کتاب استخدامی اداری ها
وزارت آموزش و پرورش

دستورالعمل حضوری شدن مدارس از ۱۴ فروردین ۱۴۰۱

دستورالعمل حضوری شدن مدارس از ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ (ابلاغیه مورخ ۹ فروردین‌ماه دفتر وزارتی وزارت آموزش و پرورش)

دستورالعمل حضوری شدن مدارس از چهاردهم فروردین ۱۴۰۱

ضمن قدردانی از تلاش‌های مجاهدانه همه همکاران گرامی، اعم از کادر آموزشی و اداری مدارس که در دوره شیوع گسترده ویروس کرونا مانع از تعطیلی روند آموزش و یادگیری شده اند، نظر به تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا مبنی بر ضرورت حضوری شدن آموزش‌های مدارس و دانشگاه ها و با توجه به اهمیت ارتقای کیفیت فرایند یاددهی- یادگیری به شیوه حضوری و جلوگیری از استمرار افت تحصیلی دانش آموزان، همچنین پیشگیری از تبعات جبران‌ناپذیر وضعیت موجود برای آینده میهن عزیز اسلامی، بدینوسیله نحوه ادامه فعالیت واحدهای آموزشی تابعه در زمان باقیمانده در سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ به شرح زیر اعلام می‌گردد:

۱- همه عوامل اجرایی تربیتی و آموزشی مدارس مطابق ابلاغ و جدول برنامه هفتگی درمدارس حضور یابند.

۲- تمام فعالیتهای تربیتی و آموزشی مربیان، آموزگاران، دبیران و هنرآموزان در همه مقاطع تحصیلی و تمام دروس به صورت حضوری (با رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط، استفاده مناسب از ماسک و تهویه کلاس‌های درس) انجام شود. ظرفیت‌های مجازی در صورت نیاز صرفاً به عنوان ابزار مکمل تربیت و آموزش مورد بهره برداری قرار گیرد.

۳- تاکید بر حضور منظم دانش آموزان در مدرسه و کلاس درس طبق برنامه هفتگی و در صورت غیبت غیرموجه آنها مطابق آیین‌نامه اجرایی و سایر مقررات مربوطه مدارس اقدام شود.

۴- تاکید می‌شود دانش آموزان مبتلا به کرونا یا دارای علائم ابتلا به این ویروس یا داشتن بیماری زمینه‌ای با تایید پزشک و رضایت والدین می‌توانند از بستر شاد آموزش‌های لازم را دنبال کنند.

۵- تبیین اهمیت و ضرورت آموزش حضوری، اطلاع رسانی جامع و اقناع اولیای دانش‌آموزان از طریق روابط عمومی ادارات کل، استفاده از ظرفیت فضای مجازی، انجمن‌های اولیا و مربیان، رسانه‌ها، گروه‌های آموزشی، تبلیغات محیطی و فضاسازی های شهری به گونه‌ای صورت پذیرد تا ضمن کاهش نگرانی خانواده‌ها زمینه برای حضور کامل دانش آموزان در مدارس فراهم شود.

۶- انجمن اولیا و مربیان مطابق آیین‌نامه اجرایی در زمینه حمل و نقل و تردد دانش‌آموزان مدارس نسبت به ساماندهی سرویس‌های ایاب و ذهاب دانش آموزان اقدام کند. هرگونه برداشت وجه از محل پرداخت هزینه سرویس برای مدرسه و یا انجمن اولیا و مربیان و افزایش شهریه دانش آموزان مدارس غیر دولتی ممنوع است.

۷- با توجه به مدت زمان باقیمانده سال تحصیلی ضرورت و الزامی برای تهیه پوشش متحدالشکل دانش آموزان نیست، نظارت بر پوشش مناسب و لباس دانش آموزان مطابق آیین نامه اجرایی مدارس از جانب مدیران مدارس الزامی است.

۸- جذاب سازی محیط مدرسه و تنوع بخشی در محیط‌های یادگیری از طریق برگزاری مسابقات، جشنواره‌ها، رویدادها و اردوهای فرهنگی، تربیتی و ورزشی توسط مدیران، مربیان و معلمان مدارس و استفاده از ظرفیت برنامه ویژه مدرسه (بوم) جهت کیفیت بخشی به فرآیندهای تربیتی و تسهیل در بازگشت پذیری دانش آموزان مورد تأکید است.

۹- هر گونه تغییر احتمالی در مفاد این بخشنامه و آموزش حضوری تابع مصوبات ستاد کرونا است که در صورت تصمیم جدید، صرفاً از طریق وزارت آموزش و پرورش جهت اجرا، ابلاغ خواهد شد.

۱۰- تکمیل فرایند آموزش و ارزشیابی دروس شایستگی فنی در شاخه فنی و حرفه‌ای و استاندارد آموزش و مهارت در شاخه کاردانش و برنامه‌ریزی برای اجرای درس کارآموزی و کارورزی مورد تاکید است.

۱۱- بدیهی است استان‌ها، مناطق و مدارسی که عملکرد مناسبی داشته باشند مورد تقدیر و تجلیل قرار خواند گرفت.

لازم به ذکر است به دلیل اهمیت بسیار بالای سلامت دانش‌آموزان چنانچه مواردی از شروع مجدد بیماری و افزایش مبتلایان در مدرسه‌ای مشاهده شد لازم است مدیران مدارس نسبت به ثبت اطلاعات مبتلایان در سامانه نظام مراقبت کووید ۱۹ (ایران من) در اسرع وقت اقدام و مراتب به نزدیکترین مرکز جامع خدمات سلامت تحت پوشش وزارت بهداشت ارجاع گردد.

۱۲- مسئولیت اجرای این بخشنامه برعهده مدیر کل استان بوده و نظارت و ارزیابی دقیق اجرای آن نیز بر عهده معاونت‌ها و بخش‌های مختلف اداره کل، مناطق، شهرستان‌ها و نواحی خواهد بود.

امید که با تلاش و همکاری شایسته عوامل سهیم و مؤثر در تعلیم و تربیت فرزندان ایران اسلامی با استفاده از فرصت باقیمانده سال تحصیلی برای جبران کاستی‌های یادگیری دانش آموزان شاهد ارتقاء کیفیت خدمات آموزشی و تربیتی به دانش آموزان عزیز در همه مدارس باشیم.

20 دیدگاه

 1. با سلام
  چطور ستاد کرونا فقط داشتن بیناری زمینه ای برای دانش اموز رو شرط کرده و اگر اعضای خانواده او دارای بیماری زمینه ای باشند مهم نبوده، اگر بچه کرونا بگیره قطعا سایر اعضای خانواده در خطرند. تکلیف کسی که هم بیماری زمینه ای داره یا خانونی که بارداره و دارای فرزند دانش اموزم هست چی میشه؟ یا اصلا مهم نیستن اونا؟

 2. سلام وقت بخیر به تمام مردم وطنم منم از رسمی شدن مدارس موافقم چون دانش آموزان بهتر یاد میگیرن اما …..
  یکی از این افرادی که این تصمیم گرفته نشون بدن که دست بچشون گرفته برده مدرسه تا بدونیم مسولین با ما هستن بازم یه چیزی

 3. سلام من نمی‌دونم با یک ماه رفتن بچه‌ها به مدرسه قراره چه اتفاقی بیوفته وبجز دردسر برای والدین هیچی نداره،خیلی از مدرسه ها سرویس ندارن و بچه هامون با مشکل رفت و آمد مواجهن،هر روز صبح نه اسنپ جواب میده نه تپ سی،اول صبح بچه‌ها با استرس دیر رسیدن مواجهن،مدارسی هم که سرویس اعلام کردن،هزینه اش سربه فلک کشیده،وبا بی انصافی برای ۶هفته مبلغ خیلی زیادی اعلام کرده امیدوارم مسولین همینجوری تصمیم نگیرن و به فکر خانواده ها هم باشن،همه ی اینها به کناردر مدارس دولتی ما همه۳۸_۴۰دانش آموز در کلاسهای کوچک که اصلا تهویه ی مناسب هم نداره برای بچه‌ها مون خطرناکه،ومتاسفانه همه ی این مشکلات وجود داره لطفاً به فکر خانواده ها باشید

 4. سلام
  ممنون از اینکه این تصمیم مهم رو گرفتین .
  ولی اگه همه دانش آموزان با هم به مدرسه برن موج دوباره شدید میشه.
  لطفاً طبق گروهبندی زوج و فرد مدارس باز بشن
  به فکر جون ما هم باشید

 5. سلام وخدا قوت
  به نظر بنده هم هنوز برای بازگشایی مدارس خیلی زوده ما به خاطر پدر و مادرم که هر دو بیماری زمینه ای دارند (و با آنها زندگی میکنیم )هم چنین همسرم خیلی رعایت کردیم اما خیلیها به مسافرت و مهمانی رفتند نمیتوانیم ریسک کرده و فرزندانمون رو به مدرسه با جمعییت زیاد بفرستیم
  مخصوصا دبستان هر دو دوره لطفا رسیدگی کرده و مدارس رو غیر حضوری برگزار کنید
  باتشکر

 6. واقعا با چه فکر و جراتی میخواین بچها برن مدرسه الان همه سفر مهمانی بودن کرونا بعد دوهفته نمایان بشه چی ؟هفته اول بازگشایی مدارس امار کرونا صعود بی سابقه میکنه اما فوتی کرونا رکورد میزنه اما اخبار ایران جای اینکه اینو بگه میگه المان چه خبره،فلان کشور زلزله اومد فلان کشور جشن گرفتن من به شخصه بچمو نمیفرستم اگر متحد باشین لغو میشه اما اینجا ایران است و مردمی ک همدیگرو له میکنن ،بخاطر بچه ام و سلامتیش،فکر زجر و عذابی خدای نکرده دراثر کرونا ک مسببش من باشم تحمل کنه عذاب اوره
  نمیفرستم مدرسه برام مهم نیس چه دوبار کلاس اول بخونه چه یه سال پشت کنکور بیشتر بمونه

 7. آیا ویروس کرونا اعلام کرده از ۱۴ فروردین خواهد رفت ؟ چطور میشه تا دو هفته پیش مدارس هفته ای نهایت دو روز و به صورت گروه بندی و هر گروه یک ساعت در مدرسه حضور داشتند و الان میگن مدارس مانند دوران قبل کرونا بازگشایی شود مگه کرونا رفته ؟ که از ۷:۳۰الی۱۲:۳۰ با ظرفیت ۴۰ نفری برای هر کلاس حدود ۶ ساعت برن مدرسه، بچه دبستانی با ماسک چطور طاقت بیاره ،استفاده طولانی از ماسک خودش باعث آلرژی میشه ، با این کارتون فقط آمار مبتلایان رو بالا میبرید ،کمی شعور برای مسئولین از خداوند طلب میکنم.

 8. ای موقع از سال برای ایاب و ذهاب بچه ها مشکل هست چرا که کسی برای ای چند روز سرویس تقبل نمیکنه و هر بچه داری باید خودش بچشو ببره مدرسه حالا کسب که ماشین نداشته باشه و یا شرایطشو نداشته باشه که بچه ی مدرسه ایشو ببره و بیاره چه کار باید کنه؟
  توی ایران کارشناسی روی هیچ کاری انجوم نمیشه فقط ی روی قضیه رو میبینن

 9. سلام
  اگر به پاییز آینده موکول بشود بهتر است چون وضعیت واکسیناسیون هم بهتر می‌شود الان خانواده ها دستپاچه هستند ، مدارس باید سرویس راه بیاندازند خیلی از پدر و مادرها نمی‌توانند بچه ها را به مدرسه ببرند. لطفا به جزئیات تصمیمات فکر کنید ، همه چیز که با دستور و روی کاغذ حل نمی شود
  الان اگر در یک کلاس که دانش آموزان کنار هم هستند و احتمال سرایت بالاست ویروس وارد یک خانواده شود می‌تواند جان افراد ضعیف را بگیرد
  این یک ماه باقی مانده چقدر در آموزش تاثیر میگذارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام