کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

مصوبات کمیسیون تلفیق در خصوص محاسبه حقوق بازنشستگی با میانگین ۲ سال آخر و تغییرات سن بازنشستگی

کمیسیون تلفیق از حقوق بازنشستگان صیانت کرد؛ مصوبات کمیسیون تلفیق در خصوص محاسبه حقوق بازنشستگی با میانگین ۲ سال آخر و تغییرات سن بازنشستگی

شناسنامه قانون- سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه از حذف پیشنهاد دولت درباره محاسبه حقوق بازنشستگی بر اساس میانگین ۵ سال آخر در لایحه برنامه هفتم توسعه خبر داد و گفت: میانگین حقوق ۲ سال آخر کارکنان دولت براساس مصوبه کمیسیون تلفیق مبنای بازنشستگی آنها خواهد بود.

به گزارش شناسنامه قانون به نقل از خانه ملت، محسن زنگنه با اشاره به مصوبات جلسه عصر امروز (یکشنبه ۱۵ مردادماه) کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه پیرو موضوعات مربوط به بازنشستگان گفت: یکی از مواد بسیار مهم لایحه برنامه، ماده ۲۹ این لایحه بود. در این ماده باید درباره وضعیت صندوق‌های بازنشستگی و اصلاحاتی که در زمینه صندوق‌ها و همچنین سنجه های حوزه بازنشستگی وجود داشت، تصمیم گیری می‌شد.

وی افزود: همانطور که بنده قبلاً هم عرض کرده بودم؛ نگاه مجلس بر این اساس است که در ۵ سال آینده از هرگونه اقدامی که بخواهد فشاری بر اقشار جامعه وارد کند، جلوگیری شود.

زنگنه با بیان اینکه مجلس تلاش می‌کند این مصوبات را به نفع مردم اصلاح کند، بیان کرد: از این رو اگر قرار است اقدام سختی رخ دهد این اقدام سخت باید در حوزه شرکت‌های دولتی و مجموعه‌های وابسته به دولت باشد بنابراین کمیسیون امروز با برخی از موادی که به نحوی حقوق مکتسبه بازنشستگان را تغییر و یا مورد کاهش قرار می داد، مخالفت کرد.

وی با اشاره به پیشنهاد دولت در لایحه برنامه پیرو نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی بر اساس میانگین ۵ سال آخر تاکید کرد: کمیسیون با حذف ماده واحده مذکور موافقت کرد تا وضعیت فعلی درباره محاسبه حقوق بازنشستگی براساس میانگین دو سال آخر برقرار باشد.

زنگنه با اشاره به پیشنهاد دولت در زمینه تغییرات پیرو سن بازنشستگی بیان کرد: این مسئله پس از بحث و بررسی مراعا ماند و به کمیته زیربط خود بازگشت تا به صورت دقیق‌تری مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به بررسی موضوع کاهش سهم دولت از پرداخت حق بیمه، گفت: در این ماده سهم دولت از پرداخت حق بیمه کاهش و در عوض سهم بیمه شده افزایش پیدا کرده بود که این موضوع هم با اخطار قانون اساسی که داده شد، از لایحه فوق حذف شد.

زنگنه در ادامه تاکید کرد: همچنین کمیسیون درباره وضعیت مشاغل سخت و زیان آور مصوب کرد که ۵۰ درصد از عنوان شغل‌های گروه ب که با ماهیت سخت و زیان آور، بیش از حد متوسط برای هر سال یک و نیم سال تا حداکثر ده سال ارفاق در نظر گرفته شود. بنابراین همان قانون فعلی در رابطه با این افراد پابرجا خواهد ماند. اما در مورد ۵۰ درصد از عنوان شغل‌های که کمتر از حد متوسط هستند کمیسیون مصوب کرد که برای هر سال یک و سه دهم سال و حداکثر هفت سال در نظر گرفته شود. همچنین کمیسیون مصوب کرد برای کلیه عناوین شغلی گروه‌های الف با صفت محیط سخت و زیان آور برای هر سال یک و دو دهم و حداکثر ۵ سال لحاظ شود.

وی تاکید کرد: همچنین کمیسیون مصوب کرد؛ دوران تحصیل و ایام کارآموزی که به صورت تعهد خدمت و یا آموزش بدو خدمت قبل از استخدام و ماموریت آموزشی حین خدمت که منجر به اخذ مدرک تحصیلی رسمی توسط کارمندان دستگاه اجرایی می شود، مشمول سنوات بازنشستگی نباشد.

زنگنه ادامه داد: همچنین برای موارد قبل از این قانون ، در صورتی سنوات بازنشستگی لحاظ می‌شود که کسور بازنشستگی آن به طور کامل توسط بیمه شده و یا دستگاهی که باید آن را پرداخت کند، پرداخت شود. البته ایثارگران مشمول قوانین خاص خودشان هستند بنابراین تاکنون موادی که در کمیسیون در بخش مربوط به بازنشستگان تصویب شده بسیاری از نگرانی‌هایی که بازنشستگان داشتند را برطرف می‌کند.

وی تاکید کرد: ما به دنبال این هستیم تا بتوانیم ،ضمن اینکه از جمعیت شاغل و آماده به کار کشور بهره‌ مند شویم، حقوق مکتسبه کارمندان ، کارگران و بازنشستگان آینده کشور را رعایت کنیم.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه در ادامه گفت: ممکن است این ایراد به نحوه کار کمیسیون وارد شود که موادی که در کمیسیون حذف شد، عملاً بر روی بهبود ناترازی صندوق‌های بازنشستگی تاثیرگذار باشد. لذا براساس محاسبه‌ صورت گرفته، سهم این بندها و این مواد در کاهش ناترازی صندوق‌های بازنشستگی بسیار ناچیز بوده است و در مقابل این مواد می‌توانست سرمایه اجتماعی در کشور را دچار مشکل کرده و بازنشستگان عزیز را نگران کند.

وی تاکید کرد: بنده معتقدم اگر ما قصد داریم تصمیم سختی بگیریم که به بهبود وضعیت صندوق‌های بازنشستگی منتهی شود، نباید این تصمیم سخت به حقوق مکتسبه کارمندان، کارگران و بازنشستگان اصابت کند بلکه به نظر بنده این تصمیم سخت باید بر مبنای اصلاح ساختارهای مدیریتی و یک تصمیم جدی درباره گماردن انسان‌های شایسته بر راس صندوق‌هایی باشد که باید فعالیت اقتصادی بهتری داشته باشند. این در حالی است که متاسفانه اکثر صندوق‌های بازنشستگی وضعیت خوبی ندارند.

وی بیان کرد: اگر ما قصد داریم تصمیم جدی برای صندوق‌ها بگیریم ابتدا باید این تصمیم در حوزه اصلاح ساختاری و همچنین اصلاح شیوه‌های تعیین مدیران این صندوق‌ها باشد.

5 دیدگاه

  1. عملکرد مجلس در بررسی لایحه عالی بوده و قابل تقدیر است فقط لطفا نمایندگان محترم مجلس بخصوص اعضای کمیسیون تطبیق به صراحت حداقل و حداکثر حقوق را برای صندوقهای بازنشستگی اعلام کند متاسفانه صندوق بازنشستگی فولاد حداکثر حقوق را ۲۰میلیون و هفتصد برای کسر کسورات بازنشستگی قرارداده و در بعصی از شرکتهای فولادی هم همین انجام می شود و صدای ما به هیچ جا نمی رسد .
    از پایگاه خبری شناسنامه قانون هم ضمن تشکر خواهش می کنیم موارد قانونی مربوط به سقف حقوق بازنشستگان را شفاف سازی کند شاید مدیران این شرکتها هم به قانون عمل کنند. با تشکر

  2. سن بازنشستگی رو لطفا اختیاری بفرمایید اکثر استخدام ها در سن ۳۰ به بالا صورت گرفته چطور یک فرد ۶۰ ساله با انواع بیماریها ۵ سال دیگه هم کار کنه فرد ۶۰ ساله آماده رفتن به اون دنیاست واقعا چه کسانی این قوانین رو تصویب میکنن مگه تو این مملکت با این همه فشار اقتصادی امید به زندگی وجود داره

    1. جالبه هیچکس نمیگه ایا این قوانین ناحق عطف بماسبق میشه یا خیر؟برای امثال من که شغلمون سخت وزیان اور هست و حدود۲۰ سال سابقه متوالی دارم ودر استانه بازنشستگی هستم ایا باید با این قوانین مزخرف چند سال دیگه بخاطر کاهش سنوات ارفاقی کار اضافه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام