کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

اگر ریتم ادارات مانند ماه‌های گذشته باشد، الزامات مهار کرونا فراهم نمی‌شود

فرمانده مدیریت کرونای تهران گفت: درباره زمان به پایان رسیدن بحران اپیدمی گفت: این زمان بستگی به سطح مداخلات دارد و اگر مداخلات در سطح کنونی باقی بماند باید زمان بیشتری و حتی تا اواخر خرداد این اپیدمی باقی بماند.

 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا زالی امروز در برنامه تلویزیونی صبح به خیر ایران با بیان اینکه باید بیش از گذشته بحث کرونا و کویید 19 در تهران جدی گرفته شود، اظهار کرد: ایران متاسفانه در شرایطی به استقبال این مهمان ناخوانده رفت که در عرصه جهانی این بیماری به پاندمی تبدیل شد.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد: در سالهای اخیر کمتر با واژه پاندمی و یا همه گیری جهانی رو به رو بودیم و این مسئله ابعاد موضوع را خیلی پیچیده تر می کند و بیماری نسبت به زمانی که فقط در چین بود و گستره جغرافیایی به این وسعت نداشت متفاوت شد.

وی با بیان اینکه این موضوع کار را برای هر کشوری سختتر می کند، گفت: زمانی که بیماری در عرصه جهانی گسترش پیدا می کند ملاحظات متعدد و عمیق تر بهداشتی مورد لزوم قرار می گیرد.

 زالی ادامه داد: در روزهای آغازین این بیماری برخی حرفها و اظهار نظرها متاسفانه باعث شد که مردم با سطح غیر متعارفی از تساهل با بیماری برخورد کنند و فکر کنند که کویید 19 یک بیماری ساده مثل آنفولانزای فصلی است و گذر می کند.

وی تاکید کرد: اما متاسفانه این طور نیست و آماری که در کشور ایتالیا و کره جنوبی به دست آمده نشان می دهد که مرگ و میر این بیماری با آنچه در چین اعلام شد متفاوت است.

مرگ و میر چند برابری کرونا در ایتالیا و کره جنوبی نسبت به چین

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران افزود: آمار مرگ و میر در ایتالیا 10 درصد و 7,9 درصد در کره جنوبی گزارش شده است و آمار با 3.4 و 2.7 درصدی که در روزهای اول در چین گزارش شد متفاوت است.

زالی با بیان اینکه باید منتظر استخراج آمار جهانی ماند تا بر اساس آن سیمای بیماری مشاهده شود، گفت: 20 درصد افرادی که دچار این بیماری می شوند فرم شدید آن را می گیرند و در افراد پرخطر و مسن این بیماری خیلی بی رحم تر عمل می کند.

وی تاکید کرد: این ویروس، ویروس بی رحمی است و بسیار هم سمج و فرصت طلب است و در کمترین فرصتی می تواند همه افراد را مبتلا کند، زیرا سرایت پذیری بالایی دارد و بسیاری از ابعاد بیولوژیک آن برای بشر ناشناخته است.

زالی با بیان اینکه ما با یک ویروس نوپدید بسیار عجیب غریب رو به رو هستیم، تصریح کرد: این ویروس با بسیاری از ویروس های قبل از خودش متفاوت عمل می کند و بنابر این مسئله باید جدی گرفته شود.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد:به نظر می رسد برخی از مسئولان اجرایی و اداری ما در کشور و در برخی از موارد مردم، جدیت و حساسیت موضوع را در نظر نگرفته اند و برخی از اظهار نظرها حاکی از آن است که شاید مانتوانستیم مفاهیم مهم و حساست زای این بیماری را به سمع و نظر همه اعم از مردم و مسئولان برسانیم.

اعتماد عمومی؛ راهبرد گذر از اپیدمی ها

وی افزود: در رفتارشناسی اپیدمی ها آنچه که بسیار مهم و راهبرد قابل اتکا برای گذر از این معبر است، خدشه دار نشدن اعتماد عمومی است.

وی درباره یکی از مواردی که اعتماد عمومی را دچار کاستی می کند، توضیح داد: اخبار متناقض از منابع رسمی و غیر رسمی و حجم بالای این تناقضات برای اعتماد عمومی مشکل ایجاد می کند.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: باید حتما با مردم درمورد اپیدمی ها صادقانه صحبت کرد، شفافیت کمک می کند که بهتر و سالم تر از اپیدمی ها عبور کنیم، این رفتار توصیه شده در برابر اپیدمی هاست، یعنی نباید مردم را بیش از حد ترساند و در آن ها تشویش ایجاد کرد و نه با کتمان حقایق و در واقع با پنهان کاری های بی مورد مردم را از واقعیت ها دور نگه داشت.

 

ریتم زندگی در تهران با شرایط اپیدمی همخوانی ندارد

 

زالی با اشاره به وضعیت تردد ها در شهر تهران، گفت: آیا واقعا ریتم زندگی ما در تهران با شرایط یک اپیدمی همخوانی دارد؟ مطلقا نه. این نشان می دهد که هنوز نه مردم و نه مسئولان اهمیت موضوع را درک نکرده اند، اپیدمی تعارف ندارد، فقیر و غنی نمی شناسد و شوخی ندارد.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران تاکید کرد: ما نباید مردم را دچار تناقض کنیم باید حتما افزایش اعتماد عمومی صورت بگیرد.

زالی ادامه داد: برای مثال ما به مردم می گوییم در خانه بمانید که راهبرد درستی هم است، اما مردم گلایه می کنند و می گویند برای ماندن در خانه یک الزاماتی وجود دارد و این الزامات در جامعه محقق نشده است. چون این الزامات محقق نشده ممکن است مردم به پیام های هشدارآمیز ما توجه کمتری کنند.

وی با اشاره به نتایج افکارسنجی گفت: مردم به ما گلایه می کنند و می گویند که شما از ما می خواهید در منزل بمانیم اما وقتی که اداره تعطیل نیست چگونه در خانه بمانیم؟این حرف درستی است و اگر ریتم ادارات مانند ماه های گذشته ادامه یابد، الزامات لازم محقق نمی شود.

مصوبات مربوط به ادارات تهران اجرایی نشد

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهرانیادآور شد: سه هفته پیش در تهران تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد که بخشی از آن اجرا نشد.

وی افزود: در مورد ادارات پیشنهاد ما این بود که 15 گروه از جمله زنان سرپرست خانواده، زنان باردار، افرادی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند معاف شوند، اما خیلی ها با ما تماس گرفتند و گفتنند مسئولان ما در ادارات با مرخصی استعلاجی موافقت نمی کنند.

زالی یادآور شد: خیلی از مسئولان ادارات مسقر در تهران به کارکنان خود گفتند ما به شما مرخصی نمی دهیم و باید کار کنید، در حالی که این افراد جز 15 گروه معاف شده محسوب می شدند.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر لزوم شفافیت در این موارد و رفع تناقضات گفت: مداخلات جدی در تهران توسط برخی از مسئولان و برخی از مردم اعمال نشده است و این می تواند کار را سخت کند.

هنوز هم دیر نشده است

وی تاکید کرد: هنوز هم دیر نشده است و می توان با اقتباس از مدیریت موفق کشورهایی همچون هنگ کنگ، ژاپن و تایوان که خیلی سریع در هفته های اخیر توانستند این بیماری را کنترل کنند، این بیماری را مهار کرد.

زالی با اشاره به اینکه این کشور ها از نظر جغرافیایی به چین بسیار نزدیک تر از ایران بوده اند، خاطر نشان کرد: اما آن ها توانستند خیلی سالم از این آسیب بزرگ قرن عبور کنند.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران اظهار کرد: باید یک بار برای همیشه الزامات ماندن در خانه برای مردم محقق شود، نمی توان با حفظ ریتم طبیعی شهر و حضور مردم در بازارها بیماری را مهار کرد. البته مردم هم باید همراهی کنند اما تناقضات در مورد الزامات ماندن در خانه باید بر طرف شود.

از قرنطینه غول بی شاخ و دم ساخته شده است

زالی گفت: در ذهن مردم از قرنطینه یک غول بی  شاخ و دم ساخته شده است، درحالی که قرنطینه چهار فاز مختلف دارد و حالتی که هیچ فردی در شهر تردد نمی کند فاز چهارم قرنطینه است و قبل از آن باید از فازهای پیشین قرنطینه عبور کرد.

با اشاره به قرنطینه خانگی و ایزولاسیون توضیح داد: فرم های مختلفی از قرنطینه سازی را در کشورهای اروپایی و شرق آسیا دیده ایم.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران گفت: پیام روشنی که باید به مردم منتقل شود نباید باعث حساسیت زدایی از این موضوع شود، زیرا بسیاری از مردم رفتارهای خود را با پیام هایی که از ما دریافت می کنند تغییر می دهند.

زالی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم تصور می کنند این بیماری تنها افراد خاصی را قربانی می کند، تصریح کرد: واقعا این طور نیست و حتی اگر یک فرد سالخورده هم بر اثر این بیماری فوت کند تاسف انگیز است و چه کسی می خواهد پدر یا مادرش که ذخیره معنوی خانواده است بر اثر کویید 19 فوت کند.

وی یادآور شد: اما علاوه بر افراد مسن، مشاهده شد که برخی از قربانیان این بیماری افراد ورزشکار و نیروهای ارزنده کادر پزشکی بودند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: اگر می خواستیم که امروز ریتم متفاوتی از امور اداری، اجرایی و مدنی را شاهد باشیم باید الزامات آن را هم فراهم می کردیم.

زالی ادامه داد: آیا برای شاغلانی که با مردم بسیار زیاد سر وکار دارند وسایل حفاظتی فراهم شد؟ زمانی که نمی توانیم این تجهیزات را فراهم می کنیم، استمرار این روش می تواند خطر آفرین باشد.

فوت کارمندان بانک؛ نتیجه بی توجهی به دستورالعمل ها

وی با اشاره به فوت تعدادی از کارمندان بانک بر اثر این بیماری گفت: این کارمندان چون فاقد وسایل حفاظتی مورد نیاز بودند قربانی این بیماری شدند.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به وضعیت پمپ بنزین های شهر توضیح داد: اکثر متصدیان پمپ بنزین علی رغم دستورالعمل ها به اندازه کافی ماسک و دستکش در اختیار ندارند. اجرای این دستورالعمل ها نیازمند زمینه هایی است که اگر محقق نشود دستورات در حد یک بخشنامه آرشیوی باقی می ماند.

وی با تاکید بر ضرورت تحقق الزامات در خانه ماندن مردم، گفت: در روزهای سختتر ادامه اپیدمی اعتماد و همکاری مردم بسیار مهم است.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اقدام بخش قابل توجهی از مردم در روز شنبه برای خرید از سوپرمارکت ها و فروشگاه ها در شهر تهران، این اتفاق را برای جنبه های بهداشتی بسیار نامناسب و نادرست توصیف کرد.

قرار نیست در کشور قحطی بیاید

زالی ادامه داد: بسیاری از اقدامات بهداشتی انجام شده، با این رفتار عملا نقش بر آب شد، بعضی از افراد برای خرید اقلام در صف های طولانی سوپر مارکت ها ایستادند، اما بارها تضمین داده شده که قرار نیست در کشور قحطی بیاید و ذخایر استراتژیک در کشور موجود است و مطمئنم همه اقدامات لازم برای پشتیبانی مواد غذایی و مایحتاج ضروری مردم به نحو مکفی انجام شده و تمهیدات در زمینه تامین مایحتاج مردم پیش بینی شده است.

وی یادآور شد: افرادی که  فکر کردند با پر کردن سبد در روزهای آینده از خود حفاظت می کنند، در واقع با این اقدام خود را در معرض کویید 19 قرار دادند. هشت تا ده روز بعد متوجه پیک این بیماری بر اثر این اقدام مردم تهران خواهیم شد.

زالی با اشاره به تعطیلات نوروزی گفت: طبق تجربه سالهای قبل ریتم زندگی مردم در تعطیلات نوروزی بسیار تغییر می کند، در حالی که اگر این بیماری اواسط مهر یا آبان ماه رخ می داد، شرایط برای ما بسیار سختتر می شد.

وی تعطیلات ملی و عمومی نوروز را فرصتی بسیار مناسب برای مهار این بیماری توصیف کرد و افزود: اما این در حالی است که ملاحظات لازم برای تعطیلات در نظر گرفته شود.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با اشاره بر اثر تحریم ها بر اقتصاد کشور گفت: روزهای آخر سال است و خزانه دولت با مشکلات انقباضی رو به رو است و طبیعی است که دولت هم از نظر اقتصادی در شرایط خیلی پویا و مناسبی به سر نمی برد، اما از طرف دیگر باید به این مسئله توجه کنیم که گاهی اوقات ابعاد اقتصادی اپیدمی به شکل غیر مستقیم می تواند خیلی سهمگین باشد.

زالی اضافه کرد: اگر هر روز افراد بیشتری در بیمارستان بستری شوند یک بار عظیم اقتصادی به مردم تحمیل می شود و فعالان اقتصادی را هفته ها از مدار خارج می کند.

مفاهیم بهداشتی باید فصل الخطاب قرار گیرد

وی ادامه داد: ما باید به این سمت حرکت کنیم که مفاهیم تکنیکال و بهداشتی فصل الخطاب قرار بگیرد، امروز اگر وزارت بهداشت مصوبه ای دارد، برای همه لازم الاجراست و همه سیاسیون باید تمکین کنند زیرا سلامت مردم در گروی تحقق این مصوبات است.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران هشدار داد: سفرهای نوروزی باید به طور جدی لغو شود، زیرا سفر سیستم ایمنی را پایین می آورد و برخی از استان هایی که در سالهای قبل پذیرای مسافران بودند امروز خود درگیر پروسه اپیدمی هستند  و به علت مشکلات متعدد بهداشتی و درمانی نمی توانند میزبان مسافران باشند.

زالی افزود: برخی استان ها کمتر آلوده شده اند و سفر به این استان ها می تواند باعث گسترش جدی تر اپیدمی در کشور شود. نوروز امسال باید شاهد تجربه در منزل ماندن باشیم و دید و بازدید عید عملا باعث گسترش ویروس می شود و مهمترین راهبرد ما در منزل ماندن است و مردم هم باید همکاری کنند و حساسیت موضوع را درک کنند تا با کاهش دید و بازدیدها و سفرهای نوروزی هرچه زودتر بر این اپیدمی غلبه کنیم.

اگر سطح مداخلات افزایش نیابد اپیدمی تا پایان خرداد طول می کشد

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران درباره زمان به پایان رسیدن بحران اپیدمی گفت: این زمان بستگی به سطح مداخلات دارد و اگر مداخلات در سطح کنونی باقی بماند باید زمان بیشتری و حتی تا اواخر خرداد این اپیدمی باقی بماند.

زالی با اشاره به باوری اشتباه مبنی بر رها کردن بیماری و ابتلای همه مردم به آن، تصریح کرد: این سیاست که از آن به عنوان ایمنی گله ای تعبیر می شود مربوط به قرن چهاردهم است و در عصر حاضر پذیرفتنی نیست،این  حرف بسیار خطرناکی است که توسط یکی از مقامات انگلستان هم گفته شده و موجب خشم تیم پزشکی این کشور شده است، ما باید مداخله کنیم زیرا ممکن است مردم در صورت ابتلا به فرم شدید بیماری دچار شوند.

وی در پایان از مردم تهران درخواست کرد که به سایت salamat.gov.ir مراجعه و فرم پایش را پر کنند تا بتوان با غربالگری در تهران توسط 2800 مراقب بهداشتی بیماری را مهار کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام