اخبار اداری و استخدامی

حاجی دلیگانی: حقوق کارکنان شرکت‌های دولتی زیر نظر وزارت اقتصاد پرداخت شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه برای اصلاح بودجه شرکت‌های دولتی پیشنهادی ارائه می‌شود تاکید کرد برای شفاف شدن این بخش از بودجه باید حقوق شرکت‌های دولتی زیر نظر وزارت اقتصاد پرداخت شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه در لایحه بودجه سال آینده 1200 هزار میلیارد تومان به بودجه شرکت‌های دولتی اختصاص یافته است، گفت: در سنوات گذشته زمان بررسی لایحه بودجه نمایندگان نسبت به عدم شفافیت بخش بودجه شرکت ها دولتی اعتراض داشتند، هر چه تا امروز در این زمینه تذکر داده ایم و تلاش کرده‌ایم، از آن‌جا که فضای رسانه‌ای بسیج نشده بود، نتیجه ای نگرفته ایم.

رسانه ها برای شفاف شدن بودجه شرکت‌های دولتی ورود کرده‌اند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: از آنجایی که امسال رسانه ها بیشتر در این فضا ورود کرده‌اند قدم‌های برای شفاف شدن بودجه شرکت‌های دولتی برداشته شده است، البته برای عدم شفافیت انگیزه های متفاوتی ممکن است وجود داشته باشد.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه شرکت ملی نفت یکی از بزرگترین شرکت‌های دولتی مخاطب این بخش از لایحه بودجه سنواتی است، بیان داشت: 14.5 درصد صادرات نفت، گاز و معیانات گازی به صورت یک کاسه را شرکت ملی نفت برمی‌دارد و هیچ مشخص نیست چگونه و چه مقداری در بحث کارهای عمرانی، فنی یا پرداخت حقوق پرسنل استفاده می‌شود.

اگر حقوق‌ها زیر نظر وزارت اقتصاد انجام شود، بخشی از اعظمی از مشکلات حل می شود و نظارت مجلس بر قانون بودجه بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه نحوه هزینه‌کرد اعتبارات شرکت ملی نفت اعتراض‌های زیادی را به وجود آورده است، اظهار داشت: حقوق برخی افراد در این صنعت اعتراض‌هایی را به دنبال دارد، البته همگانی نیست، ولی برخی افراد داخل این صنعت نوع حقوق‌هایشان به نحوی است که موجبات احساس عدم عدالت محوری در بین کارکنان دولت را دیکته می‌کند.

حقوق سه برابری کارکنان وزارت نفت ذبح عدالت است

حاجی دلیگانی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، توضیح داد: با حقوق آنهایی که کارهای خاص و فنی انجام می دهند و در شرایط سخت کار می کنند کاری نداریم چرا که تعداد آنها محدود هستند، اما خیلی از افراد در تهران هستند و چون از وزارت نفت مامور هستند سه برابر یک نماینده ای که از مجلس حقوق می‌گیرد، دریافتی دارد و این اتفاق ها عدالت را در واقع ذبح می‌کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ورود به چنین مباحثی تابع اکثریت در مجلس است و اکثریت موافق چنین مبحثی نیستند، ادامه داد: در راستای شفاف شدن بودجه شرکت‌های دولتی، پیشنهاد خوبی از سوی تعداد از نمایندگان برای اصلاح لایحه بودجه سنواتی طراحی شده است.

حقوق شرکت‌های دولتی زیر نظر وزارت اقتصاد انجام شود

وی درباره این پیشنهاد توضیح داد: در این پیشنهاد تاکید شده است که اگر بودجه مرتبط به حقوق همه کارکنان شرکت‌های دولتی از اعتبار آنها جدا شود بسیاری از مسائل و مشکلات حل می‌شود به این نحوه که منابعی که در اختیار شرکت ها قرار می گیرد داخل خزانه واریز شود و وزارت اقتصاد که خزانه در آن قرار دارد پرداختی حقوق کارکنان شرکت‌های دولتی را مثل باقی کارکنان دولت انجام دهد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: الان این طور است که هیات مدیره شرکت های دولتی برای حقوق ها تصمیم می گیرند، بعد هرکس اعتراض کند به جایی نمی‌رسد چون پول پرداخت شده است، اما اگر حقوق ها زیر نظر وزارت اقتصاد انجام شود، بخشی از اعظمی از مشکلات حل می شود و نظارت مجلس بر قانون بودجه بیشتر می شود.

شرکت ملی نفت باید پای کار بیاید

حاجی دلیگانی تاکید کرد: اگر بتوانیم فضای فعلی را بشکنیم، حداقل شرکت ملی نفت پای کار بیاوریم و حقوق همه کارکنان شرکت‌ها را از اختیارات هیات مدیریت و هیات امنا جدا کنیم گام اساسی برداشته‌ایم به دنبال آن خیلی مسائل روشن می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طبق ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه کل کشور باید حقوق کارکنان دولت در سامانه الکترونیکی ثبت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام