کتاب استخدامی اداری ها
مجلس شورای اسلامی

سند اولویت های کمیسیون های تخصصی مجلس

اولویت‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس

سند اولویت های کمیسیون های تخصصی مجلس تا ۲ هفته آینده منتشر می شود

رئیس مرکز پژوهش های مجلس از انتشار سند اولویت های کمیسیون های تخصصی مجلس تا ۲ هفته آینده براساس تاکید رئیس مجلس خبر داد و گفت: چنین رویکردی طی ۱۰ دوره مجالس گذشته بی سابقه بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی رضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست امروز (سه شنبه، 29 مهرماه) کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، عنوان کرد: مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در دور جدید فعالیت های خود 14 رویکرد تحولی را برگزیده که یکی از آن ها مسئله محوری و دیگری جمع سپاری علمی موضوعات به مراکز دانشگاهی و حوزه های علمیه است تا بتواند از این طریق از همه ظرفیت های اندیشکده ها، پژوهشکده ها و افراد حقیقی صاحب نظر برای حل مسائل کشور استفاده کند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس ادامه داد: در مسیر یافتن اولویت های کشور و اختصاص دادن این اولویت ها به کمیسیون های مربوطه، یک رویکرد در مرکز پژوهش های مجلس است تا بتوانیم دستور جلسات را در کمیسیون ها با هماهنگی نمایندگان و هیات رئیسه کمیسیون ها داشته باشیم.

وی ادامه داد: پس از این مرحله با هیات رئیسه و ریاست مجلس هماهنگی های لازم صورت خواهد گرفت تا دستورکار مجلس نیز بر این اساس تعیین شود.

زاکانی اضافه کرد: برهمین مبنا مسائل کشور از طرق مختلف احصاء شد و فوریت ها استخراج شد و امور به کارهای کوتاه مدت یکساله، میان مدت یک تا دو و نیم ساله و امور بلندمدت دو و نیم تا 4 ساله برای 15 کمیسیون مجلس تقسیم بندی شد که 13 کمیسیون تخصصی و یک کمیسیون جهش تولید و یک کمیسیون آئین نامه برنامه آینده خود را به صورت روشن داشته باشند.

وی یادآور شد: این هفته با تعداد 7 کمیسیون نشست مشترک برگزار خواهد شد و این جلسات تخصصی با کمیسیون آموزش مجلس شروع شد که در این جلسات این رویکرد جدید مرکز پژوهش های مجلس برای نمایندگان تبیین و نظرات مشورتی نمایندگان نیز اخذ و جمع آوری می شود که این اقدام تفاهمی بین مرکز پژوهش ها و کمیسیون های تخصصی مجلس خواهد بود.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرد: نتیجه این اقدامات منجر به این خواهد شد که مجلس صاحب برنامه می شود و مبتنی بر یک نظام نیازمندی دقیق می تواند صاحب برنامه باشد و بداند که امسال، سال بعد یا سال های آینده چه برنامه ای در دستورکار خود دارد که چنین رویکردی در 10 دوره مجالس گذشته وجود نداشته است اما این دوره نمایندگان اهتمام دارند که بر این مبنا حرکت شود.

زاکانی اضافه کرد: برای نمونه کمیسیون آموزش دغدغه های خود را از قبل به مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرده بود و در نشست امروز مرکز پژوهش های مجلس نیز اولویت های مدنظر خود را نیز به نمایندگان عنوان کرد که به یک چارچوب مشترک در نشست امروز دست یافتیم تا هفته آینده اولویت های کمیسیون را به طور مشخص تبیین کنیم.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس عنوان کرد: براین اساس نهایتا تا 2 هفته آینده که رئیس مجلس زمانی را برای جلسه با رؤسای کمیسیون ها تعیین کرده اند ظرف 2 هفته آینده سند کمیسیون های تخصصی مجلس منتشر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام