آزمون تعیین صلاحیت
اخبار اداری و استخدامی

اعلام ایرادات و ابهامات مجدد شورای نگهبان به طرح ساماندهی کارکنان دولت+ جزئیات

اعلام ایرادات و ابهامات مجدد شورای نگهبان به طرح ساماندهی کارکنان دولت+ جزئیات

شناسنامه قانون- طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان طی گزارشی به اعلام نتیجه بررسی مجدد طرح ساماندهی کارکنان دولت در شورای نگهبان پرداخت.

وی در گزارش شماره ۹۷ خود این‌گونه نوشت:

«طرح ساماندهی کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» که با عنوان «طرح ساماندهی کارکنان دولت» شناخته می‌شود، پس از تصویب در اول اسفندماه سال گذشته در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که با توجه به ابهامات متعدد موجود در مصوبه، طرح برای رفع ابهامات و اعمال اصلاحات لازم به مجلس شورای اسلامی برگشت.

نهایتا مصوبه اصلاحی «طرح ساماندهی کارکنان دولت» در ۳۰ مردادماه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. این طرح با توجه به مطالبه عمومی کارکنان شرکتی دستگاه‌های اجرایی به عنوان بخشی از نیروی کار زحمت‌کش و خدوم دولت، مورد توجه و پیگیری ویژه اعضای شورای نگهبان قرار داشت و پس از برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان و نهادهای ذی‌ربط و انجام بررسی‌های فنی لازم در پژوهشکده شورای نگهبان، نهایتاً مصوبه مذکور در این شورا مجدداً مورد بررسی قرار گرفت.

با این حال علیرغم آنکه در مجلس، تغییراتی فراوانی نسبت به مصوبه ابتدایی صورت گرفته بود، می‌توان گفت که بخشی از ابهامات قبل برطرف شده ولی برخی همچنان باقی است اما نکته مهم این است که ابهامات شورا در جهت روشن شدن متن و برای این است که جلوی اشکالات بعدی در اجرا گرفته شود.

از جمله مهم‌ترین ابهامات مصوبه اصلاحی مجلس، می‌توان به ابهام عبارت «تأمین نیروی انسانی» از جهت شمول آن نسبت به قراردادهای حجمی و خرید خدمت، ابهام عنوان «مشاغل تخصصی» به جهت دارا نبودن تعریف قانونی، مبهم بودن تکلیف قراردادهای فعلی میان شرکت‌های تأمین نیروی انسانی و کارکنان آنان و مبهم بودن نحوه بکارگیری افراد در مواردی که پست‌های دستگاه مربوطه تکمیل شده باشد، اشاره کرد. همچنین شورای نگهبان مشخص نبودن ضوابط انعقاد قرارداد مستقیم با نیروهای شرکتی از جمله میزان سابقه افراد، نیاز دستگاه‌ها و مواردی از این دست را نیز واجد ابهام تشخیص داد.

دو مورد از ایرادات پیشین شورای نگهبان نیز در مصوبه اصلاحی کماکان به قوت خود باقی بودند که مجدداً مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفتند به عنوان نمونه بر اساس بند «۲» اظهارنظر پیشین شورا اطلاق ممنوعیت انعقاد قرارداد با شرکت‌های تأمین نیروی انسانی و ممنوعیت برون‌سپاری تمام فعالیت‌های دستگاه اجرایی مغایر با نظام اداری صحیح موضوع بند «۱۰» اصل سوم قانون اساسی شناخته شده بود.

البته پیش از شورای نگهبان، این مصوبه در هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام نیز بررسی و اعلام شد که از نظر این هیات نیز اشکالات سابق کماکان به قوت باقی است و شورای نگهبان برابر مقررات ملزم به اعلام نظر هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به مجلس جهت اصلاح مصوبه است.

در نهایت، این مصوبه به جهت وجود اشکالات هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام و نیز ابهامات و نکات شورای نگهبان، مجدداً به مجلس شورای اسلامی برگردانده شد اما واقعیت این است که ما در شورای نگهبان علاقه‌مند به بهبود شرایط کارکنان شرکتی هستیم و به دنبال اینکه حقوق این عزیزان تضمین شود و امیدواریم این موضوع با سرعت بیشتری به نتیجه برسد.

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

81 دیدگاه

 1. با سلام تورو خدا حداقل فکری بحال نیرو حجمی کنید واقعا تو سختی داریم زندگی میکنیم بدون هیچ حق و امکاناتی فقط فقط ۶۷۰۰حقوق میگیریم حق شیفت شب و اضافه کاری و مرخصی نداریم بخدا دیکه ناامیدشدیم از کار تو بیمارستان کمک کمک کمک حداقل نیرو حجمی زیر نظر شرکت ببرن

 2. باسلام خجالت داره تو هر اداره چند نوع قراداد دارید حجمی ها مثل رسمی کار میکنن ولی ۶۷۰۰ دریافت میکنن اونم هر سه ماه یک بار حقوق میگیرن بار مالی فقط برا ماداشت که زمان گرونا تو بیمارستان زحمت کشیدم ولی ایثار کر نتیجه شو گرفت اکر ما زیادیم مملکت برا شما و ایثارکراتون بزارید ازاین کشور و عدالتش بریم به جهنم اروپا

 3. یعنی خداوکیلی مردم رو فقط سر کار گذاشتین و بس ! واقعا عذاب وجدان نمیگیرین ، اگه واقعا فقط یک ماه نه زیاد بتونید با موقعیت و اوضاع یکی از ما زندگی کنید درسته ، به قول دوستمون خودتان دستتان با شرکت‌ها توی یک کاسه است ولی امید وارم در آخر توان این داشته باشید جواب این همه کارگر امسال مارو بدید !!!!

 4. چرا باید ابهام داشته باشه وقتی نماینده های شورا نگهبان توو جلسه رفع ابهام هفته گذشته بودن یا نماینده های خودشون و قبول ندارن یا ابهامی نبوده و بهانه ست انقدر طرح شسته و روشنه که بعد از سه سال یه بچه دو ساله هم میفهمه طرح ابهام نداره چیطوره که سه ساله ابهام رفع نشده عجب ابهام نامردیه

 5. دیگه بعید می دونم مجلس وقت ادامه طرح دا‌شته باشه
  چون می خوره به بحث بودجه 1403 اسفند انتخابات همینجوریشم تا آوردن تو صحن برای بار دوم 6ماه طول کشید
  نیروی شرکتی زحمت کش تحمل سختی عادتمونه
  فقط میتونم بگم خدا بهتون صبر بده

 6. سلام جان خودتون کاری میخواید انجام بدید سریع انجامش بدید اینقدر استرس بهمون وارد نکنید به خدا صواب داره دعا چند میلیون خانواده پشت سرتونه این از مکه رفتن و کربلا رفتن واجب تره

 7. صابون به دل خودتون نزنید،شورای نگهبان ومجمع تشخیص همه باشرکتها هستن چون تواین کار ذینفع هستن، پس هیچوقت این کاربه سرانجام نخواهید رسیدوبیخودمنتظر نباشید،ازماگفتن

 8. یه فکری بردارین نزارین بی عدالتی بشه حجمی و غیر حجمی نداریم همه زحمت میکشن بهداشتیا کرونا خودشونو ثابت کردن رئیس جمهور قول دادن

 9. با سلام خدمت اعضای محترم شورای نگهبان

  بنده بعد از ۱۳ سال خدمت در ارگان دولتی و با وجود ۳ فرزند و سختی کار فراوان و مدرک فوق لیسانس ۹۵۰۰ دریافت میکنم و تو همین اداره کارمند رسمی ۲ سال خدمت ۲۷ میلیون…اگر این عدالت علی ( ع) هست .اگر این کمک به قشر مستضعف هست .اگر خود شما میتوانید با این شرایط سخت اقتصادی و خانه مستاجری و هزاررررر مشکل و سختی با این حقوق زندگی کنید و شرمنده زن و بچه نشید که هیچ و اگر حتی فکر کردن به این مبلغ حقوق و دریافتی باعث رعب و ترس در شما میشود واگذارتان به خدا ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام