کتاب استخدامی اداری ها
قوانین و مقررات ایثارگران

آیین‌نامه اجرایی ماده (۶۷) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران

آیین‌نامه اجرایی ماده (۶۷) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در خصوص طرح شاهد (تصویبنامه شماره ۱۱۱۳۵۷/ت۵۰۵۵۷هـ مورخ ۲۵/۸/۱۳۹۴ هیأت وزیران)

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی- سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور- بنیاد شهید و امور ایثارگران

هیئت وزیران در جلسه ۱۷/۸/۱۳۹۴ به پیشنهاد مشترک بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و به استناد تبصره (۲) ماده (۶۷) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران -مصوب ۱۳۹۱-، آیین نامه اجرایی ماده یاد شده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین نامه اجرایی ماده (۶۷) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

ماده ۱- در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند:

الف- بنیاد: بنیاد شهید و امور ایثارگران.

ب- مشمولین: دانش آموزان و دانشجویان شامل همسر و فرزندان شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان و آزادگان و همسر و فرزندان آنان.

پ- مشمولین طرح شاهد: دانش آموزان، دانشجویان و طلاب شامل همسر و فرزندان شاهد، جانبازان پنجاه درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان و آزادگان و همسر و فرزندان آنان.

ت- خدمات آموزشی طرح شاهد: کلیه فعالیت ها و اقداماتی که مطابق اساسنامه طرح شاهد -مصوب ۱۳۶۹- شورای عالی انقلاب فرهنگی و اصلاحات بعدی آن که در قالب برنامه های تربیتی، آموزشی و نظایر آن در جهت رشد و ارتقای تحصیلی مشمولین آن صورت می گیرد.

ث- کمک هزینه تحصیلی: مبلغی که به منظور تأمین بخشی از هزینه های تحصیلی مشمولین توسط بنیاد و پس از تصویب شورای طرح و برنامه شاهد پرداخت می گردد.

ج- طرح پراکنده: وضعتی که بر اساس آن دانش آموزان شاهد در یک مدرسه خاص تجمیع و متمرکز نشده باشند.

ماده ۲- بنیاد موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب سالانه در خصوص برنامه های آموزش عمومی برای مشمولین طرح شاهد به شرح زیر اقدام نماید:

الف- برگزاری کلاس های تکمیلی، تقویتی- جبرانی و نظارت بر برنامه های آموزشی دانش آموزان شاغل به تحصیل در مدارس شاهد و طرح پراکنده (اعم از مدارس عادی و یا مدارس خاص مانند غیرانتفاعی، نمونه دولتی، استعدادهای درخشان و استثنایی و مانند آنها) و مدارس ایثارگران بزرگسالان.

ب- برگزاری کلاس های تقویتی ویژه دانش آموزان دوره متوسطه دوم.

پ- ارایه وسایل کمک آموزشی و آموزش بالینی جانبازان هفتاد درصد و فرزندان معلول مشمولین طرح شاهد که امکان حضور در کلاس درس را ندارند.

ت- ارایه خدمات مشاوره ای و هدایت تحصیلی در مدارس شاهد و طرح پراکنده.

ث- تشویق دانش آموزان کوشا و ممتاز و حائزین رتبه های برتر آزمون های سراسری دانشگاه های دولتی روزانه.

ج- حمایت از گروه های خاص تحصیلی از جمله دانش آموزان استعدادهای درخشان، استثنایی و بازماندگان از تحصیل.

ماده ۳- بنیاد موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب سالانه در خصوص برنامه های آموزش عالی و نیز پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان برای مشمولین طرح شاهد به شرح زیر اقدام نماید:

الف- تشویق دانشجویان و طلاب ساعی و تلاشگر به منظور رشد و ارتقای وضعیت تحصیلی آنها در مؤسسات آموزشی دولتی روزانه.

ب- مشاوره و هدایت تحصیلی دوره تحصیلات تکمیلی شامل آماده سازی افراد بر حسب استعداد، علایق و شرایط محیطی و بر اساس نیاز جامعه.

پ- ارایه خدمات آموزشی به دانشجویان معلول به شرح زیر:

گروه یک- جانباز ویژه شامل: دو چشم نابینا و قطع نخاع گردن

گروه دو- جانباز ویژه ویلچری شامل: قطع نخاع کمر و قطع دو پا از بالای زانو

تبصره- فرزندان معلول شهدا، جانبازان و آزادگان تحت پوشش دارای ویژگی در گروه های یک و دو مشمول این بند خواهند بود.

ت- پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه ها و مراکز و مؤسسات آموزشی و پژوهشی غیر شهریه بگیر در هر نیمسال تحصیلی.

ث- استفاده از ظرفیت تشکلهای ایثارگری و معتمدین معین دانشجویی به منظور ارتقای علمی و تحصیلی دانشجویان و طلاب شاهد و ایثارگر (از جمله تقویت بنیه علمی و استاد مشاور).

ماده ۴- مدت ارایه خدمات و تسهیلات موضوع این آیین نامه به شرح زیر تعیین می شود:

الف- در بخش آموزش عمومی مطابق مقررات و ضوابط آموزشی وزارت آموزش و پرورش در هر مقطع.

ب- در بخش آموزش عالی در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته چهار نیمسال، کارشناسی پیوسته هشت نیمسال، کارشناسی ارشد پیوسته دوازده نیمسال، دکترای حرفه ای چهارده نیمسال، دکتری پیوسته پانزده نیمسال، کارشناسی ارشد ناپیوسته چهار نیمسال، دکتری pHd و تخصص پزشکی بر مبنای آیین نامه های آموزشی وزارتخانه های ذی ربط.

اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس جمهور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام