کتاب استخدامی اداری ها
قوانین و بخشنامه‌های تأمین اجتماعیمقررات کار

شیوه نامه رسیدگی به اختلافات کارگر و کارفرما در مورد احتساب سوابق بیمه ابلاغ شد

شیوه نامه رسیدگی به اختلافات کارگر و کارفرما در مورد احتساب سوابق بیمه

شناسنامه قانون- با هدف تسهیل در رسیدگی دقیق به دعاوی مربوط به ماده 148 قانون کار، شیوه‌نامه مشترک وزارت کار و سازمان تأمین‌اجتماعی برای رسیدگی به اختلافات کارگر و کارفرما در مورد احتساب سوابق بیمه تدوین شد.

معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی برای اجرای ماده 148 قانون کار در زمینه الزام کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار به بیمه کردن کارگران خود براساس قانون تأمین‌اجتماعی، شیوه‌نامه مشترکی تدوین و به واحدهای اجرایی ابلاغ کردند.

این شیوه‌نامه در جلسه‌ای با حضور حسن زینلی‌نژاد معاون قضایی در امور کار و تأمین‌اجتماعی دیوان عدالت اداری، به امضای علی حسن رعیتی‌فرد معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و غلامحسین ستوده‌خو معاون بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی رسید.

مشاهده متن کامل شیوه‌نامه ابلاغی

شیوه نامه رسیدگی به اختلافات کارگر و کارفرما در مورد احتساب سوابق بیمه چه می‌گوید؟

به موجب ماده 148 قانون کار “کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون، مکلفند براساس قانون تأمین‌اجتماعی نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام کنند.” بر این اساس علاوه بر راهکارهای پیش‌بینی شده در قانون تأمین‌اجتماعی، برخی از اختلافات کارگر و کارفرما در مورد اجرای این تعهد کارفرما، در مراجع حل اختلاف ادارات کار مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و یکی از عمده‌ترین موضوعات شکایت از دستگاه‌های دخیل در این حوزه در دیوان عدالت اداری، مربوط به موضوعات رسیدگی به این اختلافات و نیز نحوه صدور و اجرای آرای هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف است.

مطابق مفاد قانون کار و قانون تأمین‌اجتماعی و این شیوه‌نامه، در مراجع حل اختلاف، ادعاهای کارگران در مورد سوابق بیمه‌ای؛ صرفاً در دوره‌ای که کارگاه مورد ادعا مشمول قانون کار و تأمین‌اجتماعی بوده است، قابل رسیدگی و ملاک صدور رأی خواهد بود و در مورد کارگاه‌های خانوادگی دارای رابطه نسبی درجه یک، مشمولان قانون استخدام کشوری، مشمولان مقررات خاص بیمه‌ای مانند کارگران ساختمانی، رانندگان، مشاغل آزاد و نظایر آن و کارگاه‌هایی که براساس قوانین و مقررات خاص از شمول قانون کار مستثنی شده‌اند، اعمال ماده 148 قانون کار موضوعیت نخواهد داشت.

بر اساس این شیوه‌نامه شعب سازمان تأمین‌اجتماعی موظف به معرفی نماینده خود به‌عنوان کارشناس مطلع جهت حضور در جلسات رسیدگی به دعاوی موضوع ماده 148 قانون هستند و کارشناسان مذکور با مدارک و مستندات لازم در تمامی جلسات رسیدگی به این دعاوی شرکت خواهند کرد.

همچنین از آنجا که آرای حل اختلاف در خصوص پرداخت حق بیمه، اصلاح عناوین شغلی و دستمزد کارگر توسط سازمان تأمین‌اجتماعی به اجرا گذاشته می‌شود، در این شیوه‌نامه بر ارسال نسخه‌ای از دادخواست ارائه شده به انضمام کلیه مدارک و مستندات مربوط به دعاوی، همراه با دعوتنامه جلسه رسیدگی به ادارات‌کل سازمان تأمین‌اجتماعی تاکید شده است.

مشاهده متن کامل شیوه‌نامه ابلاغی

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

6 دیدگاه

 1. میزانی که الان در تصویر دیده میشود همچنان و مثل همیشه بنفع کارفرما سنگین است و طرف کارفرما را دارد …خدا از حق ما کارگرها نگذرد ان شاالله ، بحق همین عید فطر که خدا و صاحب شبهای قدرخودشان جواب کسانیکه در حق ما کارگرها ظلم میکنند را بدهد

 2. لطفا تفکیک مشاغل انجام دهید شما فانون را برای کارگران معدن مغازه معلم یکی می نویسید واین مسله باعث اختلاف بین کارگر وکار فرما میشودبعضا بعضی کارها در فصول تغییر میکند این روشن بیان شود اشفتگی زیاد است کارگری را دیدم حق گرفت در حالیکه بیرون دادگاه باهمراهانش میخندید به ریش صاحب کار وهیت شورا همراهانش میگفتند برو راحت در امفی تاتر بخواب دوباره

 3. قوانینی که نه بازرسی دارد و نه کسی هست که رسیدگی کند و حق و حقوق کارگران را بگیرد و بیشتر در جهت منافع کارفرما گام بر می‌دارند به درد فحش هم نمی خورد

 4. اگر مهلت دو ماه واریز بیمه که تامین اجتماعی به کارفرمایان داده برداشته بشه مشکلات حل میشه نهایتا تا سه روز کفایت می‌کند کارگر یک ماه که تمام شد حقوق بیمه دریافت کند.
  قرارداد تمام می شود ناظر وجود ندارد تسویه می گیرد و می رود کارگر می ماند وبیمه پرداخت نشده حقوق معوق و ‌‌…
  حالا بدو وزارت کار و … ثابت کن واریزی که به اسم شرکت نیست یا ساتنا و … بدون ….
  تازه مگه کارگر مرخصی چند روز داره که دنبال شکایت باشه با اتوبوس از این سر شهر به اون سر شهر

  ای کاش مشکلات مردم درک می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام