کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

طرح های جامع در زمینه استخدام ها ، بازنشستگی و حقوق کارکنان دولت تهیه می‌شود

طرح های جامع در زمینه استخدام ها ، بازنشستگی و حقوق کارکنان دولت تهیه می‌شود

شناسنامه قانون- سخنگوی دولت از دستور رئیس جمهوری برای پیگیری مسائل جدی بازنشستگان، استخدام کارکنان و ضرورت ارائه راهکار برای حل مشکلات در این زمینه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، به دنبال پس گرفتن لایحه دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از سوی دولت، بازنشستگان و کارگران از دولت می‌خواهند که تکلیف موارد یاد شده، را سریعتر روشن کند. ایلنا، در همین مورد با علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، گفت وگو کرد.

آیا دولت برنامه‌ای جایگزین برای لایحه دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که در ماه جاری از مجلس پس گرفته شد، دارد؟

در دولت قبل در حوزه مسائل ریشه‌ای مانند بازنشستگان، ساماندهی استخدام‌ها، رتبه‌بندی معلمان و… یک تعداد لوایح غیرکارشناسی ارائه شد که البته بخش‌های مختلف دولت هم مخالف آن‌ها بودند. بر این اساس، بعضاً یک تعداد لوایح «دومینووار» تقدیم مجلس شدند و طرح‌های مجلس هم به آن‌ها اضافه شدند. نگاهِ دولت، این است که اگر بخواهیم حل مسائل کشور را به صورت جدی و کارشناسی شده انجام دهیم و بخشی‌نگری نکنیم، باید نقشه اصلاحی جامع را تهیه کنیم.

برخی مسائل جدی کشور مانند بازنشستگان یا حقوق و استخدام کارکنان با بخشی‌نگری به مراتب مخرب‌تر هستند، به همین دلیل رئیس‌جمهوری دستور دادند که سازمان اداری و استخدامی طرح جامع در حوزه استخدام ها را تهیه کند. در حوزه بازنشستگی هم، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آسیب‌ها را شناسایی و به رئیس‌جمهوری گزارش داده‌اند. در نهایت راهکارها استخراج می‌شوند.

چه زمانی راهکارهای دولت تدوین و در قالب لایحه به مجلس ارسال می‌شوند؟

باید یک طرح کارشناسی شده تهیه شود. نباید به خاطر درست کردن ابرو، چشم را کور کنیم؛ یعنی باید طراحی «نظام پاسخ» اتفاق بیفتد و به موضوع‌ها فرابخشی نگاه کنیم. دولت گذشته ۸ سال کار کرد اما طرح جامعی را برای اصلاح ناترازی صندوق‌های بازنشستگی ارائه نکرد. این در حالی است که ۹۰ درصد بار مالی صندوق بازنشستگی کشوری را دولت تأمین می‌کند و این صندوق توانایی پرداخت دیون امروز خود را هم ندارد. به هر شکل باید نقشه اصلاح جامع تهیه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام