کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

جایزه دولت الکترونیک جمهوری اسلامی ایران چیست؟

http://shenasname.ir/images/ax-khabar/egovernance.jpg

در بخشنامه‌ای که رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور (سابق)، محمدباقر نوبخت با عنوان «دستورالعمل جایزه دولت الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران» به کلیه دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ شده است این‌گونه آمده است:

“به منظور اجرای فصل دوم برنامه جامع اصلاح نظام اداری موضوع مصوبه شماره 28 دی 1393 هیأت محترم وزیران و ارزیابی میزان توسعه دولت الکترونیکی در دستگاه‌های اجرایی، «دستورالعمل جایزه دولت الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران» که در جلسه سیزدهم کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی مورخ 27 بهمن 94 به تصویب رسیده است، به پیوست جهت اجرا ابلاغ می‌گردد.”

دستورالعمل جایزه دولت الکترونیک ایران

مستندات اجراي دستورالعمل جايزه دولت الكترونيك در سال ۱۳۹۶

براساس این دستورالعمل، ماموریت جایزه دولت الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران، ارزیابی میزان توسعه دولت الکترونیکی در دستگاه‌های اجرایی بر اساس برنامه جامع اصلاح نظام اداری و ایجاد انگیزه در دستگاه‌های اجرایی برای تحول کیفی در ارایه خدمات عمومی با بهره‌گیری از فناوری اطلاعات در جهت توسعه خدمات الکترونیکی است.

این جایزه به دستگاه‌های اجرایی ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری که به دنبال ارایه بهترین تجارب در زمینه استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه الکترونیکی و ارایه خدمات بهتر به ذی‌نفعان خود هستند اعطا می‌شود. براساس این دستورالعمل کلیه دستگاه‌های اجرایی ملزم به شرکت در بخش تکلیفی جایزه دولت الکترونیکی هستند. علاوه بر این بخش، دستگاه‌ها می‌توانند به صورت اختیاری در یک یا چند زیربخش نیز شرکت کنند.

نکته جالب این که ارزیابی این جشنواره را داوطلبان و نمایندگان بخش خصوصی در کنار نمایندگان دستگاه‌های اجرایی برعهده خواهند داشت. علاوه بر این به تشخیص کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی، مسوولیت‌های دبیرخانه جایزه می‌تواند به سازمان های مردم نهاد تفویض شود.

براساس زمان‌بندی اعلام شده برای این جایزه، دستگاه ها درخواست های خود را از ابتدای شهریور هر سال تا پایان اردیبهشت سال آینده ثبت می‌کنند. ارزیابی‌ها از ابتدای خرداد ماه آغاز شده و در هفته دولت در شهریور برندگان اعلام می‌شوند. بنابراین باید انتظار داشت نخستین برندگان این جایزه در هفته دولت سال آینده اعلام شوند.

علاو بر بخش تکلیفی که جایزه آن به بالاترین سطح آمادگی الکترونیکی دستگاه ها تعلق می‌گیرد، در بخش داوطلبانه نیز بهترین تارنمای دولتی و خدمات اطلاع‌رسانی، بهترین خدمات دولت به شهروندان، بهترین خدمات دولت به دولت، بهترین خدمات دولت به کسب و کارها، بهترین خدمات دولت به کارمندان، بهترین عملکردها در مشارکت الکترونیکی جامعه، بهترین برنامه های کاربردی مبتنی بر ابزارهای ارتباطی قابل حمل هوشمند، بهترین خدمات الکترونیکی یکپارچه بین دستگاهی و بهترین پروژه ملی دولت الکترونیکی نیز جایزه می‌گیرند.

پس از ارزیابی های انجام شده، اگر دستگاهی کمتر از 300 از 1000 امتیاز لازم را کسب کند، گزارش عملکرد نامناسب دستگاه در حوزه دولت الکترونیکی به ریاست جمهوری اعلام می‌شود. اما برای امتیازهای بالاتر، به ترتیب از امتیاز کم به زیاد، گواهی اهتمام، گواهی اشتهار، تقدیرنامه، تندیس بلورین، تندیس سیمین و تندیس زرین داده می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام