کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

روحانی: افزایش دو یا بیش از دو برابری حقوق و مزایای حقوق‌بگیران دارای حداقل حقوق طی چهار سال گذشته

اولین دغدغه دولت یازدهم، بهبود زندگی افراد کم درآمد این جامعه بوده است/ برای اولین بار در تاریخ ایران تمام مردم، تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور در نشستی با خبرنگاران رسانه های ‏همگانی داخلی و بین المللی، ضمن طرح مهمترین مسایل کشور، مواضع جمهوری اسلامی ایران را ‏درباره مسایل منطقه ای وبین المللی تشریح و تبیین می کند.

http://shenasname.ir/images/ax-khabar/147478568208966600.jpg

رییس جمهوری در ابتدای این نشست با تبریک عید نوروز و ایام ماه مبارک رجب گفت: دولت یازدهم طی 3 سال و نیم گذشته و بویژه در سال 95 ، با هدایت های مقام معظم رهبری و حمایت مردم، دستاوردهای خوبی داشته و به عمده اهدافش دست یافته است.

دکتر روحانی با بیان اینکه اولین دغدغه دولت یازدهم، بهبود زندگی افراد کم درآمد این جامعه بوده است، گفت:طبق اعلام مراکز آمار داخلی و خارجی ، شرایط زندگی مردم از لحاظ سیاسی ، خدمات دولتی و اقتصادی، طی این سالها بهتر از پیش بینی ها بود.

رییس جمهوری افزود:  دریافتی اقشاری که دارای درآمد کمتری هستند مثل حقوق بگیران که حقوق حداقلی می گیرند، درمجموع چهار سال دولت یازدهم، به دو برابر یا بیش از دو برابر افزایش یافت. امسال  حداقل 20 درصد به حقوق دریافتی ، مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی اضافه می شود که رقمی بین 180 تا 200 هزار تومان است.

رییس جمهوری تاکید کرد: در سال 96 و در مجموع 4 سال، حقوق همه افراد کم درآمد همانند معلمین و کارمندانی که حقوق بالایی ندارند، حداقل به 2 برابر و گاهی 2.3 ، 2.5 یا بیشتر افزایش پیدا کرده است.

دکتر روحانی ادامه داد: دولت یازدهم در مقایسه با دولت‌های گذشته شاید اولین دولتی باشد که همه ساله افرادی که حقوق و دستمزد دریافت می کنند، اعم از کارمندان و کارگران، اضافه حقوق شان بیش از تورم سالانه بوده است.

رییس جمهوری افزود: در گذشته هیچ وقت چنین نبوده است که اگر تورم سالانه 10 یا 12 درصد باشد، حقوق و مستمری آنها 15، 14 درصد اضافه شود و این روند به طور منظم از آغاز دولت یعنی ازسال 93 که بودجه را تقدیم کردیم تا سال 96،  انجام گرفته است.

دکتر روحانی تصریح کرد: وضعیت کشاورزان که جزو اقشار پردرآمد جامعه ما نبوده و برخی از آنها جزو اقشار کم درآمد هستند، در دولت یازدهم نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است.

رییس جمهوری گفت: در سال 91 پول گندمی که به کشاورزان پرداخت شده در حدود 860 میلیارد تومان بوده اما در سال 95 پول گندمی که پرداخت شده حدود 15 هزار میلیارد است و باید این  15 هزار میلیارد را با رقم  860 میلیارد مقایسه کنید.

دکتر روحانی با مقایسه تراز منهای 8.1 مواد غذایی در سال 92 و تراز منهای 2.6 در سال 95 اظهار داشت: باز هم منفی است اما باید در نظر داشت، نسبت به منهای 8.1 با منهای 2.6 ، چه فاصله‌ای وجود دارد که  این فاصله در واقع تولید، تلاش و خوداتکایی بیشتر ما است.

رییس جمهور گفت: در سال 92، تولیدات کشاورزی حدود 97 میلیون تن بوده و در سال 95،  118 میلیون تن شده که مجموعا 21 میلیون تن تولید مواد غذایی در این دولت افزایش پیدا کرده است. افزایش تولید مواد غذایی به معنای وضع بهتر باغداران، کشاورزان، خوداتکایی بیشتر و اقتصاد مقاومتی است.

دکتر روحانی گفت: بیشترین توجه و اولویت این دولت به مسأله درمان و محیط زیست بوده است و سلامت و محیط زیست با هم ارتباط تنگاتنگی دارند. برای اولین بار در تاریخ ایران تمام مردم، تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند و تمام حاشیه‌نشین‌ها تحت پوشش بیمه درمانی و خدماتی درمانی قرار گرفتند.

دکتر روحانی تاکید کرد: این دولت، دولتی است که به فکر محرومین، مستضعفین و حاشیه‌نشین‌ها است.

رییس جمهور ادامه داد: 2100 تخت بیمارستانی برای رفاه بیماران در این دولت اضافه شده است و البته وزیر بهداشت، می گوید تلاش ما این است که به 2300 برسد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه توجه بیشتر این دولت به روستاها و به طور کلی اقشار با درآمد کمتر، مشکلات بیشتر و نیازمند است، افزود: خواهش می‌کنم، مطبوعات و رسانه ها، این آمار و ارقام را مقایسه‌ کنند که گازکشی به تمام روستاها، قبل و بعد انقلاب، تا سال 92، 14 هزار روستا بوده است.

رییس جمهوری گفت : در طول  این دولت برای 9 هزار روستا گازکشی شده است در حالیکه در تمام دولت‌های گذشته قبل و بعد انقلاب به 14 هزار روستا گازرسانی شده است. در این دولت همچنین تمام روستاهای بالای ده خانوار ،دارای برق شده اند. حتی از وزیر نیرو پرسیدم استثنا ندارد، گفتند به غیر 8 روستا.در زمینه آب رسانی روستاها نیز  5 هزار و 200 روستا در این دولت دارای آب بهداشتی شدند و این به معنای کمک به اقشار کم درآمد جامعه است.

 دکتر روحانی افزود :در طول دولت یازدهم ، 25 هزار روستا به اینترنت وصل شد و یکی از افتخارات دولت این است که مسأله اینترنت را توسعه داده و شبکه ملی اطلاعات را پیگیری می‌کند. یکی از افتخارات دولت این است که با اینکه کیفیت را افزایش داده ولی  قیمت ها را بالا نبرده است و یکی از افتخارات این دولت این است که امروز فضای  جامعه، خیابان‌ها، مدارس، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها کمتر امنیتی شده است و همه تلاش دولت ایجاد  فضاهای دوستی، محبت و برادری بوده است و از همه مردم خواهش می‌کنم در دو انتخابات بزرگی که پیش رو داریم  حواسمان باشد که این انتخابات برای نزدیک تر شدن مان است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اشکالی ندارد که جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها حرف هایشان را بزنند اما باید دقت کرد که آمار و ارقامی که داده می شود، دقیق باشد سخن درست به مردم بگوییم و به مردم دروغ گفته نشود .بالاترین خیانت به یک ملت آن است که یک کسی به مردم آمار و حرف دروغ بگوید. مخصوصاً دروغی که باعث یأس و ناامیدی مردم شود و به واسطه آن دروغ ها مردم بگویند بعد از 39 سال نتیجه این همه خون و فراز و نشیب و فداکاری چه شد؟

دکتر روحانی گفت: مردم ما همواره امیدوار بوده و به خوبی از شرایط منطقه و جهان آگاه هستند. طی مسیرهای افتخار برای این کشور، در سایه وحدت و اتحاد و همدلی امکان پذیر است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در افتتاح پروژه‌های متعدد انرژی صلح آمیز هسته ای بسیار خوشحال شدم که در سال 95 ، 42 پروژه مهم در این حوزه به ثمر رسید و دیروز پروژه‌های مهم دیگری افتتاح شد و این به معنای آن است که در همه فناوری‌های پیشرفته از جمله انرژی صلح آمیز هسته‌ای مخصوصاً بعد از برجام در مسیر پیشرفت هستیم. به نظرم بعد از برجام در هر زمینه‌ای بخش های مختلف را مقایسه کنیم آمار حاکی از آن است  که فضا برای تحرک و پیشرفت، بیشتر شده است. باید این فضا را فضای بهتری قرار دهیم و ایام انتخابات باید نتیجه‌اش وحدت ، اتحاد، دوستی بیشتر ، شکاف کمتر و ترس بیشتر دشمنان و امید بیشتر دوستان به ما باشد.

دکتر روحانی تصریح کرد: به امید خدا مردم یک انتخابات پرشور، رقابتی و اخلاقی و حماسه بزرگی خلق خواهند کرد و امسال باید برای تولید ملی و اشتغال بیش از گذشته تلاش کنیم.

رییس جمهور افزود: خوشحالم به اطلاع ملت ایران برسانم که امروز ابلاغیه‌هایی به تمام دستگاه‌های اجرایی واصل خواهد شد که در آن برنامه سال جاری برای تولید ملی و اشتغال و برای اقدامات دستگاه ها در این راستا زمان بندی مشخص شده و باید آن را آغاز کنند.

دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد که دولت در پایان سال 96 بتواند آمار افتخارآمیزی در تولید ملی و اشتغال به ملت ایران عرضه کند و در  اجرای آنچه مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده، موفق باشد.

رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد که پرسید “وجه تمایز اولویت های اقتصادی شما در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بخصوص در زمینه سیاست های رفاهی از جمله یارانه نقدی، اصلاح نظام بانکی و رونق اقتصادی چه خواهد بود؟” خاطرنشان کرد: مسأله یارانه برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر جامعه بوده و در چارچوب قانون می‌بایست دولت آن را اجرا کند و این دولت تلاش می کند برنامه ها را در چارچوب قانون اجرا کند.

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت بخشی از یارانه را به بخش های پر اهمیت مانند کشاورزی منتقل کرده است، گفت: در کشاورزی پولی که برای خرید گندم می‌دهیم با قیمت گندم در بازار بین‌المللی خیلی متفاوت و تقریباً چیزی حدود 2 برابر است.

 رییس جمهور ادامه داد: یارانه‌ای که دولت به کشاورزها می دهد و نیز در زمینه درمان، مردم در بیمارستان ها به جای 37 درصد،  6 درصد و در روستاها 3 درصد می دهند، به معنای استفاده صحیح از یارانه است؛ البته یک مقدار یارانه نقدی است که پرداخت می شود و در این زمینه به طور کلی دولت باید تابع قانون باشد، چراکه معتقدیم هر آنچه در چارچوب قانون توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده را این دولت اجرا و عملی خواهد کرد.

دکتر روحانی تصریح کرد: معتقدم با وجود یک سری اقشار آسیب‌پذیر در جامعه که بیشتر تحت فشار هستند اگر یارانه بطور یکسان به همه داده شود، مطلوب نخواهد بود، بلکه باید اقشار آسیب‌پذیر بیشتر یارانه بگیرند که برای رسیدن به این هدف از سال گذشته در حال برنامه ریزی هستیم و ان شاء الله طبق برنامه‌ای که دولت دارد، یارانه نقدی اقشار کم درآمد اضافه خواهد شد.

خبرنگار واحد خبر رادیو پرسید: شما در ابتدای سخنان تان اشاره به قول‌هایی در زمان انتخابات داشتید و آنهایی که محقق شده. در زمان انتخابات وعده‌ای دادید در خصوص اینکه وضعیت اقتصادی مردم را به نحوی بهبود ببخشید که نیازی به 45 هزار تومان یارانه نقدی نداشته باشند، آیا به نظر  شما این وعده محقق شده است؟ همچنین در بخش نظام بانکی شما همواره یکی از منتقدان اصلی نظام بانکی بودید و مراجع تقلید و برخی از مردم نیز نسبت به نظام بانکی کشور منتقد هستند. چرا این نظام ریشه‌ای اصلاح نمی‌شود؟

رییس جمهور با اشاره به اینکه ما باید به جایی برسیم که مردم نیازمند به دریافت یارانه نقدی نباشند، گفت: کاری که ما در دولت یازدهم کردیم این بوده که این یارانه‌های نقدی را به جای اینکه اضافه کنیم بردیم در بخش‌های تولیدی، خدمات اجتماعی و معتقدیم باید وضع زندگی مردم آنقدر خوب شود که مردم نیاز نداشته باشند.

دکتر روحانی ادامه داد: همه مردم باید مشغول بکار شوند و بیکار نباید داشته باشیم، همه باید درآمد به اندازه کافی برای زندگی داشته باشند، اینها چگونه امکان پذیر است؛ اگر می خواهیم همه شغل داشته باشند، بدون فناوری، سرمایه‌گذاری و امنیت که مقصود امنیت اجتماعی و فرهنگی است، امکان‌پذیر نخواهد بود.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه باید کارآفرینان ما به میدان بیایند و به آینده امیدوار باشند، اظهار داشت:  نباید آینده را تاریک و سیاه کنیم؛ بعضی‌ها مانند ماشین دودی هستند و همین طور حرف می زنند و همه فضا را سیاه می کنند در حالی که ما یک فضای روشن و ایران آبادی داریم و حتماً ایران بهتری خواهیم داشت.

دکتر روحانی با بیان اینکه چرا فضا را دود آلود کرده و مردم را به تردید می‌اندازیم و این عدم قطعیت را برای چه القاء می کنیم، افزود: باید فضا را امیدوارانه و تلاش کنیم تا سرمایه ها جذب شوند. مثلاً یک تعداد هواپیما خریداری شد، نمی دانم چطور به بعضی ها خرید این هواپیماهای نو برخورد، در حالی که مردم ما در سال بیش از 4 میلیارد دلار، برای سفرشان به شرکت‌های هواپیمایی خارجی می پردازند و حالا این اشکالی دارد که این 4 میلیارد دلار را شرکت‌های داخلی خودمان از مردم بگیرند؟

رییس جمهور با تاکید بر ضرورت تلاش برای توسعه گردشگری در کشور، خاطرنشان کرد:  این حرف به حق است و باز هم تأکید می‌کنم که کشور ما باید به روزی برسد که هیچ کس نیاز به یارانه نقدی نداشته باشد؛ این راه طولانی پیش روی ما قرار دارد و همه باید دست به دست هم دهیم؛ دستگاه اجرایی به تنهایی قادر به انجام نیست و باید قوای قضاییه و مقننه هم به میدان بیایند، و این کاری است که رسالت و وظیفه همه ماست و دولت هم وظیفه دارد.

‏رییس جمهور در بحث ضرورت اصلاح نظام بانکی کشور نیز اظهارداشت: بانک خیلی نیاز به اصلاحات دارد. البته اینجا از بانک‌های کشور بخاطر کاری که در سال 95 کردند، تشکر می‌کنم. بانک‌های ما در سال 95، 43 درصد بیشتر از سال قبل به مردم تسهیلات دادند. این رقم بسیار خوبی است.

دکتر روحانی افزود: بانک‌ها بیش از 430 هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش‌های مختلف به مردم دادند. 24 هزار واحد صنعتی متوسط و کوچک در سال 95 از بانک‌ها تسهیلات گرفتند. بعضی‌ها در قضاوت درباره برخی مدیران بانک‌ها ظلم و بی‌انصافی کردند که آن را هم کنار می‌گذاریم، اما در مجموع بانک‌های ما نیاز به تحول دارند.

رییس جمهور اظهار داشت: درست است که این دولت، اولین دولتی است که در حال پرداخت بدهی های خود به بانک‌ها است ، چون همه دولت‌ها بدهی درست می‌کردند و می‌رفتند و می‌گفتند دولت بعدی یک کاری می‌کند. اما این دولت دولتی است که برای اولین بار بدهی‌هایش را پرداخت می‌کند و نکته بعد این است که در این دولت سرمایه بانک‌های دولتی تقریباً  2 برابر شده و این کار بزرگی است که دولت برای بانک‌های دولتی انجام داده، اما در عین حال بانک‌ها نیاز به اصلاحات فراوانی دارند.

دکتر روحانی به اشاره به اینکه سال گذشته دستور العملی به معاون اول خود ابلاغ کرده که بخشی از آن مربوط به بانک‌ها بوده است، تصریح کرد: معاون اول در این زمینه کارهای زیادی کرده و جلسات متعددی برگزار کرده است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم مسیرهایی را شروع کردیم. در بعضی از مسیرها سرعت ما خیلی خوب بود، در بعضی از جاها سرعت کم و در بعضی از جاها حرکت ما بسیار بسیار کند بود. در مبارزه با فساد ما یک حرکت بزرگ را دنبال می‌کردیم، منتها همه می بایست می‌آمدند و باید این کار بزرگ انجام شود.

دکتر روحانی گفت: دولت یازدهم در مبارزه با قاچاق کار بزرگی کرد و حجم قاچاق از 25 میلیارد به 15 میلیارد دلار رسیده است. آخرین رقمی که ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرده، این بوده که رقم پایین‌تر از این هم آمده و بنا شد رقم دقیق را محاسبه کنند و به من بدهند که هنوز نداده‌اند. احتمالا رقم اندکی بیش از 10 میلیارد دلار باشد. اگر از رقم 25 میلیارد دلار واردات کالای قاچاق به 10 الی 12 میلیارد دلار رسیده باشیم، کار بزرگی شده است. در عین حال این کاری است که باید با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند. خلاصه اینکه در زمینه بانک‌ها قدم‌هایی برداشته شده و قدم‌های بیشتری باقی مانده است.

خبرنگار شبکه یورونیوز از رییس جمهور پرسید: با توجه به حضور مستشاری ایران در سوریه و حمله موشکی آمریکا علیه مواضع دولتی سوریه، جنگ 6 ساله در این کشور وارد مرحله تازه‌ای شده و بخصوص موضع ایران درباره بشار اسد، این وضعیت را حساس تر کرده، آیا ممکن است ایران سیاست‌های خود را تعدیل کند یا برای تغییر آن برنامه ای داشته باشد؟ نظر شما درباره افتتاح دفتر اتحادیه اروپا در تهران چیست؟

رییس جمهور در پاسخ به خبرنگار یورونیوز اظهار داشت: مسأله سوریه موضوع بسیار مهم و حساسی در منطقه است. از ابتدای ماجراهای سوریه که مربوط می‌شود به 6 سال قبل، نظر ایران این بود که کشورهای دیگر در سوریه از تروریسم حمایت نکنند. متأسفانه برخی از کشورهای منطقه و غربی به تروریست‌ها کمک کردند.

دکتر روحانی ادامه داد: در همان اولین سفرم به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به روسای اروپایی که با خیلی‌هایشان در آن سفر ملاقات کردم، گفتم که حمایت شما از تروریست‌ها چقدر می‌تواند برای خودتان خطرناک باشد. در آن جلسه گفتم که اگر به این روند ادامه دهید، به زودی این ناامنی‌ها را در پایتخت‌های خودتان شاهد خواهید بود.

رییس جمهور اظهار داشت: به نظرم یک خطا و اشتباهی در این زمینه رخ داد. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا معتقد بود که باید با تروریست‌هایی که از سراسر کشورهای منطقه و غیرمنطقه در سوریه جمع شدند و دارند با مردم به وحشیانه‌ترین شکل می‌جنگند، مقابله کرد و به این روند خاتمه داده شود و البته لازم است در حکومت سوریه نیز اصلاحاتی انجام شود.

دکتر روحانی افزود: نظر ایران از ابتدا بر این بود که تنها راه حل مشکل سوریه صندوق رأی است. ایران صندوق رأی را تنها برای تهران، اصفهان و کشور ایران توصیه نمی‌کند، بلکه آن را برای همه منطقه توصیه می‌کند. اگر همه منطقه مثل ایران اتکاءشان به صندوق آراء باشد، مشکلاتشان کم شده و در نهایت تمام می‌شود.

رییس جمهور با اظهار امیدواری نسبت به اینکه اصلاحات در سوریه تحقق پیدا کند، تصریح کرد: از نظر ما این اصلاحات ضرورت دارد، منتها در حادثه اخیر، اولاً آمریکایی‌ها به یک بهانه‌ای این حمله را انجام دادند که نه مستند است و نه معلوم. مقداری گاز شیمیایی در خان شیخون انتشار پیدا کرده و عده‌ای مصدوم و کشته شدند. اولا این از کجا بود؟ چه بود و چگونه بود؟

دکتر روحانی اضافه کرد: پیشنهاد ایران که به آقایان بشار اسد و پوتین نیز ارائه شد، این است که کمیته حقیقت یاب بین‌المللی تشکیل شود تا اعضای این کمیته به منطقه بروند و تحقیق کنند. تشخیص اینکه چه اتفاقی افتاده و گاز از کجا و چگونه منتشر شده ، آسان است. آقای پوتین هم در گفتگوی تلفنی ما تاکید داشت که تشخیص ابعاد این مساله آسان است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: اگر یک هیأت و کمیته حقیقت‌یاب بی‌طرف به منطقه برود و مساله را علمی بررسی کند، همه چیز معلوم می‌شود. اگر این کمیته رفت و معلوم شد این مساله کار تروریست‌ها بوده، آن وقت آمریکایی‌ها چه جوابی می دهند؟ چرا آمریکا این کار را کرد؟ اگر تروریست‌ها بفهمند که هر وقت یک گازی را یک جایی منتشر کنند، آمریکا از آنها حمایت عملی می کند، وضع سوریه و منطقه چه می‌شود؟

دکتر روحانی اضافه کرد: آمریکا یک بار این کار را کرد، اما آیا در دفعات بعد بی‌پاسخ و بی‌جواب می‌ماند؟ خود مقامات روسی گفتند چند اینچ تا درگیری فاصله داشتیم. درست هم می‌گویند. اگر موشک‌ها چند صد متر بالا یا پایین‌تر می‌خورد، ممکن بود به درگیری بزرگی منجر شود.

رییس جمهور گفت: اقدام آمریکایی‌ها در سوریه با حقوق بین الملل، منطق و منافع کشورها، سازگار نیست. آنان اشتباه می‌کنند. کشورهایی که آمریکا را تشویق می‌کنند به خاطر این است که تروریست‌ها تقویت شوند. تروریست‌ها 2 شکست بسیار بزرگ خوردند. یکی در حلب و یکی در حملات هفته‌های اخیر که انجام دادند و شکست بسیار بزرگی خوردند.

دکتر روحانی افزود: این اقدام آمریکا شاید برای جبران شکست تروریست‌ها بود، ولی به هر دلیلی باشد، از نظر ما ناپسند، نادرست و محکوم است. البته کاربرد سلاح شیمیایی صرف نظر از اینکه عاملانش چه کسانی باشند، به طور کلی محکوم و غلط است. ایران کشور و ملتی است که قربانی سلاح شیمیایی بوده است. وقتی می‌گویند خان شیخون، ما به یاد سردشت و حلبچه می‌افتیم. ملت ایران سال‌ها در برابر سلاح شیمیایی زجر کشیدند و به هیچ عنوان نباید در منطقه اجازه داده شود، هیچ گروه تروریستی یا هیچ کس دیگری از سلاح شیمیایی مخرب استفاده کند.

 خبرنگار “روزنامه اعتماد” پرسید: تعدادی از مدیران تلگرامی در بازداشت بسر می‌برند هر چند دستوراتی برای پیگیری این موضوع صادر کردید ولی این موضوع همچنان یکی از دغدغه های رسانه‌ای کشور است به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی و به عنوان فردی که برای رعایت حقوق شهروندی اصرار دارید چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته و با توجه به اینکه به زمان انتخابات نزدیک می‌شویم چه تضمینی وجود دارد این بازداشت‌ها بیشتر نشود؟

رییس جمهور تاکید کرد: سوال بسیار مهمی برای جوان‌ها و جامعه‌ است و یکی از قول‌های این دولت این بود که مردم آزادی را بهتر لمس و حس کنند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه “همه باید احساس کنند این کشور، کشور مردم‌سالار دینی است.”، گفت: اگر یک نفر، از یک نظر، حزب و جناحی حمایت کرده است، معنا ندارد که به خاطر این موضوع زندان برود.

رییس جمهوری ادامه داد: معمولاً شیوه هایی که بعضی‌ها بکار می‌برند و فردی را می‌خواهند شنبه صبح احضار کنند، اینکار را نمی کنند چرا که اگر شنبه احضارش کنند، مثلاً باید وثیقه‌ای بگذارد ولی پنج شنبه بازداشت می کنند که به دلیل تعطیلات آخر هفته دو شب در  آنجا بازداشت باشد. برخی می‌گویند، آب خنک مستحب است و بماند.

دکتر روحانی تصریح کرد: اینها درست در شب تعطیلات یک عده جوان را دستگیر کردند. در همان زمان به وزرای کشور و اطلاعات دستور دادم که  این مسأله را دنبال کنند و گزارش نیز دادند. طبق گزارش وزیر اطلاعات، اینها جرمی مرتکب نشدند و این را به صراحت در دولت گفت و وزیر کشور نیز به من گفت که درحال پیگیری این موضوع است و همان روزهای اول عید گفت که امیدوارم این مسأله حل شود و بعد از تعطیلات عید نوروزی هم در اولین فرصت دولت، دو مرتبه این را تکرار کردم، الان هم تأکید می‌کنم.

دکتر روحانی افزود: وزرای کشور، اطلاعات و دادگستری باید این موضوع را دنبال کنند و گزارش کتبی دقیق دهند که به چه دلیلی اینها دستگیر شدند و نگه داشتند.

رییس جمهور تصریح کرد: امیدوارم آنچه که در گزارش اولیه به من داده شده است، درست نباشد و اگر درست باشد صحت آن را به اطلاع مردم می‌رسانم.

دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار “کیودوی ژاپن” درباره دور آتی ریاست جمهوری ایران در 19 می و اینکه در کمتر از یک ماه آینده، شخصیت‌های سیاسی مختلف برای شرکت در این انتخابات اعلام آمادگی کرده اند، آیا جناب عالی تصمیم نهایی خود را در خصوص شرکت در این دوره از انتخابات گرفته‌اید یا خیر؟، گفت: از فردا ثبت نام افراد متقاضی شروع می‌شود و 5 روز زمان این ثبت نام ادامه دارد. اگر 5 روز دیگر صبر کنیم معلوم می‌شود چه کسانی ثبت نام می‌کنند و همه مطلع خواهند شد.

رییس جمهور اظهار داشت: من مایلم، یک انتخابات بسیار پرشور و با حضور حداکثری مردم برگزار شود و هر کسی که مردم تشخیص دادند ان شاء‌الله مسئولیت را برای 4 سال بعد به عهده گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام