کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

سخنان رییس‌جمهور در چهاردهمین جشنواره شهید رجایی (سال 1397)

رییس جمهوری گفت: دولت در صف مقدم جنگ اقتصادی است، در این شرایط همه احزاب‌، گروه‌ها، قوا و ارگان‌های مختلف بدانند که امروز نه روز گله‌مندی، نه روز رقابت و نه خدای ناکرده روز انتقام است، چرا که همه در میدان مبارزه قرار داریم.

شناسنامه قانون | 118445 629

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در چهاردهمین جشنواره شهید رجایی با تاکید بر اهمیت بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری اظهارداشت: ایشان در این دیدار تصریح کردند در روز سخت کسی حق ندارد پشت دولت را خالی کند لذا امروز مردانگی، مروت، اخلاق و اصول انقلاب و منافع ملی، اقتضاء می‌کند که در کنار یکدیگر و یاور یکدیگر باشیم.

وی با بیان این که دولت نمی‌تواند از یک طرف با آمریکا بجنگد و از طرفی حواسش به راست و چپ باشد، افزود: امروز روبروی دولت، رژیم صهیونیستی قرار دارد و بایستی راست و چپ در این میدان جنگ حامی دولت باشند.

رییس دولت دوازدهم به انتخابات پیش رو در سال آینده اشاره کرد و گفت: شرایط انتخابات را به خوبی درک می‌کنم، امروز باید همه موارد را کنار بگذاریم و شرایط کنونی روز آزمایش ملی است. در این شرایط اگر جناحی تصور کند که چنانچه علیه دولت حرفی بزند، محبوب می‌شود، در خطا و اشتباه است و بدانید که مغضوب خواهید شد و مردم به شما پشت خواهند کرد. 

روحانی ادامه داد: چرا که مردم به انسان‌های غیور احترام می‌گذارند و در زمان جنگ غیرت اقتضاء می‌کند که در مقابل دشمن در کنار و پشتیبان یکدیگر باشیم.

وی با بیان این که امروز دشمنی به جز آمریکا، رژیم صهیونیستی و اذنابش نداریم، تاکید کرد: امروز باید راست و چپ همه با هم باشیم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، شهیدان رجایی و باهنر را بهترین الگو برای دولتمردان دانست و یادآور شد: دولت نمی تواند از یک طرف با توطئه های آمریکا مقابله کند و از دو طرف دیگر با چپ و راست در داخل.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود روز هفدهم شهریور ماه را روز ایثار، فداکاری و ایستادگی مردم عنوان کرد که در حافظه تاریخی مردم ثبت شده است.

وی افزود: اگر آن روزهای ایستادگی، مقاومت، ایثار و فداکاری مردم نبود، هدف بلند ملت ایران برای دستیابی به استقلال، آزادی، جمهوریت، اسلامیت امکان پذیر نمی شد.

روحانی ادامه داد: برای رسیدن به هدف بلند در زندگی باید بهای آن را پرداخت، ملتی نمی تواند از گردنه های سخت و دشوار بگذرد و به هدف ملی خودش دست یابد مگر آن که بهای آن را پرداخت کند و تاریخ همین را به ما می گوید و زندگی انبیا هم همین را می گوید.

وی اظهار داشت: پیروزی ملت های بزرگ در تاریخ همواره این چنین بوده است و در روزهای دفاع مقدس هم ما روزهای شیرین و مهمی را داشتیم و روزهای بسیار سختی را گذراندیم.

رییس جمهوری با یادآوری این که در دوران دفاع مقدس روزهای شیرین و همچنین روزهای سخت و دشواری را شاهد بودیم، گفت: در خرداد سال 61 پیروزی بزرگ رزمندگان در آزادی خرمشهر و آن شادمانی عمومی رقم خورد، اما بعد از آن شاید به فاصله یک ماه در علمیات رمضان و پس از آن در والفجر مقدماتی و نیز والفجر یک، دچار مشکل شدیم ولی در زمستان سال 62 عملیات موفق و مهم خیبر را رقم زدیم که به فتح جزایر مجنون منتهی شد.

روحانی تصریح کرد: بعد از عملیات خیبر بار دیگر دچار مشکل شدیم و فشار زیادی به رزمندگان وارد شد و همه امیدمان این بود که در عملیات بعد اوضاع موجود را جبران کنیم اما در این عملیات هم موفقیت ما ناقص بود به گونه‌ای که امام راحل دلداری داده و در مقابل واژه شکست از عدم الفتح استفاده کردند.

وی همچنین گفت: وقتی در یک ماه یا حتی یک سال دچار سختی و مشکلات شدیم و راه سختی پیش رو ما قرار گرفت، نمی‌توان از اهداف خود عقب‌نشینی کرده و امیدمان متزلزل شود و باید قبول کنیم که زندگی با فراز و نشیب مواجه است. همچنان که در جریان نهضت اسلامی هم روزهای سخت و تاریکی داشتیم اما در نهایت به پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی منتهی شد.

رییس قوه مجریه در بخش دیگری از سخنان خود شهیدان رجایی و باهنر را بهترین الگو و اسوه توصیف کرد و اظهار داشت: این شهیدان بزرگوار مخصوصا شهید رجایی، روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتند. در سال 59 اگر چه شهید رجایی نخست وزیر بود، اما از طرفی با مشکلاتی در درون دستگاه اجرایی مواجه بود. از طرفی در داخل نیروهای مسلح و از طرف دیگر با مشکلات جنگ تحمیلی و نیز با کشتار مردم در کوچه و خیابان از طرف گروهک‌های ضدانقلاب مواجه بود.

روحانی خاطرنشان کرد: باوجود مشکلاتی که در آن دوران با آن مواجه بودیم و هر روز عزیزی را از دست می‌دادیم، مردم نه تنها دچار ترس نشده و عقب‌نشینی نکردند، بلکه با روحیه قوی ایستادگی کرده و از آن شرایط عبور کردیم.

وی تصریح کرد: مگر ملت ایران ملتی است که در برابر فشار یک گروه حاکم جدید در کاخ سفید که خودشان هم نمی‌دانند چه می‌گویند و چه کار می‌کنند و با همه درگیر هستند، دچار هراس می‌شوند؟

رییس جمهوری ادامه داد: گروه جدیدی که در کاخ سفید مستقر شدند نه تنها با نظام جمهوری اسلامی ایران بلکه با دوستان قدیمی و سنتی‌شان و با کشورهایی که با آنها روابط اقتصادی بالا دارند نیز دچار درگیری هستند.

روحانی خاطرنشان کرد: آنها از یک طرف ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهند و از طرف دیگر از طرق مختلف پیغام مذاکره می دهند که می خواهیم مساله را حل کنیم، در این شرایط قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروس را؟ پیغام و نرمش در پیام شما را ببینیم یا عمل ددمنشانه ‌شما را ملاک قرار دهیم؟

وی خطاب به سردمداران کاخ سفید، گفت: اگر راست می‌گویید و دوستدار ملت ایران هستید چرا می‌خواهید به زندگی مردم ایران فشار وارد کنید. اگر تصور می‌کنید با فشار و اقدامات شما مردم به خیابان‌ها آمده و دستان خود را به نشانه تسلیم در مقابل آمریکا و کاخ سفید بالا می‌برند در خطا و اشتباه هستید.

روحانی با یادآوری این که دولت در صف مقدم جنگ اقتصادی است، افزود: امروز ، روز جنگ اقتصادی، روانی و تبلیغاتی است و دولت در صف مقدم این جنگ است،در این شرایط از همه احزاب‌، گروه‌ها، قوا و ارگان‌های مختلف می خواهم بدانند که امروز نه روز گله‌مندی، نه روز رقابت و نه خدای ناکرده روز انتقام است، چرا که همه در میدان مبارزه قرار داریم.

وی خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس اگر به فرض بین سپاه و ارتش در مساله ای اختلاف نظر و سلیقه‌ای بود، اما زمانی که عملیات شروع می‌شد، حتی اگر آن را سپاه انجام می داد، در این شرایط ارتش نمی‌گفت که چون در قرارگاه با آن عملیات مخالفت کرده پس همکاری نمی‌کند، بلکه با تمام توان و قوا از عملیات انجام شده پشتیبانی می‌کرد.

رییس شورای عالی امنیت ملی تأکید کرد: زمانی که جنگ شروع شد، اختلاف‌نظر و اختلاف سلیقه معنا نداشت، باید همه در کنار هم و پشتیبان یکدیگر باشند.

روحانی با یادآوری این که پس از حضور و سخنرانی در مجلس شورای اسلامی، نامه‌ای دریافت کرده که در آن توصیه شده که ای کاش در آن جلسه چنین و چنان سخن می‌گفتی، اظهارداشت: در پاسخ به این نامه اعلام کردم که همه حرف‌های شما درست است، اما اینها برای شرایط صلح می‌باشد و اگر چنین شرایطی بود و دشمن به میدان نیامده و آمریکا شمشیر را از غلاف بیرون نیاورده بود، قطعاً به گونه دیگری سخن می‌گفتم، اما امروز روز جنگ با دشمن است و همه باید با انسجام و یکدلی در کنار یکدیگر باشیم. امروز مجلس، دولت و قوه قضاییه با هم هستند.

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با تأکید بر این که بار سنگینی بر دوش دولتی ها، قرار دارد، گفت: امروز باید آستین‌ها را برای خدمت به کشور و مردم بالا بزنیم به گونه‌ای که آنها احساس کنند اگر به اداره‌ای مراجعه می‌کنند، کارشان نسبت به گذشته زودتر انجام می‌شود و از احترام بیشتری برخوردار هستند و در این راستا بایستی مسابقه خدمت به این استان‌ها ایجاد کرد و چنانچه استانی خدمت بهتری به مردم ارایه می‌کند، مسئولین آن مورد تشویق قرار بگیرند.

روحانی ادامه داد: باید زمان خدمت‌رسانی به مردم کوتاه و دقیق شود، نباید مهر و امضایی که در دست مسئولی قرار دارد به ابزاری برای قدرت‌نمایی و فخرفروشی تبدیل شود و نباید بر سر مردم برای کاری که انجام می‌دهید، منتی بگذارید، چرا که مردم ولی‌نعمت و آقای ما هستند.

وی همچنین گفت: می‌دانیم که کارمندان دولت در فشار معیشتی و اقتصادی هستند، ‌چرا که از حقوق ثابتی برخوردار هستند و مسئولین وظیفه دارند به فکر کارمندان بوده و از آنها حمایت کنند و در این راستا هفته گذشته از ابتدای هفته تا شب پنج‌شنبه بخش بزرگی از موضوعات جلسات چگونگی تهیه بسته‌های حمایتی بود.

رییس قوه مجریه در ادامه بر تقویت دولت الکترونیک تأکید کرد و گفت: دولت الکترونیک شفافیت ایجاد می‌کند، امروز در بازار ارز التهاب وجود دارد که بخشی از آن بخاطر فشار آمریکا و خارجی است اما به عنوان رییس دولت اعلام می‌کنم که بخشی از این التهاب منشأ داخلی دارد. یعنی صادرکننده دولتی و خصولتی، ارزی را که باید در اختیار سامانه نیما قرار دهد با تأخیر 48 ساعته انجام می‌دهد و این کار خیانت به کشور است.

روحانی تصریح کرد: دیروز به یکی از مسئولین تأکید کردم که اگر کسی این کار را انجام داد در قدم اول او را عزل کند و در قدم دوم به دادگاه معرفی کند که چرا این کار را کرده و بخاطر افزایش سهم خود به مردم ایران صدمه وارد کرده است.

وی افزود: مجموع صادرات غیرنفتی کشور حدود 40 میلیارد دلار است که امروز پس از گذشت 6 ماه از سال باید 20 میلیارد دلار آن به بانک مرکزی و سامانه ارزی وارد می‌شد اما چه کسی مسئول است؟ آیا می‌خواهیم این را هم گردن آمریکا و رژیم صهیونیستی بیندازیم؟‌ اگر چه آنها همواره به دنبال ضربه زدن به نظام اسلامی ما هستند، اما خودمان چه کار کرده‌ایم؟

رییس جمهوری از سازمان امور اداری و استخدامی خواست که معیار بزرگ برای تمام وزارتخانه و شرکت ها را زمان تحویل دادن ارز صادراتی قرار دهد تا اگر دستگاهی یک ساعت زودتر ارز خود را تحویل داد، تشویق شود و از طرف دیگر اگر دستگاهی یک ساعت تأخیر داشت هم تنبیه شود.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر امروز دولت الکترونیک به طور کامل مستقر شده بود دیگر همه این مشکلات حل شده بودند و نیازی نبود که بنده با ناراحتی اینجا چنین سخنانی بیان کنم و نیازی نبود عزل و نصبی بر مبنای این تخلفات انجام شود.

وی با بیان این که مشکل آنجاست که در استقرار کامل دولت الکترونیک عقب هستیم، اظهار داشت: از آقای آذری جهرمی و وزارت ارتباطات و تمام دستگاه‌های مربوطه دیگر موکداً می‌خواهم که روند استقرار و اجرای دولت الکترونیک را تسریع بخشند.

رییس جمهوری تصریح کرد: اگر می خواهیم روال اداری شفاف و بدون معطلی اضافه باشد، راهی جز آن نیست که دولت الکترونیک را مستقر کنیم.

روحانی با ذکر مثال‌هایی از جمله در زمینه مصرف دارو و استفاده از خدمات پزشکی و بهداشتی که به وسیله سیستم‌های الکترونیک کاملاً قابل ساماندهی و مدیریت هستند، تصریح کرد: ببینید امروز در هر اداره‌ای که کار داریم باید تعداد زیادی کپی از مدارک ارایه دهیم؛ پس چرا کارت ملی هوشمند به مردم داده‌ایم؟ اگر دولت الکترونیک به طور کامل مستقر شود، دیگر نیازی به صرف این همه کاغذ برای تهیه کپی نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر این که باید حضور زنان و جوانان را در عرصه مدیریت تقویت کنیم، خاطرنشان کرد: اگر قرار نیست از زنان در پست‌های مدیریتی استفاده شود، پس چرا رنج تحصیل و حضور در دانشگاه را به آنان می‌دهیم؟ باید فتیله مرد‌سالاری را پایین بکشیم. 

وی تاکید کرد: زنان قدرت فهم،‌ فراگیری علم، توان مدیریتی و ذوق هنری و توانایی‌های خوبی دارند که در برخی عرصه‌ها حتی از مردان نیز بالاتر هستند، پس باید همه تلاش کنیم به جوان‌ها و زنان بیشتر میدان دهیم.

رییس جمهوری با یادآوری این که آمار ارایه شده از سوی رییس سازمان امور اداری و استخدامی مبنی بر این که با اجرای برنامه‌های پیش‌بینی شده در پایان دولت دوازدهم سن مدیریت در کشور به طور متوسط هشت سال کاهش خواهد یافت، آن را خبری بسیار خوب توصیف کرد.

روحانی همچنین گفت: این که برنامه‌ریزی شده تا 30 درصد پست‌های مدیریتی در اختیار زنان باشد، کاملاً صحیح و درست است که اتفاقاً فاصله چندانی نیز با تحقق کامل آن نداریم.

وی افزود: بنابر آماری که معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور یدر ابتدای جلسه به بنده دادند، 174 زن در یک سال گذشته، به عنوان مدیران پایه و میانی در استان‌ها ، 28 زن نیز به عنوان معاون وزیر یا پست همتراز در 15 دستگاه اجرایی، 17 مدیر عالی، 180 مدیر میانی و 429 مدیر پایه از میان زنان در پست‌های مدیریتی منصوب شدند که بسیار امیدوارکننده است.

رییس جمهوری اظهار داشت: این آمار قابل توجه کسانی است که می‌گویند دولت وعده میدان دادن به زنان را داد ولی به آن عمل نکرد البته ادعا نمی‌کنیم که این مقدار کافی است، اما برای عملکرد یک سال آمار قابل قبولی است و باید با تداوم این سیاست میدان را برای زنان و جوانان در مدیریت کشور باز کنیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: از سازمان امور اداری و استخدامی می‌خواهم با توجه به شرایط امروز کشور، معیارهای جدیدی مثل مصرف آب، برق و گاز و یا چابک سازی و ارایه خدمات بیشتر با تعداد کارکنان کمتر را به عنوان معیار انتخاب مدیران و سازمان‌های برتر در جشنواره شهید رجایی سال آینده بگنجانند.

به گزارش ایرنا، چهاردهمین جشنواره شهید رجایی به مناسبت گرامیداشت هفته دولت و تقدیر از تلاشگران عرصه خدمت به مردم امروز با شعار «شفافیت و حکمرانی خوب در سایه توسعه مشارکت مردم، ارتقا سلامت اداری و توسعه دولت الکترونیک» در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

در این مراسم از 14 دستگاه برتر در سطح ملی و دستگاه‌های اجرایی به عنوان سازمان‌های برگزیده چهاردهمین جشنواره شهید رجایی تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام