کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

نوبخت: دلایل اِعمال محدودیت دولت یازدهم در استخدام کارمند/ افزایش حقوق کارمندان و میزان عیدی 96

نوبخت: دلایل اِعمال محدودیت دولت یازدهم در استخدام کارمند/ افزایش حقوق کارمندان و میزان عیدی 96

شناسنامه قانون | 148482670841143000

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر محمد باقر نوبخت در نشست خبری با بزرگداشت یاد و خاطره آیت الله هاشمی رفسنجانی، ضایعه ارتحال ایشان را تسلیت گفت. همچنین او با اشاره به فاجعه فروریزی ساختمان پلاسکو، درگذشت تعدادی از هموطنان را تسلیت گفت و جلوه های ایثار آتش نشانان شریف ایرانی را به جهانیان گوشزد کرد.

سخنگوی دولت در ادامه این نشست خبری، از اصلاح نظام بانکی گزارش داد و گفت: 45 هزار میلیارد تومان برای تادیه بدهی دولت به نظام بانکی و افزایش سرمایه 6 بانک دولتی فراهم شد. با این بودجه، صورتهای مالی بانکهای دولتی اصلاح خواهد شد و قدرت تسهیلات‌دهی بانکها افزایش می یابد. همچنین بانکهای عامل نسبت به بخشیدن جرایم کسانی که وامهای کمتر از 100 میلیون تومان دریافت کرده بودند اقدام کنند و دولت هم موظف شد تا سقف 10 هزار میلیارد تومان برای بخشیدن سود تسهیلات زیر 100 میلیون تومان را متقبل شود. عمدتا کسانی که مشمول این تصمیم می شوند، کشاورزانی هستند که قدرت بازپرداخت اقساط، سود و جرایم را ندارد، مقرر شد اصل تسهیلات را تا پایان سال 1395 بپردازند و سود این تسهیلات را دولت عهده‌دار شده و بانکها هم جرایم اقساط معوق را ببخشند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره تمهیدات دولت برای رونق‌بخشی به اقتصاد گفت: از ابتدای امسال مقرر بود 16 هزار میلیارد تومان به 7500 واحد تولیدی تسهیلات داده شود و همچنین به طرحهای عمرانی باید 37 هزار میلیارد تومان اختصاص می یافت. تا این تاریخ، به 20 هزار و 530 واحد جمعا 14 هزار و 289 میلیارد تومان تسهیلات اعطا شده. نحوه تسهیلات گیری به دو شکل بود. یکی از طرف ستاد تسهیلات و رفع موانع تولید در استانداریها و دیگری هم مراجعه مستقیم واحدها به بانکها بود. از طریق استانداریها 11 هزار و 372 واحد به بانکها معرفی شدند که 8 هزار و 50 میلیارد تومان وام گرفتند. واحدهایی که مستقیما به بانک مراجعه کردند 9 هزار و 158 مورد است که 6 هزار و 236 میلیارد تومان تسهیلات گرفتند. جمعا 39 هزار و 702 میلیارد تومان هم اعتبارات تخصیصی به طرحهای عمرانی داده شده که از سقف پیش بینی بیشتر است.

او با اشاره به رشد اقتصادی 6.5 درصد شش ماهه مرکز آمار گفت: بانک مرکزی رشد اقتصادی را 7.4 درصد اعلام کرده و گزارش صندوق بین المللی پول که دیشب منتشر شد هم نشان دهنده رشد اقتصاد ایران و رسیدن به جایگاه هجدهم در اقتصاد دنیاست و در زمره G20 که گروه کشورهای 20 گانه دنیاست قرار گرفتیم.

دکتر نوبخت به آمار نوسازی ناوگان خودروهای عمومی کشور هم پرداخت و گفت: تاکنون 39 هزار و 93 دستگاه تاکسی فرسوده از حمل و نقل شهری خارج شده که نسبت به گذشته رقم افزایشی دارد. برنامه ما 90 هزار دستگاه بود. جایگزینی پاک برای موتورسیکلت، مینی بوس و اتوبوس ها هم دیده شده است. برای مقابله با ریزگردها هم دولت 10 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آتی برای 4 موضوع اساسی کنار گذاشت. اولین آن، محیط زیست بود که نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که برای هیبریدی کردن خودروها، موتورسیکلتها، خودروهای آلاینده و مقابله با کانون تولید ریزگرد اختصاص داده شده است.

در انتقال پول نفت مشکل نداریم

نوبخت درباره انتقال پول فروش نفت به کشور گفت: اکنون همه درآمدهای اقتصادی را بدون مشکل وارد اقتصاد می کنیم و در سال 95 بالغ بر 65 هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفتی در اختیار دولت قرار می گیرد. مقدار فروش نفت بیش از پیش‌بینی است که2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت و میعانات بود. ماه گذشته بیش از 2 میلیون و 900 هزار بشکه نفت و میعانات صادر کردیم و نرخ هر بشکه نفت که پیش‌بینی 40 دلاری کرده بودیم، الان به بالای 50 دلار رسیده و متوسط نرخ هر بشکه نفت 42 دلار است. ما پیش‌بینی می‌کنیم بیش از 41 میلیارد دلار از صادرات نفت و میعانات گازی درآمد کسب کنیم.

واکنش به اتهام برادر رئیس جمهور

خبرنگاری درباره اتهامات برادر دکتر روحانی و ارتباط او با یکی از متهمان مالی پرسید. سخنگوی دولت در این باره گفت: بابک زنجانی تا چندی پیش ب.ز معرفی می شد و صرف‌نظر از اینکه چرا اسامی اشخاص به صراحت برده می شود، معتقدیم قوه قضاییه قوه مستقلی است و با هر مجرمی برخورد می کند و نیاز به زحمت هیچ نماینده ای برای درخواست رسیدگی نیست. ولی اتهام افکنی این چنینی پیش از اینکه چیزی در دادگاه اثبات شده باشد را باید دید پس از عدم اثبات، چطور خواهد شد. اگر قوه قضاییه به این نتیجه برسد اتهامات وارد نیست، نمی دانم کسانی که نام اشخاص را صریحا می برند، چه پاسخی به افکار عمومی می دهند.

چرا استخدام کارمندان دولت محدود شد؟

سخنگوی دولت درباره کاهش استخدام در دولت گفت: هم در بدنه دستگاه‌های اجرایی و هم در نهاد ریاست جمهوری در دوره گذشته استخدام‌هایی صورت گرفته بود که باید برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و چابک‌سازی ساختار دولتی، زمینه محدودتر شدن استخدام‌ها را فراهم می‌کردیم. از سوی دیگر تلاش می شد کسانی که از لحاظ محل خدمت، در دستگاهی که نیاز به نیروی انسانی مازاد ندارد، نیاز به جابجایی داشتند چاره اندیشی می شد. به همین جهت نسبت به محدودسازی استخدامها اقدام شد. در نهاد ریاست جمهوری، زمینه خروج برخی از کارمندان که نیاز به خدماتشان نبود، فراهم شد. برخی از این افراد به دیوان عدالت اداری شکایت کردند. نهاد ریاست جمهوری برای محدودسازی هزینه های اداری اقدام کرد.

افزایش حقوق کارمندان و میزان عیدی 96

نوبخت درباره میزان افزایش حقوق کارمندان دولت و عیدی آنها گفت: عیدی کارمندان پس از تصویب اعلام می شود. درباره افزایش حقوق هم تصویب شده 10 درصد افزایش را اعلام کنیم که 14 هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده بیش از امسال پیش بینی شده است. این میزان، غیر از 1000 میلیارد تومان است که در یک ردیف متفرقه برای تعادل بخشی و رفع نابرابری در حقوق بازنشستگان در لایحه بودجه 96 وجود دارد.

رشد 8 درصدی در دسترس است

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره پیش بینی رشد اقتصادی کشور در سال آینده گفت: سرمایه 732 هزار میلیاردی برای رشد 8 درصدی نیاز داریم که مجلس 680 هزار میلیارد تومان بودجه را پیش بینی کرد. جمع سرمایه های بخش خصوصی و سرمایه گذاری های خارجی با میزان سرمایه دولتی حدود 700 هزار میلیارد تومان می شود.

آتش‌نشان ها شهید محسوب می‌شوند

خبرنگاری درباره لزوم شهید محسوب نمودن خبرنگاران سئوال کرد. نوبخت در پاسخ گفت: با گزارشی که آقای شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به رئیس جمهور دادند، آتش‌نشانان جزء شهدا محسوب می شوند و در قطعه شهدا و در کنار شهدای فاجعه منا تدفین خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام