کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

انتشار کتاب: چارچوب ارزیابی تأثیرات در تدوین و تنظیم سیاست‌ها، لوایح و مقررات

ارزیابی تأثیرات سیاست و تنظیم‌گری که گاه به‌جای آن از تعبیر تحلیل تأثیرات تنظیم‌گری یا ارزیابی تأثیرات استفاده می‌شود یکی از روش‌های تحلیل سیاست و مجموعه‌ای از گام‌های منطقی و مرتبط با یکدیگر است که در هنگام آماده‌سازی تصمیمات،سیاست‌ها، مقررات و لوایح پیشنهادی باید طی شود.

دولت موظف است به کارآمدترین شیوه سیاست‌گذاری کند تا بیشترین نفع عاید جامعه گردد. قدرت حل مسأله، شرط لازم برای بقای جوامع است. بسیاری از موقعیت‌هایی که دولت‌ها و جوامع در حیات روزمره یا در نگاه به آینده با آنها برخورد می‌کنند، اساساً موقعیت‌های حل مسأله هستند. در تصمیم‌گیری، هیچ راهی وجود ندارد که بتوان بدان وسیله صحت یا درستی تصمیمات دولت‌ها را به صورت قطعی تضمین کرد؛ ولی دولت‌هایی که از روش‌های عقلانی و سیستماتیک استفاده می‌کنند معمولاً به راه‌حل‌های بهتری دست می‌یابند.

این کتاب، چکیده‌ای از راهنمای تفصیلی است که معاونت مطالعات کاربردی دفتر هیأت دولت برای ارزیابی تأثیرات سیاست‌ها، لوایح، مقررات، برنامه‌ها و پروژه‌های جدید و مهم تهیه کرده است و برای همه‌ی ارزیابی‌ها کاربرد دارد. راهنمای تفصیلی برای استفاده‌ی کارشناسان و مدیران دستگاه‌های دولتی که وظیفه‌ی آماده‌سازی ارزیابی تأثیرات سیاست‌ها، لوایح و مقررات پیشنهادی به دولت را بر عهده دارند و متخصصان دفتر هیأت دولت که وظیفه‌ی کنترل کیفیت و اصلاح و تکمیل ارزیابی را برعهده دارند تهیه شده و برای افرادی که به دنبال گسترش دانش خود در این زمینه می باشند نیز سودمند است.

دانلود این کتاب:

به زودی

شناسنامه قانون | ketab tasirat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام