کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

سخنرانی پیش از خطبه ها در خصوص بودجه سال 1393

سخنرانی پیش از خطبه ها در خصوص بودجه سال 1393

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی دولت باید توجه ویژه ای به معیشت مردم داشته باشد، گفت: در سال جاری دو سبد کالایی و در سال آینده در هر فصل یک سبد کالایی به اقشار هدف داده خواهد شد.

به گزارش فارس محمدباقر نوبخت در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران با بیان اینکه حماسه اقتصادی به دنبال حماسه سیاسی مورد انتظار و توجه است، اظهار داشت: در اقتصاد مقاومتی حداقل دو ویژگی باید مورد توجه قرار گیرد که به واسطه آن بتوان در برابر فشارهای جهانی مقاومت و استوار ماند.

وی افزود: اولین شرط در این اقتصاد برخورداری از همه ظرفیت های اقتصادی کشور است به طوری که هم اکنون ما ظرفیت بزرگی در حوزه نیروی انسانی، منابع طبیعی و حتی منابع مالی داریم که می توان از آن به نحو شایسته ای برای استقرار جمهوری اسلامی ایران در جایگاهی مناسب استفاده کرد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: ویژگی بعدی در این اقتصاد توجه خاص و ویژه به معیشت مردم است زیرا وقتی قرار است کشور در برابر فشارهای اقتصادی مقاومت کند، باید معیشت مردم را به خوبی تامین کند؛ دست یافتن به این امکان نیازمند برخورداری از ظرفیت های داخلی است و هم اکنون در قالب برنامه 5 ساله توسعه در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه برای شکل گیری اقتصاد مقاومتی باید در سال سوم برنامه توسعه و سال آینده برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد، گفت: خوشبختانه در لایحه بودجه سال آینده که تمامی دخل و خرج ها در آن پیش بینی می شود، برنامه ریزی مناسبی برای شکل گیری اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گرفته است.

نوبخت تصریح کرد: با وجود اینکه منابع درآمدی کشور با توجه به تحریم ها حداقل 7.3 درصد کمتر نسبت به سال جاری پیش بینی شده و این لایحه به صورت انقباضی طراحی شده است، اما می توان از ظرفیت های کشور و همچنین منابع موجود به نحو بهتری استفاده کرد.

وی با اشاره به ظرفیت تولید 4 میلیون بشکه نفت در روز اظهار داشت: با وجود این ظرفیت از یک میلیون بشکه آن برای صادرات استفاده می کنیم، به همین دلیل محدودیت در منابع مالی وجود دارد اما در همین شرایط توجه به معیشت مردم باید مورد توجه همه برنامه ریزان کشور باشد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ادامه داد: پیش بینی بودجه عمرانی برای سال آینده نسبت به بودجه مصوب سال جاری حداقل 33 درصد کمتر است و به همین دلیل باید بر اساس یک اقتصاد مقاومتی به نحو مطلوب تری از این منابع استفاده کنیم و در این شرایط نباید یک استان بگوید سهم من کمتر است، زیرا هم اکنون زمان اختلاف نظر نیست و باید وحدت نظر وجود داشته باشد.

وی افزود: بودجه عمرانی سال آینده حدود 37 هزار میلیارد تومان است. ما تصمیم گرفتیم به جای تخصیص قطره چکانی به هزاران طرح آن را برای 2 هزار و 906 طرح که بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند، اختصاص دهیم تا مردم ثمره بودجه سال 93 را در سال آینده ببینند.

نوبخت تصریح کرد: در کنار این 37 هزار میلیارد تومان منابع دیگری تامین خواهد شد که می تواند آن برای بخش های اقتصادی استفاده کرد که آن منابع صندوق توسعه ملی است؛ هم اکنون 20 میلیارد دلار به صورت ارزی و 10 هزار میلیارد تومان منابع ریالی در صندوق توسعه ملی وجود دارد که امکان پرداخت آن به مردم برای فعالیت های مهم اقتصادی وجود دارد.

وی با اشاره به کنترل رشد نرخ تورم در ماه های جاری گفت: منابعی که در خارج از کشور به دلیل تحریم ها بلوکه شد به روش هایی امکان بازگشت به ایران را دارد که در صورت تحقق این امر تامین مالی بدون بروز تورم در اقتصاد تامین خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ادامه داد: حدود 35 میلیارد دلار از منابع کشور در بانک های خارجی به دلیل تحریم ها بلوکه شده که می توان آن را برای عمران آبادانی کشور و افزایش اشتغال استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه بودجه سال آینده در راستای مهار تورم به بهبود معیشت مردم است گفت: اگر حقوق کارمندان ثابت باشد و قیمت ها افزایش یابد و همچنین بخشی از جوانان بیکار باشند امکان تامین زندگی برای این افراد وجود ندارد و به همین دلیل وظیفه دولت مهار تورم در کنار ایجاد اشتغال است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه بخشی از منابع بلوکه شده از همین امروز در دسترس است گفت: نرخ رشد تورم مهار شده اما باز هم مورد قبول ما نیست و باید بیش از پیش نرخ تورم کاهش یابد.

وی ادامه داد: تا پایان سال جاری حداقل دو سبد کالایی به شریف ترین افراد جامعه تقدیم می شود و همچنین برای جلوگیری از افزایش قیمت ها در ایام عید از هم اکنون منابع مناسبی برای تامین کالاهای مورد نیاز در آن دوره پرداخت و میوه شب عید در سردخانه ها انبار شده است.

به گفته وی این کالاها از تولیدات داخلی تامین شده و برای واردات اختصاص نیافته است.

نوبخت با اشاره به پیش بینی ارائه سبد کالایی در هر فصل در بودجه سال 93 گفت: این مساله نشان می دهد دولت علاوه بر توجه به اقدامات و اجرای طرح های بزرگ از معیشت مردم غافل نخواهد بود و اینگونه اقتصاد مقاومتی شکل خواهد گرفت.

وی افزود: ما به این مسئله توجه داریم که تمام عقب ماندگی های استانها در قالب بودجه یکسال قابل جبران نیست و به همین دلیل به جای اختلاف باید با هم همدلی داشته باشیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی تصریح کرد: در صورتی که مجلس قانون بودجه را تا بهمن ماه به تصویب برساند دولت همه آئین نامه های اجرایی آن را تا پایان سال تدوین می کند و از ابتدای سال آینده به طور کامل بودجه قابلیت اجرایی خواهد داشت.

وی با اشاره به عدم تعادل استانی گفت: ایجاد توازن منطقه ای باید در قالب یک برنامه توسعه دنبال شود و به همین دلیل از سال آینده که دولت تدوین برنامه ششم توسعه را آغاز می کند به این مسئله توجه جدی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام