کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

تحقق اجرای رأی ابطال حکم انتصاب میثم لطیفی از طریق تغییر وضعیت به‌کارگیری در چارچوب قوانین

توضیحات تکمیلی رئیس دیوان عدالت اداری در خصوص حکم ابطال انتصاب رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور: تحقق اجرای رأی ابطال حکم انتصاب میثم لطیفی از طریق تغییر وضعیت به کارگیری در چارچوب قوانین موجود

شناسنامه قانون- رئیس دیوان عدالت اداری گفت: دیوان در خصوص انتصاب رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و اصولا هیچ یک از انتصاب های دولت نگاه شخصی، مصداقی و یا سیاسی ندارد.

به گزارش شناسنامه قانون به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام و المسلمین حکمتعلی مظفری، رئیس دیوان عدالت اداری در نطق پیش از دستور جلسه هیات عمومی دیوان عدالت اداری به برخی حواشی مطرح شده پیرامون رای دیوان مبنی بر ابطال حکم انتصاب رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور اشاره کرد و گفت: برخی‌ در تایید این رای دیوان یا نقد آن وارد عمل شدند و مباحثی مطرح شد، اما آنچه که مهم است و باید ملاک عمل قرار گیرد توجه به قانون و اجرای صحیح آن می باشد.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به سخنان ریاست محترم قوه قضائیه و تاکید جدی ایشان بر موضوع قانون مداری، گفت: در این رابطه اولین مخاطب سخنان ریاست محترم قوه قضاییه مراجع قضایی به ویژه دیوان عدالت اداری می باشد که محور کارش قانون مداری بوده چرا که عدالت جزء با برقراری قانون حکمفرما نمی‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین مظفری با اشاره به اینکه ممکن است گاهی اختلاف برداشت در تفسیر از قانون بوجود آید، گفت: هر ادبیاتی که به کار گرفته شود افراد تفسیرهای خود را برداشت می‌کنند، اما اگر آرای صادره برمبنای قانون و شفاف باشد کمترین تفسیر و سوء برداشت از آن صورت می گیرد.

وی افزود: مراحل رسیدگی در دیوان عدالت اداری براساس قانون بوده لذا در تمام شکایات مطروحه در دیوان قانون مداری در اولویت می باشد. اینکه برخی مطرح کردند که چرا جریان رسیدگی به پرونده آقای لطیفی طولانی شد به این علت بود که خارج از چرخه دادرسی این موضوعات حل و فصل شود و این به معنای قانون گریزی در این موضوع نمی باشد.

رئیس دیوان عدالت اداری طرح برداشت های سیاسی و غیرحقوقی در خصوص این رای را نادرست دانست و افزود: پرونده منتهی به صدور حکم مزبور با طی تمام مراحل قانونی در هیات عمومی دیوان عدالت اداری مورد رسیدگی قرار گرفت و پس از طرح موضوع در جلسه هیات عمومی نیز قضات موافق و مخالف ابطال حکم مذکور، نظرات و دیدگا های خود را مطرح کرده و در نهایت نیز اکثریت اعضای هیات عمومی با لحاظ استدلال های حقوقی مطرح شده توسط موافقین و مخالفین به اتخاذ تصمیم در خصوص این موضوع پرداختند.

رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه با اشاره به پذیرش صلاحیت رئیس جمهور برای امور اداری و استخدامی کشور و یا واگذاری اداره این امور به فردی دیگر در اصل یکصد و بیست و ششم قانون اساسی گفت: هیات عمومی دیوان عدالت اداری در رای خود این صلاحیت رئیس جمهور را که مبتنی بر قانون اساسی است نفی نکرده و در واقع به لحاظ ممنوعیت مقرر در ماده ۴۷ قانون مدیریت خدمات کشوری، حکم انتصاب رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور را واجد ایراد قانونی تشخیص داده است.

حجت الاسلام و المسلمین مظفری با تاکید بر نگاه نوعی و غیرمصداقی هیات عمومی دیوان عدالت اداری به این موضوع، برخی از برداشت های صورت گرفته مبنی بر وجود موضع گیری های شخصی در دیوان عدالت اداری نسبت به فرد منصوب توسط رئیس جمهور را رد کرد و گفت: دیوان در خصوص این انتصاب و اصولا هیچ یک از انتصاب های دولت نگاه شخصی، مصداقی و یا سیاسی ندارد و در رای اخیر خود نیز وضعیت اشتغال فرد موضوع حکم رئیس جمهور را مشمول ممنوعیت مقرر در ماده ۴۷ قانون مدیریت خدمات کشوری تشخیص داد و اگر این وضعیت با استفاده از ظرفیت های موجود در قوانین توسط دولت تغییر کند، موانع قانونی موجود نیز برطرف شده و فرد می تواند به کار خود ادامه دهد و لذا انتظار می رود که با تمهیدات دولت محترم هر چه زودتر اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.

حجت الاسلام و المسلمین مظفری در پایان گفت: رای دیوان عدالت اداری لازم‌ الاجرا است و بعد از صدور این رای نیز حکم صادره اجرا شده است.

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام