کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

کمیسیون تلفیق هنوز مصوبه‌ای درباره سن بازنشستگی در برنامه هفتم نداشته است

زنگنه: کمیسیون تلفیق هنوز مصوبه‌ای درباره سن بازنشستگی در برنامه هفتم نداشته است

شناسنامه قانون- سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم درباره تعیین تکلیف سن بازنشستگی در برنامه هفتم گفت: دولت در ماده‌ای پیشنهاد کرده بود که هر سال شش ماه به سن بازنشستگی اضافه شود. با توجه به برخی ایرادات از لحاظ قانون اساسی در حقوق مکتسبه این ماده مراعا گذاشته شد.

به گزارش شناسنامه قانون، محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تغییرات اعمال شده برای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور در لایحه برنامه هفتم، اظهار داشت: تلفیق در مصوبه‌ای دولت را مکلف به بازبینی آئین‌نامه و دستورالعمل مشاغل سخت کرد. در حال حاضر برای مشاغل سخت و زیان آور به ازای هر یک سال خدمت یک و نیم برابر محاسبه می‌شود. تلفیق در مصوبه خود این موضوع را به دو بخش تقسیم کرد، یک بخش شامل مشاغل سختی می‌شود که از نظر سختی بالاتر از حد میانگین هستند. برای این افراد به ازای یک سال خدمت یک و نیم برابر (یک سال و نیم) محاسبه می‌شود که سقف آن حداکثر ۱۰ سال است.

وی ادامه داد: گروه دوم برای آن دسته از مشاغل سختی است که از نظر سختی پایین‌تر از میانگین هستند. برای این دسته از افراد به ازای هر یک سال خدمت ۱.۳ برابر ارفاق در نظر گرفته شد که سقف آن هم حداکثر هفت سال است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم همچنین درباره تعیین تکلیف میزان مالیات بر ارزش افزوده در لایحه برنامه گفت: مالیات بر ارزش افزوده دارای قانون دائمی است. لذا تغییر در قانون دائمی در قالب قانون برنامه درست نیست. بر همین اساس کمیسیون تلفیق ماده‌ای را حذف کرد که به موجب آن تا پایان برنامه هفتم سالی یک درصد به مالیات بر ارزش افزوده اضافه شد.

زنگنه با بیان اینکه برخی کشورها تا ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده می‌گیرند، گفت: نکته در اخذ مالیات بر ارزش افزوده این است که باید از مصرف کننده نهایی گرفته شود اما متاسفانه در کشور ما علاوه بر مصرف کننده نهایی در کل زنجیره گاهی چند بار مالیات بر ارزش افزوده گرفته می‌شود که تورم زا بوده و بار مالی به مصرف کننده تحمیل می‌کند.

وی تصریح کرد: بر این اساس با حذف این ماده عملا کمیسیون تلفیق مصوبه‌ای درباره مالیات بر ارزش افزوده ندارد و احکام دائمی درباره مالیات بر ارزش افزوده اجرا می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق درباره تعیین تکلیف سن بازنشستگی در برنامه هفتم، گفت: دولت در ماده‌ای پیشنهاد کرده بود که هر سال شش ماه به سن بازنشستگی اضافه شود. با توجه به برخی ایرادات از لحاظ قانون اساسی در حقوق مکتسبه این در مراعا گذاشته شد و بعدا درباره آن تصمیم می‌گیری می‌شود؛ لذا هنوز کمیسیون در این باره مصوبه‌ای نداشته است.

3 دیدگاه

  1. سلام ی کارگری ۲۹ سال در یکارخانه کارکرده که شده۲۳ سال در کارهای سخت زیان کارکرده الف بوده الا چه خاکی بر سرش بریز خدار خوش نمیاد ۴۴ سالم بخدا

  2. وقتی کمیسیون سنوات ارفاقی مشاغل یخت رو کاهش میده درواقع باعث افزایش سن بازنشستگی این کارگران مظلوم میسه.این بزرگترین اجحاف و ستم در حق کارگرانی هست که علاوه بر مشاغل سخت و بیماریهای مربوطه فریادشان به هیچ حا نمیرسه و متاسفانه نمایندگان مجلس هم این ستم رو روا داشتند.ایا کارگری که نزدیک به ۲۰ سال متوالی در بک شغل سخت و زیان اور بوده و امسال یا سال بعد زمان بازنشستگیش هست باید بهش بگیم ۵ سال دیگه کار کن و قانون عوض شده؟ش ر م بر شما نمایندگان

  3. از نمایندگان محترم خواهش می کنم باتوجه به سال انتخابات و اینکه کارگران اصلی ترین گروه شرکت کننده هست آنان رو ناراحت نکنیدو مشاغل سخت و زیان اور رو به دو گروه تقسیم نکنید و بگذارید همان روال سابق باشد.خدا پدر مادر شمارو رحمت کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام