کتاب استخدامی اداری ها
قوه قضائيه

دیه 1402 | بخشنامه دیه سال ۱۴۰۲ در ماه‌های غیر حرام ابلاغ شد

بخشنامه دیه سال ۱۴۰۲ در ماه‌های غیر حرام ابلاغ شد

شناسنامه قانون- با ابلاغ رئیس قوه قضائیه نرخ دیه سال ۱۴۰۲ اعلام شد.

بخشنامه دیه سال ۱۴۰۲

به گزارش شناسنامه قانون، به موجب ابلاغ بخشنامه رئیس قوه قضائیه به تمامی واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور با توجه به بررسی‌های به عمل آمده و در راستای اجرای ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی، مصوب سال ۱۳۹۲، قیمت دیه کامله در ماه‌های غیر حرام برای سال ۱۴۰۲ مبلغ ۹ میلیارد ریال معادل ۹۰۰ میلیون تومان تعیین شد.

متن کامل بخشنامه دیه سال ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

شماره۹۰۰۰/۸۸۸۷۸/۱۰۰ مورخ ۱۴۰۱/۱۲/۲۴

واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور

در اجرای ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی، مصوب ۱۳۹۲ و با توجه به بررسی‌ های بعمل آمده قیمت دیه کامله در ماه‌ های غیر حرام از ابتدای سال ۱۴۰۲، مبلغ نه میلیارد ریال تعیین می‌ گردد.

رئیس قوه قضائیه- غلامحسین محسنی اژیه

دیه چیست ؟

«دیه» در ماده ۱۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ این طور تعریف شده است: «دیه اعم از مقدر و غیرمقدر، مالی است که در شرع مقدس برای ایراد جنایت غیرعمدی بر نفس، اعضاء و منافع و یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد به موجب قانون مقرر می شود.»

دیه در ماه های حرام؛ تغلیظ دیه

مبلغ دیه نفس، در صورتی هم صدمه و هم فوت در یکی از ماه های محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه (موسوم به ماه های حرام) اتفاق بیفتد، یک سوم به میزان دیه اعم از اینکه مقتول زن باشد یا مرد اضافه می شود (اصطلاحا «تغلیظ» می شود).

بنا بر این در صورت وجود شرایط تغلیظ، میزان دیه نفس مرد مسلمان بخشنامه دیه سال ۱۴۰۲، یک میلیارد و دویست میلیون تومان خواهد بود.

گفتنی‌ست نرخ دیه کامله سال ۱۴۰۱ مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان بود.

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام