کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

بودجه ۹۸ باید با اصلاحاتی ارائه شود/ حجم کارمندان دولت باید کاهش یابد

رئیس مجلس گفت: بودجه سال ۹۸ باید همراه با اصلاحاتی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز دوشنبه (۲۶ آذرماه ۹۷) در هفتمین همایش ملی نقش پژوهش در فرایند قانونگذاری که با حضور جمعی از مقامات، صاحب‌نظران و اندیشمندان در تالار مدرس ساختمان مشروطه برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: ما باید ۲ مسیر در سال جاری طی کنیم که یکی از آنها این است که بودجه سال ۹۸ با اصلاحاتی ارائه شود و همچنین به موازات آن ما اصلاح ساختار بودجه را براساس تدابیر رهبری و طبق قانون برنامه ششم توسعه و سیاست‌های کلی مدون کنیم و بعد برای بودجه سال ۹۸ می‌توانیم اصلاحیه داشته باشیم و سال ۹۹ را بر پایه همین تدوین کنیم.

وی افزود: این دغدغه رهبری معظم انقلاب در خصوص بودجه سال ۹۸ کل کشور دغدغه بسیار سنجیده و مهمی است و همه باید از آن حمایت کنیم، چرا که این یک کار مبنایی برای کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای جلالی به این نکته اشاره کرد که از انجمن‌های علمی استفاده می‌شود اما کم چرا کم استفاده می‌شود؟ این اشکال شماست. 

لاریجانی انجمن‌های علمی را بهترین سرمایه برای کشور دانست و تصریح کرد: شما صاحبنظران و کارشناسان باید از این انجمن‌ها بیشتر استفاده کنید، شما باید برای استفاده از دانشگاهیان نهایت استفاده را داشته باشید.

وی خاطرنشان کرد: بنده چند سال پیش هم به شما گفتم که از انجمن‌های علمی دانشگاه حداکثر استفاده را داشته باشید اکنون هم تأکید می‌کنم سال آینده اینجا آمدید نگویید کم استفاده کردیم بلکه بگویید استفاده حداکثری داشتیم، همین است که دانشگاه‌های کشور را دلگرم می‌کنند که به سمت نیازهای کشور بروند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته در راستای استفاده از انجمن‌های علمی شاید شما بگویید ما پول نداریم البته که بحث بودجه آن یک وجه است و ایجاد کردن ارتباطات هم وجه دیگر آن است.

 لاریجانی در ادامه یادآور شد: دانشگاهیان اینقدر دنبال این معانی و مباحثی مانند پول نیستند بلکه بیشتر در پی این هستند که مشکلات کشور حل شود. بنده حاضرم منابع شما را از هر کجایی که می‌شود تأمین کنم اما شما ارتباطاتتان را با انجمن‌های علمی برقرار کنید چرا که اینها سرمایه علمی هستند.

 رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنانش در خصوص چابک‌سازی دولت گفت: یکی از سیاست‌های کلی کوچک کردن دولت و چابک‌سازی آن است، خیلی سال است که این یک سیاست کلی است اما دولت نه چابک و نه کوچک شد، چرا اینگونه است؟ 

وی بر همین اساس اضافه کرد: البته این کوچک‌سازی در حد اینکه افرادی بازنشسته می‌شوند وجود دارد. در قانون بازنشستگی هم عده‌ای جدا شدند اما این تاثیر کمی می‌گذارد. تا زمانی که وضع دولت اینقدر فربه است و پیکره پهنی دارد زمینه برای ترقی و سرمایه‌گذاری در کشور باقی نمی‌گذارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مشکل دولت این است که نمی‌داند با چه مکانیزمی کارمندانش را کم کند لذا باید برای آنها یک جا و زمینه اقتصادی فراهم کند تا این افراد را به آنجا انتقال دهند تا دولت کوچک شود.

لاریجانی یکی از مسائل مهم در بحث کوچک‌سازی دولت را دولت الکترونیک خواند و گفت: این مسئله هم خود یک مسئله مهم است حتی اگر دولت الکترونیک هم ایجاد شود حجم کارمندان ما باید کاهش پیدا کند و در این زمینه ورزیده شوند لذا شما باید یک تئوری داشته باشید که دولت بتواند نیروهای خود را کمتر کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش به چالش‌های موجود در کشور اشاره کرد و گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تحلیل‌های خوبی در این خصوص تاکنون داشته است.

وی افزود: در بسیاری از موارد مرکز پژوهش‌ها راه‌حل‌هایی را برای مشکلات کشور ارائه کرده که بیشتر به مباحث اقتصادی و زیربنایی برمی‌گردد.

لاریجانی همچنین یادآور شد:‌البته مرکز پژوهش‌های مجلس توجه خوبی به مشکلات صندوق‌های بازنشستگی، نقدینگی، ‌مشکلات بانک‌ها و کمبود آب در کشور داشته است و ضمن آن راهکارهایی را هم ارائه کرده است، البته بنده در چند جلسه از این جلسات شرکت‌ کرده‌ام.

وی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۷ مرکز پژوهش‌ها راهکارهایی را برای سرپا شدن صندوق‌های بازنشستگی در نظر گرفت گفت: ولی متأسفانه در این رابطه اهتمام دولت کم بود؛ چراکه باید از این راهکارها استقبال می‌کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: در بحث تحریم‌ها هم تحلیل‌ها و پژوهش‌های خوب و به موقعی از سوی مرکز پژوهش‌ها به مجلس ارائه شد.

لاریجانی همچنین خاطرنشان کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس تحلیل‌های شسته و رفته‌ای در خصوص تحریم‌ها ارائه کرده است که ضمن آن پیشنهاد‌ات سامان‌یافته‌ای بیان شده، درواقع می‌توان گفت این مرکز جزء اولین مراکزی بود که بحث تحریم‌ها و برون‌رفت از آن را واکاوی کرده و به مقابله با مشکلات تحریم‌ها توجه اساسی کرده است.

وی همچنین یادآور شد: البته مرکز پژوهش‌ها گزارش خوبی درباره آب شرب تهران ارائه کرد اما اشکالی که در این رابطه وجود داشت این بود که هرچند گزارش مطرح شد و گزارش نظارتی مطلوبی هم بود؛ چراکه عنوان می‌کرد تا چه مصوبات ما در شورای امنیت در این خصوص اجرا نشده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مقرر شده است مرکز پژوهش‌های مجلس از مراکز تحقیقاتی دیگر کشورها استفاده کند و درواقع یک بانک اطلاعاتی ایجاد کند که امر بسیار خوب و متناسبی است. بنابراین ما باید از تجربیات این کشورها استفاده کنیم.

وی در همین رابطه افزود: البته اعتقاد بنده بر این است که ما نباید گرته‌برداری کنیم، بلکه باید از تجربیات مطلوب دیگر کشورها متناسب با شرایط داخلی کشورمان استفاده کنیم.

«همه این تلاش‌ها صورت گرفته است تا حکمرانی مطلوب به وجود آمده و قانون بر کشور محترم شمرده شود»

رئیس قوه مقننه همچنین توصیه کرد که مرکز پژوهش‌های مجلس و همه افرادی که در حوزه پژوهشی و مراکز علمی فعالیت دارند باید توجه کنند که در شرایط تحریمی هر چند به کشور فشار وارد می‌شود، اما ما باید از این موضوع استفاده مطلوب داشته باشیم.

لاریجانی با ابراز تأسف از اینکه بین بخش دانشگاهی و نیازهای اساسی کشور ارتباط خوبی وجود ندارد، گفت: متأسفانه در این امر تاکنون عملکرد مطلوبی نداشته‌ایم، بنابراین پیشنهاد می‌دهم که در شرایط فعلی کشور حواس‌ها به سمت تولید داخلی باشد.

وی با تأکید بر اینکه بخش‌های R&D در کشور باید رشد داشته باشد، خاطرنشان کرد: در این رابطه قسمت‌های تحقیقاتی کشور باید گسترش یافته و ضمن آن از ظرفیت اساتید دانشگاه‌ها و تحقیقات آنها برای حل این مشکلات استفاده کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره مجدد به سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص اصلاح بودجه ۹۸ کل کشور عنوان کرد: رهبری فرمودند بودجه کشور در شرایط تحریم‌ها باید با ملاحظاتی تدوین شود بنابراین باید این ضروریات مورد توجه قرار گیرد.

لاریجانی افزود: فرمایشات رهبری بدان معناست که باید به بحث حقوق و مزایای کارکنان، بحث اشتغال و مسائلی که برای کشور ضروری به نظر می‌رسد توجه بیشتری شود.

وی قطع وابستگی به نفت را ازجمله مواردی عنوان کرد که در سیاست‌های کلی نظام مورد تأکید قرار گرفته است که اگر از ابتدای این سیاست پیگیری می‌کردیم، مشکلات زیادی در حال حاضر نداشتیم.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: البته مقام معظم رهبری بر حفظ منابع صندوق توسعه ملی هم تأکیداتی داشتند،‌ بنابراین منابع صندوق توسعه ملی باید محلی برای استفاده برای پرش اقتصادی باشد، لذا نباید از منابع این صندوق برای بودجه جاری کشور استفاده شود.

لاریجانی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس از لحاظ آیین‌نامه‌ای نمی‌تواند خود طرحی را به مجلس ارائه دهد، بنابراین باید نمایندگان مجلس طرح‌ها را ارائه کرده و بر این اساس مکانیزمی ایجاد شود که طرح‌های مرود نظر در مسیر تقنین قرار گرفته و این مسئله هم باید مورد پیگیری و بررسی قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام