آزمون تعیین صلاحیت
اخبار اداری و استخدامی

اصلاحات طرح ساماندهی کارکنان برای رفع ایرادات شورای نگهبان در صحن علنی به تصویب رسید

اصلاحات طرح ساماندهی کارکنان برای رفع ایرادات شورای نگهبان در صحن علنی به تصویب رسید

شناسنامه قانون- طرح ساماندهی کارکنان در صحن علنی مجلس اصلاح شد.

به گزارش شناسنامه قانون، نمایندگان در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۳۰ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در راستای رفع ایرادات شورای نگهبان، با اصلاحات طرح ساماندهی کارکنان دولت موافقت کردند.

متن اصلاحات طرح ساماندهی کارکنان برای رفع ایرادات شورای نگهبان در صحن علنی به شرح زیر است:

۱- ماده واحده به شرح ذیل اصلاح می شود:

«ماده واحده- از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، انعقاد هر نوع قرارداد توسط دستگاه‌های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و وابسته به آنها به منظور تأمین نیروی انسانی با شرکت‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و غیردولتی ممنوع می‌باشد.»

۲- تبصره (۱) به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۱- فعالیت‌های موسسات و شرکت‌های پیمانکاری طرف قرارداد دستگاه‌های موضوع این قانون که فعالیت‌های مربوط به طرح‌های عمرانی یا تملک دارایی سرمایه ای با استفاده از امکانات و تجهیزات موسسه یا شرکت را بر عهده دارند از شمول این قانون مستثنی می باشند.

۳- تبصره (۲) به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۲- دستگاه‌های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موظفند ظرف حداکثر شش ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این ،قانون با نیروهای شرکتی که به صورت غیر مستقیم و تمام وقت تا پایان سال ۱۴۰۱ در دستگاههای مربوطه مشغول بکار بوده و در سال ۱۴۰۲ نیز در همان دستگاه مشغول به خدمت می‌باشند، قرارداد مستقیم بی‌واسطه منعقد نمایند انعقاد قراردادهای مذکور بدون تحمیل هرگونه بارمالی جدید از قبیل احتساب مدرک تحصیلی بالاتر خواهد بود.

آیین نامه اجرائی این تبصره ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون توسط سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد و توسط سازمان مذکور به کلیه دستگاه ها و سازمان‌های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ می گردد.»

۴- تبصره (۳) به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۳- انعقاد قرارداد مستقیم با کارکنان موضوع تبصره (۲) این قانون که در پست‌های موضوع ماده یکصد و بیست و چهار (۱۲۴) قانون مدیریت خدمات کشوری اشتغال می‌یابند بدون رعایت سقف پست های سازمانی و مشمول قانون کار میباشد و با کارکنانی که در مشاغل تخصصی مشغول به خدمت می‌گردند قرارداد کار معین موضوع تبصره ماده (۳۲) قانون مدیریت خدمات کشوری بدون رعایت محدودیت مربوط به سقف پست های سازمانی مذکور در این تبصره منعقد گردد.»

۵- تبصره (۴) به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۴- سوابق غیردولتی آن دسته از کارکنانی که در دستگاه‌های موضوع این قانون بکارگیری می‌شوند مشروط به پرداخت کسور مربوط براساس دستورالعملی که ظرف شش ماه توسط سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد به عنوان سابقه، جهت بازنشستگی لحاظ می‌گردد.»

۶- در تبصره (۹) عبارت «و تبصره ذیل ماده (۳۲)» حذف می‌شود و جمله (در انتهای ماده (۴۷) قانون مدیریت خدمات کشوری عبارت «و استفاده از خدمات کارمندان اینگونه شرکت‌ها و موسسات صرفاً بر اساس ماده (۱۷) این قانون امکان‌پذیر است» حذف می‌شود.) به انتهای تبصره مزبور اضافه می‌شود.

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

36 دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر
  میشه بفرمایید قرار داد کار معین به چه صورت است برا آموزش و پرورش؟یعنی در ایام تابستان و تعطیلات هم حقوق و بیمه دارند؟

 2. ظلم در حق افراد تحصیلکرده و خانواده هایشان است و از جیب مردم هزینه این طرح می رود، این بی عدالتی را در درگاه الهی نمیتوانید توجیه کنید، افرادی که با رانت آمده اند حق استخدام دولتی ندارند.

  1. طی چند سال اخیر تمامی شرکتی ها با آزمون استخدام شدند. پس چرا موقعی ک ایثارگران حتی طرحی هاشون استخدام رسمی شدند یقه اونو جر ندادین

 3. با سلام بنده ۱۰ سال هست به عنوان نیروی پیمانکار دراداره واحد ونظارت شهرداری مشهد در شغلی پر استرس مشغول به کار هستم
  تقدیر و تشکر میکنم از نمایندگان عزیز مجلس که طرح را به تصویب رساندند 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

 4. طرح فوق‌العاده ناقص و باعث تفرقه در محل کارها بهتره اسمش بزارندطرح ساماندهی کارکنان شرکتی چونکه درحق نیروهای طرحی و عمرانی حجمی قرارداد مستقیم که هیچ چیزی شاملشون تا الان نشده کوتاهی کردن انشاالله جواب گو باشند

  1. سلام
   ایا این قانون شامل نیروهایی که تا پایان سال 1401به صورت شرکتی بوده ولی ادارات به اجبار این نیروها را برای فرار از این قانون در سال 1402از شرکتی به پروژه ای تبدیل وضعیت کرده اند هم میشود؟

 5. با سلام ؛
  بنده با ۲۱ سال سابقه کار در یکی از ادارات دستگاه اجرائی و حاکمیتی بصورت نیروی شرکتی انجام وظیفه مینمایم.واقعا تقدیر و تشکر میکنیم و خسته نباشید عرض مینمائیم . به نمایندگان انقلابی که بی رمق زحمت کشیدند تا این طرح ساماندهی کارکنان به سرانجام برسانند.
  اجرکم عندا…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام