کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

جزییات افزایش پلکانی حقوق سال ۱۴۰۲ کارکنان دولت/ توضیحات در خصوص جذب نیروهای شرکتی

جزییات افزایش پلکانی حقوق سال ۱۴۰۲ کارکنان دولت/ توضیحات در خصوص جذب نیروهای شرکتی

شناسنامه قانون- رییس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: در موضوع حقوق کارمندان طی سال آینده افزایشی اجرایی خواهد شد که موجب تورم نشود، زیرا افزایش نرخ تورم خط قرمز دولت است.

به گزارش شناسنامه قانون، میثم لطیفی در حاشیه مراسم پایان دوره آموزشی و ارزیابی ویژه جذب نخبگان در دستگاه های اجرایی، درباره افزایش حقوق کارمندان در سال آینده، اظهارداشت: پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان را در ۱۷ بند متناسب با دستور رییس جمهور در عادلانه سازی حقوق آماده و در دولت مطرح کردیم.

وی افزود: این فرآیند پیچیده و طولانی مدت است و مقاومت هایی در برخی دستگاه ها نسبت به این بحث وجود دارد، اما با توجه به حمایت های رییس جمهوری پیشنهاد دادیم بخشی که خارج از حکم کارگزینی کارکنان دولت است بر اساس آیین نامه ای که توسط سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه تهیه می شود بر اساس ارزیابی عملکرد و بهره وری کارکنان باشد.

رییس سازمان اداری و استخدامی ادامه داد: این افزایش حقوق بر اساس آنچه که در حکم است اعمال می شود البته اینکه منجر به تورم نشود نیز مدنظر قرار می دهیم.

لطیفی بیان کرد: افزایش حقوقی که منجر به تورم شود خطر قرمز ما است؛ چون آنچه برای مردم اهمیت بیشتری دارد تورم است و افراد دغدغه دارند که اگر افزایش حقوقی هم صورت نمی گیرد اشکال ندارد؛ اما تورم نداشته باشیم.

وی گفت: افزایش حقوق به صورت پلکانی است و سه سناریو برای افزایش حقوق کارمندان در نظر گرفته ایم سناریو اول این است که دستمزد همه کارکنان ۲۰ درصد افزایش یابد و سناریو دیگر این است که متناسب با دهک های درآمدی در کارکنان دولت عدد ثابت را برای کارمندان در نظر بگیریم طبق رقمی که در آذرماه اعلام شد.

وی ادامه داد: مجموع این رقم را می خواهیم با توجه به درآمدهای دولت از ۲۰ درصد افزایش نیابد؛ اما از سوی دیگر توزیع حقوق را به نفع افرادی که درآمد کمتری دارند را تغییر دهیم.

جذب نیروهای شرکتی باید متناسب با نیاز دستگاه باشد

رییس سازمان اداری و استخدامی درباره جذب نیروهای شرکتی بیان کرد: ما با اینکه کارکنان مورد نیاز را با اولویت نیروهای شرکتی تعیین کنیم منعی نداریم البته ملاحظاتی را باید مورد توجه قرار دهیم.

لطیفی تاکید کرد: نخست اینکه نیاز واقعی دستگاه ها باید مشخص شود؛ زیرا شرکت ها بر اساس نیاز واقعی شرکت ها جذب نیرو نداشتند. دیگر اینکه ساختار اداری دستگاه های اجرایی بر اساس ساختاردهی متناسب سازی شود، کارسنجی، زمان سنجی در دستگاه ها انجام شود.

وی ادامه داد: برآورد دقیق تعداد نیروهای شرکتی در دستگاه های اجرایی مشخص شود؛ زیرا دستگاه ها برای تامین نیروی انسانی با شرکت قرارداد می بندند و آن شرکت برای انجام خدمت می تواند از ۱۰ نفر با یک سطح از بهره وری استفاده کند یا از ۳۰ نفر با سطح دیگری از بهره وری استفاده کند.

معاون رییس جمهور اظهار کرد: بایستی متناسب با نیاز واقعی و بهره وری دستگاه های اجرایی و اینکه هزینه های دولت افزایش نیابد نسبت به جذب نیروهای شرکتی اقدام کنیم و این محل بحث در مجلس شورای اسلامی است.

لطیفی گفت: تا زمانی که در بحث بهره وری و کارسنجی نیروهای شرکتی برآورد دقیقی نداشته باشیم و اگر بخواهیم به صورت قاعده کلی جذب حداکثری داشته باشیم نتیجه ای جز افزایش هزینه ها و کاهش بهره وری نخواهد داشت و مطلوب مردم نیست زیرا مردم دولت چابک، خدمتگزار و در دسترس می خواهند بود.

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

?روبیکا
https://rubika.ir/shenasname
?ایتا
eitaa.com/Shenasname
?بله
https://ble.ir/Shenasname
?سروش
splus.ir/Shenasname

20 دیدگاه

 1. فقط موقع افزایش حقوق کارمندان بحث تورم مهم ویک نهدید است در صورتیکه تورم مملکت ناشی از سو مدیریت مسئولان وتحریم ها میباشد وشاید میزان افزایش حقوق در نرخ تورم اثری کم تر از 1 درصد هم ندارد چون ما در طول سال به صورت پیوسته ومستمر شاهد افزایش قیمت انواع کالاهستیم واین جریان در برخی مواقع به صورت روزانه هم اتفاق می افتد اتفاقا قانون تاکید کرده که میزان افزایش سالانه حقوق کارمندان میبایست متناسب با تورم باشد نه اینکه آقایان بیایند بگویند ما حقوق کارمندان را رافزایش نمی دهیم پس تورم کنترل میشود

  1. شرکتی باید اخراج شود چون استخدامش هم با رانت و غیر عادلانه بوده

   ولی بی عدالتی واقعی اینکه که دو کارمند کاملا همسان در دو دستگاه اجرایی دو حقوق متفاوت می گیرند یکی نجومی دیگری به شام شب محتاج!!!!!

   تازه از این هم بدتر اینکه کارمند شرکتی و یا قراردادی دستگاه برخودار که بدون آ زمون جذب شده چندین برابر کارمند رسمی هم مقطع خود که با آزمون استخدامی جذب شده دریافتی داشته باشد!!!!
   و یا از آن کارمند رانتی با مدرک بسیار پایین تر دستگاههای برخوردار چندین برابر کارمندان رسمی دارای مدراک تحصیلات تکمیلی ادارات محروم و غیر برخودار که با آزمون استخدامی جذب شده حقوق و دریافتی داشته باشند ؟؟؟؟!!!

 2. تو اکثر ارگان ها اتفاقا نیرو کم دارن مخصوصا تو اموزش پرورش و بهداشت نیروهای شرکتی بیشترین حجم کاری دارن چجوری بعد میگین

 3. لطفاً بندهای دوقلو را یا از همه حذف یا به همه اضافه کنید
  پرسنلی که ۱۰ سال پیش طرح گذرانده بعد شرکتی یا قراردادی شده بند الف و ی تعلق نمی گیرد ولی پرسنلی که سال های ۹۷ و ۹۸ طرحی بوده بعد شده شرکتی تعلق می گیرد ضمنا این دو سال ۹۹ استخدام پیمانی شده اند اختلاف در جمع کل هم حدود یک و نیم میلیون است یعنی این عادلانه نیست ۳ سال سابقه از ۱۰ سال سابقه حدود یک و نیم میلیون بیشتر بگیرد

 4. آقای لطیفی با اینکه برآورد صحیحی از نوع نیاز وحجم کار پرسنل شرکتی داشته باشید بگید یک هفته پرسنل شرکتی با حقوق برن مرخصی همشون تا بفهمید در صورت عدم حضورشون برای دستگاه چه اتفاقی میفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام