کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

افزایش معافیت مالیاتی حقوق بگیران تا سقف درآمدی ۱۰ میلیون تومان ماهانه

افزایش معافیت مالیاتی حقوق بگیران تا سقف درآمدی ۱۰ میلیون تومان ماهانه

نمایندگان مردم در مجلس با افزایش معافیت مالیات حقوق بگیران (مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی تحت عنوان حقوق و مزایا) تا سقف ۱۰ میلیون تومان موافقت کردند.

افزایش معافیت مالیاتی حقوق بگیران تا سقف درآمدی ۱۰ میلیون تومان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (سه شنبه ۹ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، با اصلاح جزء ۱ بند (و) تبصره ۱۲ ماده واحده این لایحه با ۱۵۲ رأی موافق، ۴۷ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در جریان اصلاح این جزء علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس در پیشنهادی عنوان کرد که با توجه به شرایط کشور، گرانی و تورم، سقف معافیت مالیات بر حقوق و مزایا باید افزایش یابد، آنچه در گزارش کمیسیون تلفیق آمده معافیت مالیاتی برای حقوق ماهانه تا سقف ۷ میلیون تومان در نظر گرفته شده که این میزان باید به ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند.

بنابر موافقت نمایندگان با اصلاح صورت گرفته، معافیت مالیاتی حقوق بگیران به صورت ماهانه تا سقف ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته شد.

براساس جزء ۱ بند (و) تبصره ۱۲ ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۲؛ سقف معافیت مالیاتی سالانه موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی ۱۳۹۴/۴/۳۱در سال ۱۴۰۲ مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون (۱.۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.

حذف اختیار شورای حقوق و دستمزد در تغییر مالیات پلکانی

نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (سه شنبه ۹ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، با بند (و) تبصره ۱۲ ماده واحده لایحه مذکور با ۱۵۶ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در جریان این نشست، نمایندگان با پیشنهاد دکتر قالیباف رئیس مجلس مبنی بر حذف جزء ۳ بند و تبصره ۱۲ موافقت کردند.

در جریان بررسی این بند، مربوط به مالیات بر حقوق و دستمزد دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در اخطاری ناظر بر اصل ۵۱ قانون اساسی اظهار داشت: اختیار کم یا زیاد کردن مالیات را نمی توانیم به دولت دهیم.

وی افزود: براساس اصل ۵۱ هیچ نوع مالیات وضع نمی شود مگر به موجب قانون و موارد معافیت، بخشودگی و تخفیف مالیاتی به موجب قانون است.

متن جزء (۳) بند و تبصره ۱۲ حذف شده به شرح زیر بود:

«۳- موارد استثناء بر مالیات پلکانی به پیشنهاد سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور و با تصویب شورای حقوق و دستمزد تعیین می‌گردد.»

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام