کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

مصوبه تعیین سن بازنشستگی شاغلان کشور در برنامه هفتم توسعه

مصوبه تعیین سن بازنشستگی شاغلان کشور در برنامه هفتم توسعه

شناسنامه قانون- نمایندگان مردم در مجلس سازوکار تعیین سن بازنشستگی برای شاغلان با سوابق مختلف خدمتی را مشخص کردند.

به گزارش شناسنامه قانون به نقل از خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه ۲۸ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه قانون برنامه هفتم توسعه، با بند الحاقی ماده ۲۹ این لایحه با ۱۲۷ رأی موافق، ۷۸ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس بند الحاقی ماده ۲۹ لایحه مذکور؛ به منظور کاهش ناترازی صندوق های بازنشستگی و تقویت توان صندوق ها در انجام تکالیف محوله:

-۱ بیمه پردازانی که ۲۸ تا ۳۰ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنها برای بازنشستگی اضافه نمی گردد.

-۲ بیمه پردازانی که ۲۵ تا ۲۸ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی دو ماه اضافه می گردد.

-۳ بیمه پردازانی که ۲۰ تا ۲۵ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی سه ماه اضافه می گردد.

-۴ بیمه پردازانی که مطابق قوانین ۱۰ تا ۲۰ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی چهارماه اضافه می گردد.

-۵ بیمه پردازانی که مطابق قوانین تا ۱۰ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی پنج ماه اضافه می گردد.

تبصره ۱ – اجرای تمام یا بخشی از احکام فوق الذکر مشروط بر آن است که سن بیمه شده در زمان بازنشستگی برای مردان از ۶۲ سال و برای زنان از ۵۵ سال بیشتر نباشد.

تبصره ۲ – اصلاحات فوق در قوانین صندوق های بازنشستگی به استثنای صندوق هایی که حداقل سن بازنشستگی بیمه شدگان آنها از ارقام مذکور در تبصره(۱) بیشتر است به صورت دائمی اعمال می گردد.

تبصره ۳ – ایثارگران و مشمولان قوانین سخت و زیان آور مشمول قوانین خاص خود هستند.

تبصره ۴ – اشخاص موضوع این حکم با رضایت خود و موافقت دستگاه های ذی ربط میتوانند بدون نیاز زمان های مذکور در بندهای (۲) الی(۵) تا سقف سن موضوع تبصره(۱) حسب مورد به خدمت ادامه دهند. خدمت مازاد بر اساس قوانین و مقررات مربوطه امکان پذیر است.

تبصره ۵ – چنانچه دستگاهها به خدمات برخی از کارکنان نیاز نداشته باشند حسب مورد میتوانند بدون لحاظ زمانهای مذکور با پیشنهاد بالاترین مقام دستگاه و موافقت معاون اول رئیس جمهور بر اساس قوانین مربوط نسبت به صدور احکام بازنشستگی آنان اقدام کنند.

تبصره ۶ – افرادی که تقاضای خود مایل به بازنشستگی زودتر از موعد فوق الذکر باشند، بازنشستگی آنها مطابق قوانین مربوطه و بدون رعایت بندهای(۱) تا (۵) بلامانع است و حقوق بازنشستگی آنان مطابق احکام این سند برقرار خواهد شد.

همچنین با نظر دکتر قالیباف رئیس مجلس بند (خ) ماده ۲۹ لایحه برنامه هفتم توسعه مغایر با اصل ۸۵ قانون اساسی تشخیص داده شد و حذف گردید.

براساس بند (خ) حذف شده ماده ۲۹ لایحه مذکور؛ به منظور ایجاد نظام تأمین اجتماعی پایدار و تضمین حقوق بیمه شدگان جدید از ابتدای اجرای برنامه، نظام تأمین اجتماعی بیمه شدگان جدیدالورود بر اساس اصول ذیل توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری سازمان و دستگاه های ذیربط تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

تعیین شرط سن ۶۵ سال برای مرد و ۶۰ سال برای زن و سابقه بازنشستگی ۳۵ سال برای مرد و ۳۰ سال برای زن؛ مستخدمین موجود با رضایت کتبی خود نیز می توانند مشمول حکم این جزء قرار گیرند.

موافقان و مخالفان مصوبه تعیین سن بازنشستگی شاغلان کشور چه گفتند؟

علی بابایی کارنامی در مخالفت با این بند الحاقی گفت: این بند الحاقی همان افزایش سن بازنشستگی است که با فرمولی غیریکسان و نامفهوم برای هر یک از گروه های شغلی و افرادی که سابقه کار دارند، سن بازنشستگی را تعیین کرده است. این بند الحاقی را مغایر با اصول ۳ و ۱۱۰ قانون اساسی است و تصویب آن تبعات اجتماعی در پی خواهد داشت.

محمدرضا میرتاج الدینی در موافقت با بند الحاقی مذکور گفت: این بند یکی از بهترین احکام برنامه است، امروز میانگین سن بازنشستگی در دنیا ۶۳ سال بوده ولی در کشور ما فردی که از ۲۰ سالگی مشغول به کار بوده، در ۵۰ سالگی بازنشسته می شود.

نماینده دولت ضمن موافقت با این بند الحاقی گفت: یکی از اهداف برنامه هفتم توسعه حل مشکل ناترازی صندوق های بازنشستگی است. سن امید به زندگی در کشورمان در مردان ۷۶ سال و در زنان ۷۸ سال است، ولی برخی از شاغلان مانند معلمان امروزه در سن ۴۸ سالگی بازنشسته می شوند.

وی با بیان اینکه برای افرادی که ۲ سال از خدمتشان باقی مانده، هیچ افزایش سن بازنشستگی در نظر گرفته نشده است، گفت: این بند الحاقی سن بازنشستگی را به صورت پلکانی افزایش داده تا حقوق مکتسبه افراد تضییع نشوند، در این حکم پیش بینی شده مردان در سن ۶۲ سالگی و زنان در سن ۵۵ سالگی بتوانند درخواست بازنشستگی خود را مطرح کنند، ضمناً دولت با تبصره های ۵ و ۶ این بند الحاقی مخالف است.

محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم در موافقت این بند الحاقی با اشاره به سن امید به زندگی در کشورمان، میانگین سن بازنشستگی را پایین تر از میانگین جهانی دانست و گفت: با توجه به اینکه دولت با همسان سازی حقوق بازنشستگان موافقت کرده است، باید با این بند الحاقی موافقت کرد تا ناترازی ها برطرف شود.

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

44 دیدگاه

 1. با سلام متاسفم برای یه مشت نماینده بیسواد که همش خون مردم علی الخصوص کارگران و کارمندان زحمتکشو تو شیشه می کنند آخه یکی نیست به اینها بگه که حقوق شماها چقدره؟ چند شغله هستید؟ تو چه زمینه اایی سرمایه گذاری کردید؟ یا جناب قالیبافت شما هم بازنشستگی بالا می گیری و هم حقوق از مجلس و ..؟ شماها چه درکی از من کارگر دارید؟ سیر از گرسنه خبر نداره سواره از پیاده از خرتون پیاده بشید بیان بین مردم اینقدر از بالا به مردم نگاه نکنید واقعا مردم نجیبی داریم که تا الان تحملتون کردند و پشتتون بودند این تاوانها رو باید مدیران بی کفایت و رانت خوارتون بدهند نه این قشر ضعیف و زحمتکش هر چند این حرفها یاسین تو گوش خر خوندنه و فعلا شما همتون سوارید ولی آه این جماعت گریبانگریتون میشه از خدا بترسید

 2. یکی از راههای افزایش درآمد صندوقها، افزایش یک یا دو درصدی سهم بیمه شده و افزایش چند درصدی سهم کارفرما میباشد،
  ضمنا طبق این قانون ، اگر فردی که اِلان ۲۱ سال دارد و تا کنون یک سال بیمه پرداخت کرده ، باید 29×۵=۱۴۵ ماه (۱۲ سال و یک ماه ) بیشتر از ۳۰ سال کارکند، یعنی ۴۲ سال سابقه داشته باشد تا بتواند درخواست بازنشستگی بدهد. و شرط ۶۲ سال هم رعایت شود،

 3. این قانون میبایست در مورد کارکنانی اجرا شود که همین امروز به استخدام دولت در آمده اند و قراردادهاشون رو با رضایت طرفین ۳۵ ساله ببندند . نه کارکنانی که از قبل و با قراردادهای ۳۰ ساله استخدام شدند حالا دولت بخواهد با استفاده از قدرتی که دارد بصورت یکطرفه قرارداد رو تغییر بدهد ؟؟!! اگر اینطوری باشه که با رضایت خود کارکنان از ۳۰ به ۳۵ تغییر پیدا کند بهتره و حقی ضایع نمیشه و در کل زیان و ناترازی صندوقهای بازنشستگی که نباید شاغلین تاوان بدهند …؟؟!

 4. سلام ناترازی با زجر به مردم حل میشود .حداقل برای استخدام جدید در نظر بگیرید بیشتر از این دهه ۶۰ را عذاب ندید ما دیگه سوختیم آتیش نزنید

 5. سلام و احترام آقای قانون گذار ؟چرا فشار را به کارکنان دولت و کارگران همه صندوق ها را زیاد می کنید .لطفا جای کارکنان تصمیم نگیرید .
  چرا قانون افزایش را به اجبار می گذارید ولی قانون زودتر از موعد بازنشستگی‌ را حذف می نمایید .
  قانون بازنشستگی کارکنان دولت به دلیل تنش ها و آسیب های محیطی همان ۳۰ سال نیز بسیار زیاد است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام