کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

قوانین و مقررات زبان نظام اداره و حکمرانی هستند/ تنقیح قوانین مسیر ارتباط بهره‌ور اداری است

قوانین و مقررات زبان نظام اداره و حکمرانی هستند/ تنقیح قوانین مسیر ارتباط بهره‌ور اداری است

شناسنامه قانون- معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در بازدید از حوزه معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری با تاکید بر این عنوان که «تنقیح قوانین؛ یعنی مسیر ارتباط بهره‌ور اداری است»، گفت: اطلاع‌رسانی اقدامات در حوزه تنقیح قوانین و مقررات به بهره‌وری دستگاه‌های اداری و افزایش مفاهمه بین دستگاهی و بین مردم و دستگاه کمک می‌کند.

به گزارش شناسنامه قانون به نقل از روابط عمومی سازمان اداری و استخدامی کشور، میثم لطیفی؛ معاون رئیس‌جمهور و رئیس این سازمان، ۱۸ تیرماه در نشست با معاون تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات، گفت: قوانین و مقررات، زبان نظام اداره و حکمرانی هستند. اگر قوانین روان، قابل فهم و به اندازه باشند، مفاهمه بین مردم و دستگاه اجرایی آسان می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور با تصریح اینکه همه کارکنان نظام اداری، حقوقدان نیستند که بر واژگان حقوقی تسلط داشته باشند، گفت: روان‌سازی نظام مکالمه حقوقی در دستگاه‌های اجرایی کشور باید در دستور کار قرار بگیرد. چرا که بخشی از اصطکاک‌هایی که بین دستگاه‌های اجرایی و یا بین مردم و دستگاه‌های اجرایی ایجاد می‌شود عدم فهم دقیق مفاهیم حقوقی است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با اشاره به محدود شدن واژگان پرتکرار در زبان محاوره، گفت: طبیعی است که برای برقراری ارتباط هر چقدر دایره واژگان گسترده باشد، انتقال مفاهیم و اطلاع‌رسانی بهتر انجام می‌شود.

لطیفی با تاکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی در حوزه قوانین و مقررات، گفت: تنها استفاده از ظرفیت فناوری اطلاعات کارگشا نیست. به نظر می‌رسد نیاز باشد از ظرفیت‌های حوزه زبان و ادب فارسی، دانش مدیریت و هنر نیز برای هم‌افزایی توان تبیین مفاهیم قوانین بهره گرفت.

معاون رئیس‌جمهور با این عنوان که «زبان حقوقی‌‌ها، متن است؛ اما زبان غالب جامعه، زبان تصویری است» گفت: در راستای اطلاع‌رسانی مفاهیم حقوقی به زبان عامیانه برای مردم، باید از ابزارهای تصویری کمک گرفت. چرا که کلیپ‌های تصویری امروزه خواهان بیشتری دارند و در تبیین و اطلاع‌رسانی موثرتر هستند.

وی افزود: وب‌سایت‌ها برای حفظ و نشر اطلاعات مناسبت هستند؛ اما امروزه بیشتر مردم علاقه ‌دارند به واسطه بازوهای هوشمند و شبکه‌های اجتماعی به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت نخبگان با همکاری بنیاد ملی نخبگان، پیشنهاد داد: در این معاونت از ظرفیت جذب نخبگان استفاده شود. همچنین معاونت تنقیح قوانین و مقررات با همکاری مرکز آموزش مدیریت دولتی می‌تواند دوره آموزشی ویژه همه همکاران دولت را در این خصوص طراحی کند.

لطیفی پس از این نشست ضمن بازدید از بخش‌های مختلف معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری با همکاران این مجموعه دیدار و گفتگو کرد.

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام