کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

آمادگي دولت براي اصلاح ايرادات احتمالي مجلس به مهرآفرين

آمادگي دولت براي اصلاح ايرادات احتمالي مجلس به مهرآفرين

* عبدالعلي تاجي

هیئت وزیران در راستای عملیاتی کردن احکام قانون برنامه پنجم توسعه و قانون مدیریت خدمات کشوری مصوبه ای را تحت عنوان طرح مهرآفرین به تصویب رساند که ضمن اینکه سهمیه استخدامی دستگاههای اجرایی را در طول قانون برنامه پنجم تعیین کرده برخی از اختیارات رئیس جمهور و هیئت وزیران را حسب مورد به مسئولین دستگاههای ملی و استانی تفویض نموده است.

دولت معتقد است که تمام ایرادات مطرح شده به مصوبه استخدامی برطرف شده اما در صورتی که رئیس مجلس ایرادات دیگری را به اصلاحیه مصوبه طرح مهرآفرین وارد بداند مجددا با تعامل مجلس رفع خواهد شد.

بر اساس استفساریه شورای نگهبان مصوبات دولت تا زمانی که مورد ایراد قرار نگرفته و ابلاغی در این خصوص صورت نگرفته باشد برای دستگاه اجرایی معتبر است اما از زمانی که مورد ایراد قرار گرفت و 7 روز از زمان ابلاغ ایراد به دولت سپری شد آن بخش از مصوبه که مورد ایراد قرار گرفته و اصلاح نشده است ملغی اثر محسوب می شود. بنابراین دستگاههایی که تا قبل از تاریخ 2 بهمن ماه (7 روز پس از ابلاغ ایرادات به دولت) مقدمات نشر آگهی و آزمون را انجام دادند مشمول ایرادات نیستند اما دستگاههای اجرایی از این تاریخ به بعد آن بخش هایی که مورد ایراد قرار گرفت را متوقف کردند تا اینکه اصلاحیه به آنها ابلاغ شد.

این اصلاحیه ضمن ابلاغ به دستگاههای اجرایی، یک نسخه هم برای رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال شد تا در صورتی که مجددا ایراداتی به مصوبه وارد بداند به رئیس جمهور یا هیئت وزیران برای اصلاح ابلاغ کند تا نسبت به رفع ایرادات احتمالی اقدامات لازم صورت پذیرد.

آنچه که مورد دغدغه مجلس و حتی خود دولت می باشد این است که استخدامها کاملا بر اساس قانون صورت پذیرد لذا دولت بر این مهم تاکید دارد تا مراحل استخدام اعم از نشر آگهی عمومی، برگزاری آزمون عمومی ، مصاحبه و گزینش را طبق مر قانون به سرانجام برساند تا با تعامل مجلس، نظام اداری کشور بازسازی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام