کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

لطیفی: عموم دستگاه‌ها ارتباط بین‌المللی ندارند که بخواهیم از تعطیلات جهانی تبعیت کنیم

لطیفی: عموم دستگاه‌ها ارتباط بین‌المللی ندارند که بخواهیم از تعطیلات جهانی تبعیت کنیم

شناسنامه قانون- رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور گفت: برخی دستگاه‌های اجرایی ارتباطات بین‌المللی دارند و تغییر در روزهای تعطیل هفته برایشان معنادار است اما عموم دستگاه‌ها ارتباطات بین‌المللی ندارند که بخواهیم به تبع سایر کشورها ایام تعطیل بر مبنای تعطیلات جهانی تغییر دهیم.

به گزارش شناسنامه قانون به نقل از ایرنا، کمیسیون اجتماعی مجلس در جریان بررسی لایحه دولت برای اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری تصمیم گرفت تعطیلات پایانی هفته را از پنجشنبه به شنبه تغییر داد که البته این تصمیم برای تبدیل شدن به قانون باید در صحن مجلس نیز بررسی و درباره آن رأی‌گیری شود.

با این وجود، اعلام تصمیم کمیسیون اجتماعی مجلس، بین نمایندگان واکنش‌های مختلفی داشت؛ در حالی که برخی نمایندگان این اقدام را در راستای افزایش بهره‌وری و تطبیق بیشتر با بازارهای بین المللی – که روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است – می‌دانند، برخی دیگر آن را مغایر با فضای فرهنگی جامعه ایران قلمداد می‌کنند.

«جلیل رحیمی جهان‌آبادی» نماینده مردم تربت جام و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم ساماندهی تعطیلات رسمی ایرانیان معتقد است: بازارهای جهانی روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند و با توجه به تعطیلی پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها در ایران، چهار روز عملاً ارتباط ما با بازارهای جهانی قطع است؛ اگر قرار باشد تغییراتی در تعطیلات رسمی ایجاد شود، بهتر است این تعطیلات در روزهای جمعه و شنبه باشد تا حداقل یک روزمان هماهنگ با تعطیلات جهان باشد.

این در حالیست که برخی نمایندگان همچون «محمدرضا صباغیان» نماینده مردم بافق در مجلس می‌گویند که تعطیلی شنبه برای یهودیان، تعطیلی یکشنبه برای مسیحیان و تعطیلی جمعه برای مسلمانان است و در خصوص روز پنج‌شنبه نیز روایات اسلامی زیادی وجود دارد که باید به آن توجه داشت.

در حال حاضر در پایتخت و برخی استان‌ها تعطیلات کارکنان دولت و دستگاه‌های اجرایی غیر از بانک‌ها و برخی دستگاه‌های خدمات‌رسان به روزهای پنجشنبه و جمعه اختصاص دارد که در صورت تصویب مصوبه کمیسیون اجتماعی مجلس در صحن علنی، روزهای پنجشنبه به روزهای کاری تغییر یافته و به‌جای آن شنبه‌ها به عنوان روز تعطیل رسمی در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی جمعه و شنبه تعطیل می‌شود.

در این ارتباط «میثم لطیفی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور به خبرنگار حوزه دولت ایرنا گفت که هماهنگی تعطیلات پایان هفته با سایر کشورها خواسته فعالان اقتصادی است.

وی با تصریح بر اینکه در قانون خدمات کشوری تعیین روز تعطیلی بر عهده دولت است، افزود: در مجلس برخی نمایندگان نظرشان این بود که این روز را تغییر دهیم که البته تصمیم آنها هنوز نهایی نشده و باید منظر صحن مجلس بمانیم.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: تغییر روزهای تعطیل برای برخی از دستگاه‌های اجرایی که ارتباطات بین‌المللی دارند معنادار است اما عموم دستگاه‌های اجرایی ارتباطات بین‌المللی ندارند که بخواهیم در تبعیت از سایر کشورها تعطیلات هفته را تغییر دهیم.

لطیفی با تأکید بر اینکه بنای دولت بر تعطیلی پنجشنبه است، در عین حال متذکر شد که با وجود اختیار دولت در تعیین تعطیلات هفته، اگر مجلس تصمیمی بگیرد که تبدیل به قانون شود، دولت تبعیت خواهد کرد.

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

6 دیدگاه

 1. اولا 99% ارتباطات هم از بستر net و فضای مجازی نه ارتباط face to face

  واقعا برخی نمی دونند ارتباطات از طریق net و فضای مجازی بوده که این مورد تعطیل نداشت و شبانه روزیند؟

  به نظر من برخی از اینها هم کاملا این مورد را می دانند ولی به بهانه های گوناگون می خواهند اسلام و سنت های اسلامی را لغو و سنن و طرز فکر غربی را بر جامعه حاکم کنند !!!!!!!!!

  1. برادر بايد ادارات ما باز باشند و كسي سر كار حاضر باشد تا بتواند از طريق هر شبكه و فضاي مجازي ارتباط برقرار كند.
   اينقدر اسلام را كوچك نكنيد كه نظرات شخصي خود را به دين نسبت دهيد.
   اين روشهاي شما بزرگترين ضربه را به اسلام ميزند.
   تعطيلي پنج شنبه نه سنت است نه به اسلام ربط دارد و جابجايي آن با شنبه هيچ سنتي را مغاير نيست.

 2. با سلام اقتصاد برای همه قشرهای مردم مهم است شنبه ها تعطیل باشد ارتباط اقتصادی کشور مان با جامعه جهانی هماهنگتر است

 3. آقای لطیفی شما کلیت سیستم اقتصادی را در نظر بگیرید و جزیره ای فکر نکنید شما فقط به سیستم دولت و کارکنان دولت تمرکز کردید اما توجه کنید که نگاه دولت جامع نگر است و همه را بصورت واحد می بیند با طرح شما عملا کشور سه روز تعطیل می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام