کتاب استخدامی اداری ها
قوانین و مقررات ایثارگران

دستورالعمل ایجاد پست بانام همطراز جانبازان

دستورالعمل ایجاد پست بانام همطراز جانبازان (بخشنامه شماره ۷۲۳۲/۱۱ مورخ ۲۰/۱۰/۷۷ سازمان امور اداری و استخدامی کشور)

بخش‌نامه به کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی

در اجرای تبصره یک ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی مواد ۹ و ۱۱ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی موضوع تصویب نامه شماره ۲۸۸۶۲/ت ۱۷۶۷۹ ﻫ مورخ ۶/۵/۱۳۷۷ هیات وزیران، ضوابط ایجاد پست (شغل) سازمانی با نام همطراز جانباز جهت اشتغال آن دسته از جانبازانی که توانایی انجام کار تمام وقت را ندارند. به شرح زیر ابلاغ می‌گردد:

دستورالعمل ایجاد پست بانام همطراز جانبازان

۱- تعریف پست با نام همطراز: پست سازمانی با نامی است که متناسب با توانایی جسمی جانباز و شرایط احراز شغل با علامت اختصاری (×) مشخص می‌شود و علاوه بر پست‌های سازمانی مصوب به مجموعه تشکیلاتی دستگاه‌های مشمول بخش‌نامه افزوده می‌گردد و تا اشتغال جانباز در آن پست، برای آنان در مجموعه مزبور حفظ خواهد شد و پس از آن از مجموعه تشکیلات تفصیلی دستگاه حذف می‌شود.

۲- جانبازان مشمول این بخشنامه کسانی هستند که طبق نظر و تاییدیه کمیسیون پزشکی بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی توانایی انجام کار تمام وقت را ندارند.

۳- اختیار موضوع تبصره ۱ ماده ۵ آیین‌نامه فوق‌الذکر به دستگاه‌های مشمول بخشنامه تفویض می‌گردد، دستگاه‌های ذیربط موظفند پس از وصول تاییدیه کمیسیون پزشکی بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی نسبت به ایجاد پست (شغل) سازمانی با نام همطراز جانباز برای جانبازانی که توانایی انجام کار تمام وقت را ندارند و به صورت رسمی (ثابت) یا پیمانی (موقت) در دستگاه شاغل بوده و یا اعاده به کار یا استخدام می‌شوند اقدام نمایند.

۴- جانبازان مشمول این بخشنامه با رعایت ضوابط طرح طبقه‌بندی مشاغل با انتصاب در پست‌ها یا مشاغل با نام به گروه‌های مربوط تخصیص می‌یابند.

۵- دستگاه‌ها می‌توانند در صورتی که جانبازان مشمول این بخشنامه واجد شرایط احراز پست (شغل) بالاتر گردند نسبت به تغییر عنوان پست با نام، متناسب با شرایط آنها اقدام نمایند.

۶- حقوق و فوق‌العاده شغل و مزایای مستمر این دسته از جانبازان و همچنین احتساب سابقه خدمت و تجربه آنان همانند شاغلین جانباز تمام وقت خواهد بود.

۷- میزان ساعات کار موظف جانبازان مشمول این بخشنامه حسب نظر کمیسیون پزشکی بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی خواهد بود.

۸- جانبازان مشمول این بخشنامه نمی‌توانند از کسر ساعات کار موظف روزانه موضوع مواد ۲ و ۴ آیین‌نامه اجرایی فوق‌الذکر بهره‌مند شوند.

۹- جانبازان مشمول قانون حالت اشتغال مستخدمین شهید، جانباز از کار افتاده و مفقودالاثر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی مصوب ۱۳۷۲ و آن دسته از جانبازان بازنشسته‌ای که مطابق قانون مجدداً اشتغال به کار یافته‌اند و یا می‌یابند مشمول این بخشنامه نیستند.

۱۰- هرگاه در تجدید نظرهای بعدی کمیسیون پزشکی موضوع بند ۲، جانبازان مشمول این بخشنامه از کار افتاده کلی یا توانا برای انجام کار تمام وقت تشخیص داده شوند، حسب مورد طبق قانون اشاره شده در بند ۹ و یا مواد ۲ و ۴ آیین‌نامه مزبور عمل خواهد شد.

۱۱- دستگاه‌های مشمول بخشنامه مکلفند هر ۶ ماه یکبار اقدامات انجام شده در خصوص این بخشنامه را جهت رسیدگی لازم و درج در سوابق به این سازمان ارسال نمایند.

معاون رئیس جمهور و دبیر کل سازمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام