۶ کتاب مجموعه قوانین و مقررات)

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

2 دیدگاه

  1. ۵۸ جلسه کیک و شیرینی خوردن تا ۲۰ تا شاخص طراحی کنن، ۴ جلسه کافی بود…۱۰۰۰ جلسه هم بزارن مدیرا بین ۸۰ تا ۹۰ نمره میدن…خودشونا الکی خسته می کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام