کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

جزئیات نظرات در خصوص نحوه تمدید حکم تبدیل وضعیت ایثارگران در بودجه ۱۴۰۲

جزئیات نظرات در خصوص نحوه تمدید حکم تبدیل وضعیت ایثارگران در بودجه ۱۴۰۲

شناسنامه قانون- یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی توضیحاتی درباره جزئیات رسیدگی به پیشنهاد تبدیل وضعیت ایثارگران در  بودجه ۱۴۰۲ ارائه کرد.

علی بابایی کارنامی در گفت‌وگو با ایسنا درباره تعیین تکلیف تبدیل وضعیت ایثارگران در لایحه قانون بودجه ۱۴۰۲ گفت: تبدیل وضعیت ایثارگرانی که تا پیش از اسفند ۱۴۰۰ در دستگاهی مشغول به کار داشته‌اند از حقوق مکتسبه آنها است و بر اساس بند «و» تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تبدیل وضعیت این افراد باید بدون هیچ کم و کاستی انجام شود.

وی افزود: درباره افرادی که از ابتدای اسفند سال ۱۴۰۰ به بعد شاغل به کار شده‌اند باید بررسی‌هایی انجام و درباره آن در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ تصمیم گیری شود. این موضوع در کمیسیون تلفیق مطرح شد اما اعضای کمیسیون با نظرات مختلفی که داشتند، به نتیجه نرسیدند؛ اختلاف نظر نمایندگان درباره ماهیت این تصمیم است؛ آنچه که مطرح است سال آغاز به کار افراد نیست بلکه آنچه که این است که باید میان فردی که دو روز است آغاز به کار کرده با کسی که دارای ۱۵ سال سابقه کار است تفاوتی قائل شویم.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ مجلس تاکید کرد: به اعتقاد برخی از نمایندگان مجلس ادامه تبدیل وضعیت ایثارگران به شیوه قبلی پایگاه یا ریشه مبانی نظم بخشی به ساختار منابع انسانی را از بین می‌برد و به همین دلیل معتقدند که در حق برخی اجحاف شده است و باید اصلاحاتی صورت بگیرد؛ ما هم دنبال این موضوع هستیم.

جزئیات نظرات در خصوص تبدیل وضعیت ایثارگران در بودجه ۱۴۰۲

بابایی کارنامی با بیان اینکه «تبدیل وضعیت ایثارگرانی که به هر نوعی در یک دستگاهی فعالیت می‌کردند، اجحافی بود که باید اصلاح شود»، عنوان کرد: تبدیل وضعیت افرادی که تنها دو روز از آغاز به کار آنها گذشته است، کار عقلانی محسوب نمی‌شود. به دنبال آن هستیم تا نسخه جدیدی از قانون را برای سال افرادی که از اسفند ۱۴۰۰ به بعد مشغول به کار شده‌اند، تصویب کنیم تا مانند طرح ساماندهی کارکنان دولت افرادی که رابطه استخدامی «شرکتی»، «قراردادی» و «پیمانی» دارند مشمول تبدیل وضعیت شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تعیین تکلیف وضعیت استخدامی ایثارگران مشغول به کار بعد از اسفند ۱۴۰۰ در بودجه سال ۱۴۰۲ انجام می‌شود؟ گفت: با مشورتی که با مرکز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات و همچنین انجام دادیم تعدادی از نمایندگان مجلس تصمیم گرفتیم تا در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ در صحن مجلس، درباره تبدیل وضعیت این افراد پیشنهاد جدیدی را مطرح نمایید.

این عضو کمیسیون اجتماعی اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که اولویت نخست تبدیل وضعیت شامل سه نوع استخدام شرکتی، قراردادی و پیمانی شود و تبدیل وضعیت افراد «شاغل به هر نوعی» لغو شود. همچنین در تغییر وضعیت استخدامی، استمرار فعالیت نیز مورد توجه و تاکید قرار بگیرد و شرایطی را تعیین کنیم که تبدیل وضعیت شامل افرادی شود که یک الی دو سال سابقه حضور در آن دستگاه را داشته باشند. ویژگی سوم پیشنهاد ما این است که شاکله قانون قبلی موجود در این خصوص یعنی بند «و» تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ را به جز دو سه موردی که در نظر داریم تنفیذ شود.

بابایی کارنامی در پایان تاکید کرد: البته در خصوص تبدیل وضعیت ایثارگران در بودجه ۱۴۰۲ اختلاف نظرهای میان نمایندگان وجود دارد و برخی پیشنهاد می دهند که افراد مشغول به کار در سال ۱۳۹۹ و سال‌های قبل را تبدیل وضعیت کنیم و درباره ۱۴۰۰ به بعد فعلاً تبدیل وضعیت را انجام ندهیم؛ برخی دیگر نیز پیشنهاد دادند که برای افراد مشغول به کار تا پایان ۱۴۰۰ تبدیل وضعیت انجام شود و تبدیل وضعیت مابقی فعلاً انجام نشود. پیشنهاد ما نیز این است که همه افراد تبدیل وضعیت شوند اما در چهار چوب جدیدی که مورد نظرمان است.

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

4 دیدگاه

  1. سلام من نیروی شرکتی یکی از بانک های دولتی از سال ۹۳ تا الان هستم، پدرم ۲ سال و سه ماه حضور در جبهه را دارند ولی جدیدا جهت کارت ایثار اقدام کردند. امروز مطلع شدم که تاریخ تبدیل وضعیت ایثارگران تمام شده، باید چیکار کنم، لطف میکنید بنده را راهنمایی کنید.

  2. سلام خسته نباشید من پدرم در زمان جنگ ب خدمت سربازی رفته میخواستم ببینم بهش میخوره واسی تبدیل وضعیت
    گروه والجر هشت بوده یکماه هم ماموریت داشته بندرعباس بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام