کتاب استخدامی اداری ها
آزمون وکالت

متن آگهی ثبت‌نام آزمون وکالت ۱۴۰۱ کانون‌های وکلای دادگستری (اسکودا)

آگهی آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانون‌های وکلای دادگستری جمهوری اسلامی ایران سال ۱۴۰۱ (مربوط به نوبت پذیرش سال ۱۴۰۰)

شناسنامه قانون- آگهی آزمون وکالت ۱۴۰۱ اسکودا (معوقه ۱۴۰۰) امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد.

برای ورود به سامانه ثبت نام آزمون وکالت ۱۴۰۰ کلیک کنید

برای دانلود فایل آگهی آزمون وکالت ۱۴۰۰ کلیک کنید

آگهی آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانونهای وکلای دادگستری جمهوری اسلامی ایران سال ۱۴۰۱ (مربوط به نوبت پذیرش سال ۱۴۰۰)

به اطلاع متقاضیان شرکت در آزمون کارآموزی وکالت دادگستری میرساند که اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا) به نمایندگی از کانونهای وکلای دادگستری جمهوری اسلامی ایران متشکل از کانون وکلای دادگستری مرکز- آذربایجان شرقی – فارس و کهگیلویه و بویراحمد- اصفهان – آذربایجان غربی – مازندران- خراسان رضوی و جنوبی – گیلان- قزوین- خوزستان – کرمانشاه – همدان – قم – کردستان – گلستان – اردبیل- مرکزی- بوشهر – زنجان- لرستان – کرمان- البرز -چهارمحال و بختیاری- یزد – ایلام و خراسان شمالی از طریق آزمون کتبی و در اجرای قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب سال ۱۳۷۶، لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳، آیین نامه و مقررات مربوط، به تعداد مورد نیاز مجموعَاَ ۴۳۰۲ نفر و با توجه به شرح، شرایط و موارد زیر اقدام به برگزاری آزمون ورودی کارآموزی وکالت می‌نماید.

۱- ظرفیت پذیرش کارآموز وکالت به تفکیک نام و کد کانون:

کد کانون نام کانون ظرفیت پذیرش آزاد ظرفیت پذیرش ایثارگران جمع کل
 ۱ مرکز شامل استانهای تهران، سمنان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان  ۱۴۰۰  ۶۰۰  ۲۰۰۰
 ۲ آذربایجان شرقی  ۱۰۵  ۴۵  ۱۵۰
 ۳ فارس و کهگیلویه و بویراحمد  ۸۸  ۳۸  ۱۲۶
 ۴ اصفهان  ۱۵۲  ۶۵  ۲۱۷
 ۵ آذربایجان غربی  ۷۳  ۳۲  ۱۰۵
 ۶ مازندران  ۷۷  ۳۳  ۱۱۰
 ۷ خراسان رضوی و جنوبی  ۹۸  ۴۲  ۱۴۰
 ۸ گیلان  ۷۰  ۳۰  ۱۰۰
 ۹ قزوین  ۷۷  ۳۳  ۱۱۰
 ۱۰ خوزستان  ۱۰۱  ۴۴  ۱۴۵
 ۱۱ کرمانشاه  ۴۲  ۱۸  ۶۰
 ۱۲ همدان  ۴۹  ۲۱  ۷۰
 ۱۳ قم  ۲۱  ۹  ۳۰
 ۱۴ کردستان  ۴۲  ۱۸  ۶۰
 ۱۵ گلستان  ۴۲  ۱۸  ۶۰
 ۱۶ اردبیل  ۳۱  ۱۴  ۴۵
 ۱۷ مرکزی (اراک)  ۵۲  ۲۳  ۷۵
 ۱۸ بوشهر  ۶۳  ۲۷  ۹۰
 ۱۹ زنجان  ۶۳  ۲۷  ۹۰
 ۲۰ لرستان  ۴۶  ۱۹  ۶۵
 ۲۱ کرمان  ۹۱  ۳۹  ۱۳۰
 ۲۲ البرز  ۸۰  ۳۵  ۱۱۵
 ۲۳ چهارمحال و بختیاری  ۱۷  ۷  ۲۴
 ۲۴ یزد  ۵۶  ۲۴  ۸۰
 ۲۵ ایلام  ۴۲  ۱۸  ۶۰
 ۲۶ خراسان شمالی  ۳۱  ۱۴  ۴۵

(ظرفیتهای اعلام شده با احتساب سهمیه آزاد و ایثارگران بوده و تغییر کد کانون پس از اولین ثبتنام به هیچ وجه ممکن نیست. بنابراین متقاضیان محترم باید با بررسی و مطالعه و دقت کامل نسبت به ثبتنام اقدام نمایند. در صورت ثبتنام مکرر،ثبتنام متقاضی کًلاً کان لم یکن تلقی خواهد شد).

تبصره: متقاضیان پروانه کارآموزی کانون وکلای دادگستری مرکز و کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد و کانون خراسان رضوی و جنوبی با توجه به جدول ظرفیت اعلامی ذیل باید یکی از استانهای زیرمجموعه کانونهای مذکور را انتخاب و پذیرفته شدگان به تفکیک و از میان شرکت کنندگان در هر استان اعلام خواهد شد.

ردیف استان ظرفیت پذیرش آزاد ظرفیت پذیرش ایثارگران ظرفیت پذیرش
 ۱ تهران  ۷۰۰  ۳۰۰  ۱۰۰۰
 ۲ سمنان  ۲۱۰  ۹۰  ۳۰۰
 ۳ هرمزگان  ۲۱۰  ۹۰  ۳۰۰
 ۴ سیستان و بلوچستان  ۲۸۰  ۱۲۰  ۴۰۰
ردیف استان ظرفیت پذیرش آزاد ظرفیت پذیرش ایثارگران ظرفیت پذیرش
 ۱ فارس  ۷۰  ۳۰  ۱۰۰
 ۲ کهگیلویه و بویراحمد  ۱۸  ۸  ۲۶
ردیف استان ظرفیت پذیرش آزاد ظرفیت پذیرش ایثارگران ظرفیت پذیرش
 ۱ خراسان رضوی  ۶۳  ۲۷  ۹۰
 ۲ خراسان جنوبی  ۳۵  ۱۵  ۵۰

۲- مواد امتحانی:

این آزمون، کتبی و در این مرحله به صورت تستی بوده و ضرائب دروس آن به شرح ذیل میباشد:

ردیف نام دروس ضریب
 ۱ حقوق مدنی  ۳
 ۲ آیین دادرسی مدنی  ۳
 ۳ حقوق تجارت  ۲
 ۴ اصول استنباط حقوق اسلامی و متون فقه  ۱
 ۵ حقوق جزای عمومی و اختصاصی  ۲
 ۶ آیین دادرسی کیفری  ۲
 ۷ حقوق اساسی  ۱

تبصره: سوالات هر یک از مواد آزمون از قلمرو قوانین و مقررات ذکر شده در ذیل هر عنوان و نیز آراء وحدت رویه مرتبط طرح می شود. فهرست منابع در جدول پیوست شماره ۱ این آگهی می باشد.

۳ – شرایط شرکت در آزمون و اخذ پروانه کارآموزی وکالت:

۱۳ : براساس ماده ۲ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب سال ۱۳۷۶، داوطلبان باید دارای شرایط ذیل باشند:

 • الف- تابعیت جمهوری اسلامی ایران.
 • ب – اعتقاد و التزام عملی به احکام و مبانی دین مقدس اسلام.
 • پ– اعتقاد و تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه، قانون اساسی.
 • ت- نداشتن پیشینه محکومیت موثر کیفری.
 • ث – نداشتن سابقه عضویت و فعالیت در گروههای الحادی و فرق ضاله و معاند با اسلام ج– گروههایی که مرامنامه آنها مبتنی بر نفی ادیان الهی میباشد.
 • چ- عدم وابستگی به رژیم منحوس پهلوی و تحکیم پایههای رژیم طاغوت.
 • ح– عدم عضویت و هواداری از گروهکهای غیر قانونی و معاند با جمهوری اسلامی ایران.
 • خ – عدم اعتیاد به مواد مخدر و استعمال مشروبات الکلی
 • د- دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق (از دانشکدههای حقوق داخل یا خارج کشور که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد) یا دانشنامه لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح.

تبصره ۱: کسانی که فاقد مدرک کارشناسی حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح بوده و فقط دارای مدارک بالاتر آن هستند حق شرکت در آزمون را ندارند؛ بنابراین از ارائه مدارک بالاتر به جز مدارک کارشناسی عنوان شده خودداری نمایند.

تبصره ۲دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته حقوق با مدرک کاردانی مرتبط به شرط آن که واحدهای دروس دوره کارشناسی حقوق را گذرانده باشند مجاز به شرکت در آزمون هستند.

تبصره ۳اقلیتهای مذهبی رسمی از دارا بودن شرایط مندرج در بند ب مستثنی میباشند.

۲۳: براساس ماده ۱۰ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب سال ۱۳۳۳، به اشخاص زیر اجازه وکالت داده نمیشود:

الف– اتباع خارجه.

 • – قضات و مستخدمین دولتی و بلدی و مملکتی و بنگاههایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت است در حین اشتغال به خدمت بهاستثنای استادان دانشکده حقوق که اشتغال به تدریس در یکی از شعب حقوقی دارند در صورت اجازه شورای دانشگاه.

پ – محکومین به انفصال ابد از خدمات دولتی.

 • – اشخاص مشهور به فساد اخلاق و تجاهر به استعمال مسکر و افیون و اعمال منافی عفت.

ث– محکومین به جنایت مطلقًاً و محکومین به جنحه‌هایی که منافی با امانت و عفت و شئون وکالت است به تشخیص هیأت مدیره کانون و یا آنکه به موجب قانون مستلزم محرومیت از بعضی حقوق اجتماعی است.

ج – کسانی که به اتهام جنایت یا جنحه‌های مذکور در ماده فوق تحت محاکمه هستند.

چ – اشخاصی که طبق حکم محکمه از وکالت محروم شدهاند.

۳۳  شرایط سنی:

پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به کسانی داده میشود که هنگام ثبت نام سن آنها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزههای قضائی پروانه کارآموزی به کسانی داده میشود که هنگام ثبتنام سن آنها از پنجاه سال تمام بیشتر نباشد.

تبصره: حداقل سن شرکت در آزمون در زمان ثبت نام بیست و چهار سال تمام شمسی است.

۴۳– اشخاصی مجاز به شرکت در آزمون و صدور پروانه کارآموزی هستند که دارای شرایط مندرج در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت باشند.

۴ – مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام:

۱۴– اسکن تصویر مدرک تحصیلی لیسانس، منطبق با بند ۲-۳ و تبصرههای آن، بدون حاشیههای زاید و با فرمت jpg و با اندازه حدود ۵۹۵ در ۸۴۲ pixels و با وضوح تصویری ۷۲ dpi.

تبصره ۱: متقاضیان از اسکن گواهی تعداد واحدهای گذرانده شده خودداری نمایند زیرا فقط گواهی فارغالتحصیلی یا دانشنامه مبنای مجوز شرکت در آزمون میباشد، بنابراین دانشجویان ترم آخر و کسانی که در گواهی صادر شده توسط دانشگاه مربوط در مورد آنها کلمه”فارغ التحصیل یا دانش آموخته قید نشده باشد حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

تبصره ۲: دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته میبایست علاوه بر مدرک کارشناسی ناپیوسته، اسکن مدرک کاردانی خود را در قسمت مربوطه ارسال نمایند.

۲۴ اسکن تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم بدون حاشیههای زاید و در قالب jpg و با اندازه حدود ۲۱۳ در ۳۱۲ pixels و با وضوح تصویری ۷۲ dpi.

تبصره: دارندگان معافیتهای تحصیلی، مربوط به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و حوزههای علمیه و به طور کلی افراد فاقد گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم، تحت هیچ شرایطی حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

۳۴– هزینه ثبتنام مبلغ ۳.۰۰۰.۰۰۰ (سه میلیون) ریال (معادل سیصد هزار تومان)

تبصره: واریز هزینه ثبت نام از طریق کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب و سیستم برخط (آنلاین) ثبتنام اینترنتی در زمان تعیین شده در درگاه سازمان سنجش آموزش کشور و با توجه به بند ۱-۵ و ۲-۵ این آگهی و دستورالعمل مقرر انجام خواهد گرفت.

۴۴– اسکن عکس متقاضی:

متقاضیان محترم میبایست تصویر عکس خود را که در سال جاری گرفته شده باشد، در اندازههای ۴×۳ جهت اسکن، بدون حاشیههای زاید و در قالب jpg و با اندازه حداقل ۲۰۰ در ۳۰۰ تا حداکثر ۳۰۰ در ۴۰۰ pixels تهیه نمایند و حجم فایل تهیه شده نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر شود. همچنین تصویر متقاضی باید واضح، مشخص و فاقد اثر مهر و هر گونه منگنه باشد.تا حد امکان عکسها سیاه و سفید و یا در صورت رنگی بودن دارای زمینه سفید باشد.

تذکر مهم: با توجه به مشکلات بوجود آمده در آزمونهای قبلی، درخصوص اشتباه در ارسال عکس متقاضیان، که این موضوع اکثراً برای متقاضیانی که ثبتنام آنها توسط دیگران انجام میشود رخ داده است، تاکید میگردد علاوه بر کنترل اطلاعات ثبتنامی، حتماً نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت نمایید تا اشتباهاً عکس داوطلب دیگری به جای عکس شما ارسال نگردد.بدیهی است که در صورت ارسال عکس اشتباهی از طرف متقاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.

۵۴– تهیه پرینت از اطلاعات ثبتنامی که از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور انجام شده است، الزامی است متقاضی باید پرینت را در صورت قبولی در آزمون به کانون مربوط ارائه کند.

۶۴– داوطلب معلول باید نوع معلولیت خود را علامتگذاری نماید.سپس براساس شدت معلولیتی که سازمان بهزیستی تائید خواهد نمود، به شرح جدول ذیل خدمات و تسهیلات لازم به متقاضیان ارائه خواهد شد.لازم به ذکر است طبق قانون اخذ پروانه وکالت مصوب سال ۱۳۷۶ هیچ گونه سهمیه فوقالعادهای برای پذیرش این متقاضیان در آزمون وکالت در نظر گرفته نشده است و با اعلام معلولیت از نظر پذیرش در آزمون اولویتی برای فرد ارائه کننده ایجاد نخواهد شد.

ردیف نوع معلولیت شدت

معلولیت

نیاز تعیین شده توضیحات
 ۱ بینایی خیلی شدید منشی- وقت اضافه  –
شدید منشی- وقت اضافه  –
متوسط چاپ درشت سؤالات – وقت

اضافه به صورت ۳/۱ وقت افراد

شدید

با توجه به طیف وسیع کمبینایی و شرایط محیط آزمون در صورت درخواست، منشی در دسترس است.
خفیف چاپ درشت سؤالات  –
 ۲ شنوایی خیلی شدید رابط – وقت اضافه  –
شدید رابط – وقت اضافه  –
متوسط  –  –
خفیف  –  –
۳ جسمی حرکتی خیلی شدید منشی- وقت اضافه با توجه به آسیب چهاراندام در افراد با معلولیت جسمی حرکتی خیلی شدید، منشی و وقت اضافه ضروری است.
شدید  – در صورت آسیب صرفاً اندامهای تحتانی (پاها)،نیازی به وقت اضافه و منشی ندارد.
شدید منشی- وقت اضافه در صورت آسیب دستها به ویژه دست غالب یا فقدان دست.
متوسط منشی- وقت اضافه در صورت آسیب دستها به ویژه دست غالب یا فقدان دست.
خفیف  –  –
 ۴ آسیب گفتار و زبان با هر شدت

معلولیت

 –  –
 ۵ تکاملی رشد (اتیسم) با هر شدت

معلولیت

محیط فیزیکی آرام و با تراکم جمعیت بسیار پایین  –
 ۶ اعصاب و روان با هر شدت

معلولیت

 –  –

۷۴– سهمیه رزمندگان و ایثارگران:

با توجه به تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و با توجه به مفاد ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و به ویژه بند چ ماده مذکور که به موجب آن بند چ به عنوان ماده ۵۹ مکرر به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران الحاق شده است گزینش متقاضیان واجد شرایط براساس ماده ۵۹ اصلاحی قانون خدمات رسانی به ایثارگران صورت میگیرد. هر یک از افراد متقاضی سهمیه رزمندگان و ایثارگران میتوانند براساس شرایط خود به شرح مندرج در بندهای “الف” تا “ج” زیر، متقاضی استفاده از سهمیه شوند.

 • الف- فرزندان و همسران شهدا
 • ب- جانبازان با حداقل ده درصد( ۱۰%) جانبازی
 • پ- آزادگان با داشتن حداقل سه ماه سابقه اسارت و همسر و فرزندان آنان
 • ت- رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه
 • ث- همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد( ۲۵%) و بالاتر
 • ج- فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه

تبصره ۱: متقاضیان استفاده کننده از سهمیههای بنیاد شهید، سازمان بسیج مستضعفین، جهاد کشاورزی و نیروهای مسلح، در صورت عدم تایید سهمیه به واحدهای تابعه شهرستان محل تشکیل پرونده ذیربط مراجعه نمایند.

تبصره ۲جانبازان ۱۰% به بالا، آزادگان با سه ماه سابقه اسارت و همسر و فرزندان آنان، فرزندان و همسران شهدا،همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد( ۲۵%) و بالاتر، برای استفاده از سهمیه مربوط باید بر اساس ضوابط نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت نامی اقدام نمایند. این قبیل متقاضیان بایستی در فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی نسبت به علامتگذاری بند مربوطه اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از ثبت نام به ارگان بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تایید سهمیه ارسال گردد و نیازی به مراجعه به سایت ایثار ندارند.

تبصره ۳: بر مبنای قسمت اخیر ماده ۵۹ مکرر الحاقی به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، رزمندگان با حداقل شش ماه

سابقه حضور در جبهه، فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه جزو سهمیه رزمندگان محسوب می شوند و تابع ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان هستند.

رزمندگانی که از تاریخ ۳۱/۶/۱۳۵۹ لغایت ۳۱/۶/۱۳۶۷ حداقل شش( ۶) ماه متوالی یا متناوب و فرزندان رزمندگانی که حداقل دوازده ماه( ۱۲) سابقه حضور داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهههای نبرد حق علیه باطل را داشتهاند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد کشاورزی) نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبتنام توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران (سازمان بسیج مستضعفین) و یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تایید نهایی قرار گیرد.

تبصره ۴:با توجه به مصوبه هیئت محترم وزیران در جلسه مورخ ۱۴/۷/۱۴۰۰ (موضوع تصویب نامه شماره ۷۵۸۰۴/ت۵۹۲۴۱هـ مورخ ۱۹/۷/۱۴۰۰) رزمندگان جبهه مقاومت مشروط به ارا بودن حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه با تائید ستاد کل نیروهای مسلح

(سازمان بسیج مستضعفین و ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) می توانند از این تسهیلات بهره مند گردند.

تبصره ۵: آن دسته از پرسنل کادر ثابت، پیمانی، و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که از تاریخ ۳۱/۶/۱۳۵۹ تا ۳۱/۶/۱۳۶۷ حداقل ۶ ماه پیوسته یا متناوب در خطوط مقدم حضور داشتهاند و فرزندان این رزمندگان که پدر یا مادرشان حداقل ۱۲ ماه سابقه حضور در جبهه را به صورت داوطلبانه دارد میتوانند با تایید بالاترین مقام هر یک از نیروهای مسلح (ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل نیروهای مسلح) از مزایای این قانون استفاده نمایند. این قبیل افراد میتوانند ابتدا به واحدهای متبوع مراجعه و فرم مخصوص استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون مربوط را تکمیل نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبتنام توسط صالح مربوطه مورد تایید نهایی قرار گیرد. این قبیل متقاضیان لازم است ضمن علامتگذاری در بند مربوطه در تقاضانامه ثبتنامی نسبت به درج کد پیگیری ۱۲ رقمی در محل مربوط اقدام نمایند.

تبصره ۶: با توجه به مفاد بند چ ماده ۸۸ الحاقی به ماده ۵۹ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، پدر و مادر شهدا مشمول سهمیه ایثارگری نمیباشند.

تبصره ۷: شرط سنی در خصوص ایثارگران اجرا نخواهد شد.

تذکرات مهم:

۱ – مناطق عملیاتی بر اساس مصوبه شورای عالی دفاع تعیین می شود.

۲- همسران رزمندگان (متقاضیانی که همسران آنان فقط دارای شرط مدت حضور در جبهه میباشند) مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمیباشند.

۳- کد پیگیری ۱۲ رقمی ارگان استفاده کننده از سهمیه رزمندگان (حسب مورد سپاه پاسداران و یا نیروهای مسلح)، برای هر آزمون و هر سال متفاوت است. لذا متقاضیان می بایست برای این آزمون، کدپیگیری جدید از ارگان ذیربط دریافت دارند.

۴- متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، لازم است پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان، نسبت به دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت نام در محلی که در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی در نظر گرفته شده است، درج نمایند.

۵- شرط برخورداری از مزایای ایثارگران و رزمندگان «واجد شرایط بودن» آنان است که در قسمت اخیر ماده ۵۹ الحاقی همانند ماده ۵۹ قبلی تصریح شده است. بنابراین وضعیت متقاضیان محترم باید بر ماده ۲ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت و سایر شرایط قانونی ایجابی و سلبی لازم برای ورود به کارآموزی منطبق باشد.

۶- به موجب الحاق بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه به ماده ۵۹ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، مشمولین استفاده از سهمیه ایثارگران فقط موارد شش گانه فوق هستند.

۷- بررسی شمول سهمیه ایثارگری به افراد توسط سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود در نهایت، تایید نهایی واجد شرایط بودن ایثارگران نسبت به پذیرفته شدگان این سهمیه با هیأت مدیره هر کانون است.

۸ – چنانچه داوطلبی در سهمیه آزاد شرکت کرده باشد، اعلام بعدی او در مورد ایثارگری مسموع نخواهد بود.

۹- پس از اعلام اسامی پذیرفته شدگان توسط کانون محلی، اصل گواهی ایثارگری صادر شده از مرجع صالح می بایست به کانون مربوطه تحویل داده شود.

۱۰- نظر به اینکه پذیرش متقاضیان در سهمیه انتخابی آنان صورت میگیرد، ضروری است متقاضیان ارجمند هنگام ثبت نام در انتخاب گزینه سهمیه عادی یا ایثارگران دقت نمایند.

۵- نحوه ثبت نام و توزیع کارت شرکت در آزمون و تاریخ آزمون:

۱۵ ثبتنام از متقاضیان منحصراً از طریق اینترنت و درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org از روز دوشنبه مورخ ۲۶/۰۲/۱۴۰۱ لغایت روز چهارشنبه مورخ ۰۴/۰۳/۱۴۰۱ انجام خواهد شد.

۲۵– متقاضیان باید برای واریز هزینه ثبتنام، از طریق کارتهای اعتباری عضو شبکه شتاب، که رمز دوم آن فعال باشد، طبق دستور العمل اعلام شده در درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور، و در زمان اعلام شده در بند ۱-۵، نسبت به پرداخت هزینه ثبتنام اقدام کنند.

تبصره: در این خصوص متقاضیان میتوانند از کارتهای اعتباری دیگران که رمز دوم آن فعال باشد نیز استفاده کنند.

۳۵ توزیع کارت شرکت در آزمون به صورت اینترنتی انجام میشود و متقاضیان باید با مراجعه به درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور و وارد کردن کد پیگیری و شماره پرونده خود به سیستم، کارت ورود به جلسه را دریافت کنند. زمان آغاز توزیع اینترنتی کارت و نحوه آن، زمان و مکان رفع نقص یک هفته قبل از برگزاری آزمون از طریق درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور www.sanjesh.org، اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران www.scoda.org به نمایندگی از کانونهای وکلای دادگستری سراسر کشور به اطلاع متقاضیان خواهد رسید.

۴۵ با توجه به برگزاری آزمون سال جاری در همه مراکز استانها متقاضیان باید صرف نظر از کانون انتخابی، محل سکونت خود را جهت تعیین محل آزمون انتخاب نمایند.

۵۵ تاریخ برگزاری آزمون روز پنجشنبه مورخ ۳۰/۰۴/۱۴۰۱ میباشد.

۶- تذکرات لازم:

۱۶ متقاضیان باید قبل از تاریخ شروع ثبتنام، نسبت به اسکن و آماده کردن مدارک در قالب و مشخصات اعلام شده در بند ۴ این آگهی اقدام نمایند.

۲۶ مدت ثبت نام اینترنتی از تاریخ شروع،۱۰ روز خواهد بود.

۳۶ متقاضیان باید اصل مدارک اسکن شده را نزد خود نگه داشته در صورت پذیرفته شدن به همراه سایر مدارکی که اعلام خواهد شد به کانون مربوطه ارائه نمایند.

۴۶– متقاضیان فقط در صورتی که دارای شرایط مندرج در این آگهی باشند حق ثبت نام و شرکت در آزمون را خواهند داشت ضمن اینکه باید اطلاعات وارد شده در تقاضانامه ثبتنام را (خصوصاً از نظر تعیین کانون مربوط و کد آن) به دقت کنترل نمایند. هزینه ثبتنام تحت هیچ شرایطی مسترد نخواهد شد.

۵۶ متقاضیان باید در پایان ثبتنام از اطلاعات وارد شده پرینت تهیه و درصورت قبولی آن را به کانون مربوطه تسلیم کنند.

چنانچه اطلاعات اعلام شده توسط متقاضی در هنگام ثبتنام اینترنتی با آگهی آزمون منطبق نبوده و غیر واقعی باشد حتی در صورت قبولی از ثبتنام آنان جلوگیری و قبولی آنان کان لم یکن تلقی خواهد شد.

۶۶ صدور کارت شرکت در آزمون دلیل تایید هیچ یک از مدارک داوطلب از طرف کانونهای وکلا یا سازمان سنجش نیست. بنابراین صرف قبولی در آزمون و درج نام متقاضی در ردیف پذیرفته شدگان، هیچ حقی برای کسی ایجاد نخواهد کرد.

۷۶ صدور هرگونه اطلاعیه درخصوص آزمون درگاه اطلاعرسانی اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا) www.scoda.org به نمایندگی از کانونهای وکلای دادگستری سراسر کشور و سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org معتبر خواهد بود.

۸۶– با توجه به زمان پیش بینی شده برای آماده کردن مدارک ثبتنام تأکید میشود در روزهای آغازین پس از انتشار این آگهی نسبت به تهیه مدارک مورد نیاز اقدام شود تا در هنگام ثبت نام از طریق اینترنت برای متقاضیان از نظر زمانی مشکلی ایجاد نگردد.

۹۶– تغییر محل کارآموزی به هیچ عنوان میسر نخواهد بود بنابراین متقاضیان محترم باید با در نظر گرفتن همه ویژگیها و امکانات و محدودیتهای فردی و خانوادگی خود صرفاً در حوزه کانونی ثبت نام کنند که قصد کارآموزی و وکالت در محدوده آن را دارند.

۱۰۶– محاسبه نمرات براساس قانون لازم الاجرا انجام خواهد شد.

۱۱۶– ثبت نام و شرکت وکلای دادگستری و کارآموزان وکالت عضو کانونهای وکلا در آزمون ممنوع است و بر فرض شرکت و قبولی در آزمون، قبولی آنان کان لم یکن تلقی میشود.

تبصره۱: طبق تصمیم هیاتهای مدیره محترم کانونهای وکلای دادگستری آذربایجان شرقی،آذربایجان غربی،اصفهان، چهارمحال وبختیاری، زنجان،کرمان، کرمانشاه، همدان و یزد کارآموزانی که در حوزه این کانونها به کارآموزی اشتغال دارند میتوانند در آزمون امسال منحصراً در حوزه کانون متبوع خود شرکت کنند.

۱۲۶– متقاضیان محترم پیش از انتخاب کانون محل کارآموزی و اشتغال خود حتما به آگهی اختصاصی کانونها در سایت اختصاصی آنها مراجعه کنند و از شرایط احتمالی پیش بینی شده در هر کانون آگاه شوند. زیرا با توجه به مستقل بودن کانونها و ویژگیهای اقلیمی و اجتماعی آنها شرایط اختصاصی اعلامی هر کانون برای متقاضیان ورود به آن لازم الاتباع است.

۱۳۶ آگهی بر اساس قوانین لازم الاجرا منتشر گردیده است، بدیهی است در صورت لازم الاجرا شدن قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، نحوه اعمال مفاد آن قانون متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

جدول پیوست:

پیوست ۱ – جدول قوانین و مقرراتی که سوالات آزمون ورودی کارآموزی وکالت سال ۱۴۰۱ (مربوط به نوبت پذیرش سال ۱۴۰۰) از قلمرو آنها طرح خواهد شد:

حقوق مدنی
۱. قانون مدنی
۲. قوانین روابط موجر و مستاجر سالهای ۱۳۵۶ و ۱۳۷۶
۳. قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱
۴. قانون مسئولیت مدنی
۵. قانون امور حسبی
۶. قانون پیش فروش ساختمان
۷. قانون بیمه اجباری خسارات وارده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه
۸. قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان
آیین دادرسی مدنی
۱. قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب
۲. قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی
۳. قانون اجرای احکام مدنی
۴. قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی
۵. قانون شوراهای حل اختلاف
۶. قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری
۷. لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ و قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت ۱۳۷۶
حقوق تجارت
۱. قانون تجارت شامل قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ و اصلاحات بعدی آنها
۲. قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی
۳. قانون راجع به ثبت شرکتها
۴. قانون صدور چک با اصلاحات بعدی
۵. قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و اصلاحات بعدی آن
۶. احکام مرتبط از قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی
۷. قانون تجارت الکترونیکی
۸. قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران
حقوق جزا
۱. قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵-۱۳۹۲ ( شامل قانون جرایم رایانه ای) با اصلاحات والحاقات بعدی از جمله قانون کاهش مجازات حبس تعزیری
۲. قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری
۳. قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر
۴. قانون مجازات اشخاصی که برای بردن مال غیر تبانی مینمایند
۵. قانون صدورچک با اصلاحات بعدی
۶. قانون مبارزه با پولشویی
۷. قانون جرم سیاسی
۸. قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن مصوب ۱۳۹۸
۹. احکام جزایی قانون ثبت اسناد و املاک مصوب ۱۳۱۰ و قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ و قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱
آیین دادرسی کیفری
۱. قانون آیین دادرسی کیفری
۲. قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب
۳. قانون احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی
حقوق اساسی
۱. قانون اساسی
متون فقه
۱. تحریرالوسیله امام خمینی (ره) ابواب وکالت، شهادت و حدود

تذکر: ذکر هر عنوان زیر یک درس به منزله عدم استفاده از آن در دروس دیگر نیست.

 

 اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا)
به نمایندگی از کانونهای وکلای دادگستری جمهوری اسلامی ایران

مطلب مرتبط:

1 دیدگاه

 1. سلام وعرض ادب
  ای کاش میشد کانون هم با این شرایط سخت قبولی تعداد محدودی همه ساله حد اقل شرایط سن را از ۴۰الی۵۰ بالا تر میبرد ک این سنین هم شانس بیشتری برای قبولی داشته باشند.
  سپاس?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام