کتاب استخدامی اداری ها
قوانین و مقررات ایثارگران

ابطال ماده 5 آیین‌نامه اجرایی ماده 12 قانون تسهیلات استخدامی جانبازان

ابطال قسمتي از ماده ۵ آيين‌نامه اجرايي ماده ۱۲ قانون تسهيلات استخدامي و اجتماعي جانبازان موضوع تصويب‌نامه شماره ۲۳۵۱۰/ت۱۸۰۶۰ﻫ مورخ ۱۰/۸/۱۳۷۹ هيات وزيران (شماره ۷۹/۲۴۳/ﻫ مورخ ۲۵/۶/۱۳۸۰)

شاكي طي دادخواست تقديمي اعلام داشته است، آن قسمت از ماده ۵ آيين‌نامه اجرايي ماده ۱۲ قانون تسهيلات استخدامي و اجتماعی جانبازان كه جانبازان مامور به تحصيل را از فوق‌العاده جذب مديران و مشاغل تخصصي محروم نموده است مغاير با متن ماده ۱۲ قانون مذكور است. ابطال آن مورد استدعا است. ماده ۱۲ قانون مذكور مقرر مي‌دارد… كليه دستگاه‌هاي موضوع اين قانون مكلفند … با ادامه تحصيل جانبازاني كه در استخدام دارند تا پايان تحصيلات دانشگاهي به صورت ماموريت آموزشي تمام وقت و نيمه وقت موافقت نمايند. جانبازان ياد شده از كليه حقوق و مزاياي مربوطه بهره‌مند خواهند شد. ماده 5 آيين‌نامه مقرر مي‌دارد «… به مستخدمان جانباز در مدت ماموريت آموزشي حقوق و مزاياي مستمر و كليه فوق‌العاده‌ها به استثنا فوق‌العاده‌هاي اضافه كار، كارانه، سختي شرايط و محيط كار و نوبت كاري و فوق‌العاده جذب مديران و مشاغل تخصصي… پرداخت مي‌گردد» با توجه به كلمه كليه و مربوط در ماده ۱۲ قانون فوق‌الذكر هيات وزيران حق وارد كردن اسثنا بر اين قانون را ندارند.

چرا كه كلمه (كليه) را قبل از عبارت حقوق و مزايا آورده است. اگر منظور از كلمه «كليه حقوق و مزايا» فقط حقوق و فوق‌العاده شغل بود ديگر نيازي به استعمال كلمه «كليه» نبود زيرا عبارت حقوق و مزايا به تنهايي چنين دلالتي را داشت،‌ علي‌هذا نظر به اينكه عليرغم تاكيد قانونگذار در ماده ۱۲ قانون تسهيلات استخدامي و اجتماعی جانبازان بر بهره‌مندي جانبازان مامور به تحصيل از كليه حقوق و مزاياي مربوط، هيات وزيران در ماده ۵ آيين‌نامه قانون مذكور جانبازان مامور به تحصيل را از فوق‌العاده جذب مشاغل تخصصي محروم كرده است و چون آيين‌نامه مذكور با متن صريح قانون مخالفت دارد تقاضاي ابطال اين قسمت از ماده ۵ آيين‌نامه را كه مغاير با ماده ۱۲ قانون است دارم. مشاور و رييس دفتر معاونت حقوقي و امور مجلس رئيس جمهور در پاسخ به شكايت مذكور طي نامه شماره ۱۰۹۸۲ مورخ ۱۳/۵/۱۳۸۰ اعلام داشته‌اند، به پيوست تصوير نامه شماره ۲۲۱۳/۱۰۵ مورخ ۶/۲/۱۳۸۰ سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور متضمن پيشنهاد اصلاح ماده ۵ فوق‌الذكر كه جهت سير مراحل تصويب به هيات دولت ارسال شده است ايفاد مي‌گردد. هيات عمومي ديوان عدالت اداري در تاريخ فوق به رياست حجت‌الاسلام و المسلمين مقدسي فرد معاون قضايي ديوان عدالت اداري و با حضور روساي شعب بدوي و رؤسا و مستشاران شعب تجديدنظر تشكيل و پس از بحث و بررسي و انجام مشاوره با اكثريت آرا به شرح آتي مبادرت به صدور راي مي‌نمايد.

راي هيات عمومي

حكم مقرر در ماده ۱۲ قانون تسهيلات استخدامي و اجتماعي جانبازان انقلاب اسلامي مصوب ۱۳۷۴ مصرح در استحقاق مستخدمين جانباز به دريافت كليه حقوق و مزاياي مربوط در مدت ماموريت آموزشي موضوع ماده مذكور است. و چون فوق‌العاده جذب مديران و متصديان مشاغل تخصصي با توجه به طبيعت و ماهيت وظايف و مسؤوليت‌هاي مشاغل مزبور از نوع مزاياي مستمر و ثابت آنها منظور و محسوب شده است. بنابراين حذف آن از رديف مزاياي قانوني مستخدمين جانباز در مدت آموزش ملاك توجهي ندارد و مستنداً به قسمت دوم ماده ۲۵ قانون ديوان عدالت اداري عبارت «فوق‌العاده جذب مديران و مشاغل تخصصي» از متن ماده ۵ آيين‌نامه اجرايي ماده ۱۲ قانون فوق‌الذكر مصوب آبان‌ ماده ۱۳۷۸ هيات وزيران حذف و ابطال مي‌شود.

هيات عمومي ديوان عدالت اداري- معاون قضايي ديوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام