اخبار اداری و استخدامی

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش: تاکنون هیچ مجوزی برای اعمال حداقل حقوق به دانشجو معلمان ابلاغ نشده است

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه تاکنون هیچ مجوزی برای اعمال حداقل حقوق به دانشجو معلمان ابلاغ نشده است، گفت: حقوق دانشجو معلمان بر اساس ماده (6) قانون «متعهدین خدمت به وزارت آموزش‌وپرورش» تعیین می شود.

شناسنامه قانون | medu

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، علی الهیار ترکمن با اشاره به اینکه وزارت آموزش‌وپرورش به‌عنوان یک دستگاه اجرایی در جایگاه تفسیر قانون نیست و صرفاً اجراکننده قوانین و مقررات ابلاغی است، افزود: موضوع اعمال حداقل حقوق به دانشجو معلمان در سال‌های گذشته از سازمان اداری و استخدامی کشور استعلام شده است و سازمان مزبور با بیان اینکه حقوق دانشجو معلمان براساس قانون خاص تعیین می شود، اعمال حداقل حقوق را برای آنان وارد ندانسته است.

الهیار ترکمن افزود: نکته جالب این است که حاجی بابایی که اکنون معتقد به اعمال حداقل حقوق به احکام حقوق دانشجو معلمان هستند چرا در زمان وزارت خودشان قائل به این موضوع نبودند و در بخشنامه شماره ۷۰۰/۲۷۱۶۹۶ مورخ ۱۳۹۱/۱۲/۲۱ که در اجرای قانون احیای احکام قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش‌وپرورش صادر کرده‌اند به‌صراحت دانشجو معلمان را مشمول ماده (۶) قانون فوق‌الذکر دانسته‌اند.

وی بیان داشت: در بخشنامه صادره در زمان وزارت حاجی بابایی نه‌تنها دانشجو معلمان محق به دریافت حداقل حقوق شناخته‌نشده‌اند، بلکه تصریح کرده‌اند که اداره کل آموزش‌وپرورش استان موظف است هزینه‌های شبانه‌روزی و هزینه خوابگاهی را از حقوق دانشجو معلمان کسر کند.

* انتقال اطلاعات نادرست به دانشجو معلمان سبب بدبینی به وزارت آموزش‌وپرورش و ناامیدی شغلی در آنان می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش تأکید کرد: دانشجو معلمان، همکاران جوان و سرمایه های آینده آموزش ‌و پرورش هستند و قرار است در سه دهه آینده سکان نظام تعلیم و تربیت را در دست داشته باشند. انتقال اطلاعات نادرست به آنان که موجب بدبینی به وزارت آموزش‌وپرورش و ناامیدی شغلی در آنان می شود، از سوی هر کس که باشد روا نیست و بر همه ما فرض است که از این سرمایه‌های ارزشمند نظام تعلیم و تربیت کشور دفاع کنیم.

وی گفت:  قضاوت در خصوص اظهارات حاجی بابایی را برعهده خود همکاران دانشجو معلم می‌گذارم. کدام منطق می‌پذیرد که نماینده‌ای از قوه مقننه به‌تنهایی داعیه‌دار دفاع از حقوق این عزیزان باشد اما مسؤولین مستقیم در وزارت آموزش ‌و پرورش که نمایندگان قوه مجریه محسوب می‌شوند، خلاف مصالح این عزیزان عمل کنند! قطعاً موفقیت مجموعه در ایجاد یک زمینه کاری مناسب برای دانشجو معلمان مرهون تشریک‌مساعی و تعامل همه عوامل دست اندرکار به‌ویژه دولت و مجلس است.

* مجوز اعمال ۴۴۰ هزار تومان افزایش را برای حقوق دانشجو معلمان اخذ شده است

الهیار ترکمن بابیان روند اعمال افزایش حقوق دانشجو معلمان بر اساس مصوبات سال جاری افزود: پس از ابلاغ مصوبه افزایش حقوق سال ۱۳۹۸، این وزارت با سازمان اداری و استخدامی کشور مکاتبه و مجوز اعمال ۴۴۰ هزار تومان افزایش را برای حقوق دانشجو معلمان اخذ کرد. در خصوص اعمال حداقل حقوق نیز مکاتبات و پیگیری‌هایی در این زمینه انجام‌شده است و همکاران من در اداره کل امور اداری پیگیر موضوع هستند تا در صورت صدور مجوز از سوی مراجع ذی‌ربط، حداقل حقوق را در احکام همکاران جوان وزارت آموزش‌وپرورش اعمال کنند.

الهیار ترکمن خطاب به دانشجو معلمان تأکید کرد: خدمتگزاران شما در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش ‌و پرورش حامی شما هستند و بدون شک تمام تلاش خود را برای ایجاد زمینه کاری مناسب و احقاق حق شما عزیزان در چهار چوب قوانین و مقررات ذی ربط به کار خواهند بست.

وی افزود: ازآنجاکه وزارت آموزش‌وپرورش نمی‌تواند رأساً قوانین و مقررات را تفسیر کند، در برخی موارد نیازمند اخذ نظر مراجع ذی‌ربط است و اگر این فرآیند اندکی طولانی می‌شود دلیلی بر نادیده گرفتن حقوق شما عزیزان نیست. پیگیری‌های برای اخذ نظر مراجع ذی‌ربط در خصوص اعمال حداقل حقوق به دانشجو معلمان ادامه دارد و به‌ محض حصول نتیجه در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام