کتاب استخدامی اداری ها
آزمون های استخدامی

راهنمای انتخاب رشته کنکور دانشگاه فرهنگیان سال ۱۴۰۳ (آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو معلم)

راهنمای انتخاب رشته کنکور دانشگاه فرهنگیان سال ۱۴۰۳ (آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو معلم)

شناسنامه قانون- از سوی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور، راهنمای انتخاب رشته کنکور دانشگاه فرهنگیان سال ۱۴۰۳ (آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو معلم) منتشر شد.

به گزارش شناسنامه قانون، در راستای اجرای مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و به استناد بند ‹ب› ماده ۶۳ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، ماده ۱ قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش (مصوب ۱۳۶۹/۳/۸ مجلس شورای اسلامی) و ماده ۲۰ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و در اجرای سیاست‌ها و ضوابط کیفیت بخشی دانشگاه فرهنگیان (مصوب جلسه ۸۷۹ به تاریخ ۱۴۰۲/۰۱/۲۲) شورای عالی انقلاب فرهنگی و نظام‌نامه سنجش و پذیرش دانشجوی متعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش مصوب جلسات ۲۳ و ۲۵ به تاریخ ۱۴۰۲/۰۷/۳۰ و ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت آموزش و پرورش برای تأمین و تربیت بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز آموزشی خود، متناسب با مبانی و ارزشهای اسلامی و نیاز دوره‌های مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته برای دانشگاه فرهنگیان، از میان متقاضیان واجد شرایط آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان که همزمان با نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ برگزار شد دانشجو – معلم می‌پذیرد.

متقاضیان درصورت احراز صلاحیت‌های عمومی (گزینش) و سایر شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه راهنما می‌‎توانند در صورت اعلام قبولی نهایی از سوی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور در دانشگاه مزبور تحصیل نمایند.

بعضی از شرایط مهم انتخاب رشته کنکور دانشگاه فرهنگیان

۱- آزمون اختصاصی ویژه دانشگاه فرهنگیان همراه با نوبت اول آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها (اردیبهشت‌ماه) و در قالب یک دفترچه ویژه آزمون اختصاصی تربیت معلم، علاوه بر دفترچه‌هایی که به داوطلبان در هر یک از گروه‌های آزمایشی تحویل داده شد، برگزار شد. ضرایب دروس این آزمون برای گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی (به‌جز ۲ درس ویژه آزمون اختصاصی تربیت معلم) همانند ضرایب آزمون سراسری است.

۲- با توجه به اینکه سوابق تحصیلی دانش‌آموزان هر سال تحصیلی در تیرماه سال پذیرش آماده خواهد شد، ملاک معرفی چندبرابرظرفیت برای مرحله ارزیابی شایستگی معلمی منحصراً نمره آزمون اختصاصی ویژه دانشگاه فرهنگیان (آزمون سراسری و اختصاصی تربیت معلم) خواهد بود. اسامی معرفیشدگان سه برابر ظرفیت رشته‌محل‌های اعلامی جهت شرکت در ارزیابی شایستگی معلمی در زمان مقرر اطلاع‌رسانی خواهد شد. از آنجائیکه سوابق تحصیلی دانش آموزان سال جاری در تیرماه سال ۱۴۰۳ آماده خواهد شد، ملاک معرفی چندبرابر ظرفیت برای مرحله ارزیابی شایستگی‌های معلمی در سال ۱۴۰۳ در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی منحصراً ۶۰ درصد نمره کل آزمون سراسری (کنکور) و ۴۰ درصد نمره کل آزمون اختصاصی تربیت معلم و در گروه‌های هنر و زبانهای خارجی منحصراً ۵۵/۳ درصد نمره کل آزمون سراسری (کنکور) و ۴۴/۷ درصد نمره کل آزمون اختصاصی تربیت معلم خواهد بود.

۳- اعلام نتیجه نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال ،۱۴۰۳ قبل از انتخاب رشته متقاضیان آزمون سراسری خواهد بود و به قبولین نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم، کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته در آزمون سراسری داده نخواهد شد و امکان انتخاب رشته در آزمون سراسری (کنکور) را ندارند و بعد از اعلام نتایج نهایی آزمون اختصاصی سنجش و پذیرش دانشجو – معلم در سال ،۱۴۰۳ مهلت چند روزه به قبولین داده میشود تا این متقاضیان در مهلت مقرر تعیین شده و قبل از صدور کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته آزمون سراسری، درخواست انصراف خود را از قبولی در دانشگاه فرهنگیان، به آموزش وپرورش ارائه دهند تا آموزش وپرورش مشخصات این افراد را بصورت تجمیع شده به سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور ارسال کند تا اجازه انتخاب رشته در آزمون سراسری به این افراد داده شود.

 مدرک تحصیلی شرط ضروری انتخاب رشته کنکور دانشگاه فرهنگیان

داوطلبان برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان باید یکی از مدارک تحصیلی زیر را تا پایان شهریور ۱۴۰۳ دریافت کنند:

  • یا دیپلم متوسطة نظام جدید آموزشی ۶-۳-۳
  • یا دیپلم متوسطة نظام قدیم
  • یا مدرک پیشدانشگاهی (نظام آموزشی سالی واحدی یا ترمی واحدی)
  • یا مدرک کاردانی (برای داوطلبان دیپلم فنی و حرفهای یا کاردانش نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی)
  • یا مدرک سطح یک حوزوی (برای شرکت طلاب فقط در گروه آزمایشی علوم انسانی).

یادآوری ۱: درصورت معرفی داوطلب به آموزش و پرورش، انجام ارزیابی شایستگی معلمی و بررسی صلاحیتهای عمومی افرادی که فاقد مدرک فوق باشند، انجام مراحل مزبور با دریافت تعهد صورت خواهد گرفت. لیکن داوطلب لازم است در صورت قبولی دفترچه راهنمای انتخاب رشته پذیرش دانشجو- معلم در دانشگاه فرهنگیان سال ۱۴۰۳ نهایی، قبل از ثبت‌نام قطعی حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۳/۰۶/۳۱ مدارک مزبور را اخذ و اصل مدرک را به محل قبولی تحویل نماید. درغیراینصورت قبولی وی لغو و مسئولیت آن به عهده داوطلب خواهد بود. قبولی دیماه و ثبت نمرات دیماه برای شهریور برای اخذ مدرک دیپلم، ملاک عمل نخواهد بود.

یادآوری ۲: اگر فردی یکی از این مدارک را نداشته باشد، حتی اگر در یکی از رشته محل‌های انتخابی خود قبول شود، قبولی او باطل می‌شود و نمی‌تواند در آن رشته ثبت‌نام کند.

قانون کار به زبان انگلیسی

همچنین مطالب زیر را ببینید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام