کتاب استخدامی اداری ها
آرای دیوان عالی کشور

رأی وحدت رویه در خصوص رسیدگی به ادعای غبن افحش

صدور یک رأی وحدت رویه درباره رسیدگی به ادعای غبن افحش

شناسنامه قانون- در جلسه هیأت عمومی دیوان عالی کشور، رای وحدت رویه‌ای درخصوص نحوه رسیدگی ادعای غبن افحش در معامله‌‎ای که خیار غبن ضمن آن اسقاط شده، صادر شد.

به گزارش شناسنامه قانون به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، جلسه وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور صبح امروز، سه‌‌شنبه بیستم اردیبهشت ماه، با حضور حجت‌‎الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم و قضات عالی‌رتبه دیوان عالی کشور برگزار شد.

در این جلسه در مورد اختلاف نظر بین شعبه سوم و نوزدهم دیوان عالی کشور در خصوص ادعای غبن افحش در معامله‌‎ای که خیار غبن ضمن آن اسقاط شده، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

هیأت عمومی دیوان عالی کشور پس از بحث مفصل پیرامون موضوع مطرح شده، در نهایت، رأی شعبه سوم دیوان عالی کشور که مشعر بر لزوم رسیدگی به صحت و سقم ادعای خواهان و صدور حکم با رعایت مواد ۴۱۷ و ۴۱۸ و ۴۱۹ قانون مدنی می‌باشد را تایید کردند.

لازم به ذکر است که پیش‌تر اعلام شده بود در جلسه امروز هیات عمومی امکان یا عدم امکان صدور حکم تعلیق وکلا توسط محاکم دادگستری نیز بررسی خواهد شد.

با اینحال دکتر علی خالقی، حقوقدان، پس از پایان جلسه هیات عمومی در حساب اینستاگرامی خود نوشت:

«در جلسه امروز هیات عمومی دیوان عالی کشور موضوع اختلاف در امکان صدور حکم مجازات تکمیلی منع اشتغال وکیل دادگستری توسط دادگاه مطرح نگردید و مورد تصمیم‌گیری واقع نشد. این موضوع به دلیل عدم ابتلاء فراوان و اهمیت بیشتر دستور دیگر جلسه (خیار غبن در معاملات) به وقت دیگری موکول شد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام