کتاب استخدامی اداری ها
بودجه 1401

تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ استارت خورد

نخستین جلسه ستاد تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ تشکیل شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه در اولین جلسه ستاد تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: در ۸ ساله گذشته بیش از ۲۷۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه هزینه شده است. آیا ما توانسته ایم به اهداف برنامه ۵ ساله برسیم؟

به گزارش شناسنامه قانون به نقل از فارس، اولین جلسه ستاد تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاونان، روسای امور و مشاوران این سازمان تشکیل شد.

سید مسعود میرکاظمی معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در این جلسه ضمن گرامیداشت هفته دولت،
میرکاظمی گفت: ما کشور ثروتمندی هستیم و منابع خدادادی فراوانی داریم، از لحاظ برخورداری منابع و ثروت های خدادادی از کشورهای کم نظیری هستیم، ولی چرا منابع و اثرات آن در جامعه ما کمتر دیده می شود؟

وی افزود: در چند سال گذشته خیلی از هم وطنان ما به خط فقر رسیده اند و سطح درآمد خانوارها پایین آمده است، نیروهای تحصیلکرده فراوانی، بیکار هستند، همه امکانات برای آبادانی به روستاها رفته ولی کار و اشتغال وجود ندارد. در ۸ ساله گذشته بیش از ۲۷۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه هزینه شده است. آیا ما توانسته ایم به اهداف برنامه ۵ ساله برسیم؟ علت این عدم تحقق ها چیست؟ اشکال کار کجاست؟ برای تدوین بودجه زحمت زیادی کشیده شده است، زمانی خستگی این زحمات جبران می شود که اهداف مورد نظر محقق شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه افزود: آیا در چند ساله گذشته توانستیم رشد کنیم؟ چرا رشد نکرده ایم؟ آیا نباید آسیب شناسی کنیم؟ در طول ۴۲ سال گذشته شرایط مختلفی مانند افزایش و کاهش قیمت نفت، تحریم، تغیبر دولت ها و … داشته ایم، مشکل کجاست؟ آیا قبول داریم که مشکل داریم و باید تغییر ایجاد کنیم؟ آیا امکان تغییر وجود دارد؟ البته در کشور در بعضی قسمت ها تغییرات جدی انجام شده است.

معاون رئیس جمهور گفت: باید تغییر ایجاد شود و برای این تعییر ضروری است که برنامه داشته باشیم. برای اینکه بازنگری شود و آدرس درست اقتصادی بدهیم باید بودجه ای تنظیم شود تا اهداف دقیق برنامه محقق گردد، شفاف باشد، قابل نظارت باشد و منابعش حتی الامکان پایدار باشد.

وی خاطر نشان کرد؛ تنظیم بودجه برای سال آینده باید واقعی، قابل اندازه گیری و قابل رصد باشد تا بتواند از راهبردهای اساسی و سیاست های کلی کشور پشتیبانی کند. تنظیم بودجه باید از اهداف عالی به سطح پایین بیاید نه از ردیف بودجه ای به سمت بالا برود. از ابتدا عملیاتی شدن بودجه مدیریت شود تا هر ماه بتوان عملکرد آن را رصد کرد، از حوزه های کوچک سطح کشور گرفته تا سطح کلان، از سازمان ها و ادارات تا سطح وزارتخانه ها این کار باید انجام شود.

رییس سازمان برنامه وبودجه کشور گفت: بودجه خط کشی است که ما را به نقطه هدف می رساند، اگر خوب تنظیم شده باشد ما را برای رسیدن به نقطه هدف به درستی هدایت می کند.

میرکاظمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: چرا بهره وری کل و بهره وری سرمایه ای ما ثابت و یا منفی است؟ و مجموعا روند آن نزولی بوده است، در حالی که منابع زیادی صرف شده است اما منجر به تولید موثر نشده است. تسهیل کسب و کار باعث افزایش بهره وری می شود. باید رانت ها برداشته شود تا بهره وری بالا برود. نیاز به یک برنامه ملی، اصلاح راهبردها و تجدید نظر در برنامه ها داریم، باید اهداف برنامه مشخص باشد و اینکه با چه سیاست هایی باید مدیریت شود. بودجه باید شفاف، قابل اجرا، نظارت پذیر، پاسخگو و تضمین کننده اهداف عالی کشور باشد. اگر به قانون برنامه و بودجه برگردیم و درست حرکت کنیم همه دستگاه ها هم به تبعیت از ما درست حرکت می کنند.

وی افزود: ادامه روند گذشته برای امروز پاسخگو نیست، باید تجدید نظر جدی انجام شود. اعتقاد دارم که پتانسیل لازم در پرسنل سازمان برنامه و بودجه وجود دارد، با توجه به اینکه تغییر ساختار بودجه بسیار سخت و دشوار است، با توکل بر خدا اگر تغییر اساسی بدهیم می توانیم به اثربخش بودن آن امیدوار باشیم. باید وظایف اصلی سازمان مورد توجه و اجرا قرار گیرد، تا بودجه مبتنی بر برنامه با حداقل اجزا، بدون پیچیدگی و به ساده ترین وجه ممکن، موثر و پشتیبان اهداف ملی کشور تنظیم و اجرا شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: باید منابع، هزینه ها و دستگاه ها بازنگری شوند، سازمان باید پاسخگوی برنامه ها باشد تا انشاءا… مشکلات مردم دنبال و حل شود. اشتغال ایجاد و بیکاری کم شود، بانک ها سامان بگیرند. تخصیص به گونه ای باشد که برنامه ها از سطح ملی تا استانی مدیریت شوند، دولت باید تسهیل گر کسب و کار باشد.

این گزارش در ادامه می افزاید: در این جلسه برنامه زمان بندی، جهت گیری های لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، رویکردهای اجرایی بودجه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. و تشکیل کار گروه ها برای ادامه کار تدوین لایحه، پیشنهاد و برای بررسی های بیشتر به مسئولان مربوطه ارائه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام