کتاب استخدامی اداری ها
اخبار اداری و استخدامی

ایثارگران شاغل شرکتی و قراردادی جهت تبدیل وضعیت نیاز به سهمیه و آزمون ندارند

شناسنامه قانون | recruitment news 1

تصویب استفساریه تبدیل وضعیت ایثارگران در صحن علنی دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲۰ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح استفساریه ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران با کلیات این طرح با ۱۲۷ رأی موافق، ۱۶ رأی مخالف و ۲۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۱ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

مهدی عیسی زاده گفت: قانون جامع خدمات ایثارگران که در دو بند به آن اشاره شد و ماده ۲۱ آن سنوات گذشته تصویب شده بود و در برنامه ششم توسعه در ماده ۸۷ در دو بند به آن اشاره شده است، اما تا امروز اجرایی نشده است، نهایتاً کمیسیون اجتماعی مجدداً آن را مطرح کرده و در کمیسیون رأی گرفته شده است.

وی ادامه داد: موضوعی که من مطرح می کنم این است که آیا افراد مذکور در ماده ۲۱ خدمات رسانی به ایثارگران مصوب ۳ تیرماه ۱۳۸۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی که قبل و حین اجرای قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به صورت شرکتی، قراردادی یا پیمانی در دستگاه های موضوع ماده (۲) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به کار گرفته شده اند برای تبدیل وضعیت، نیاز به آزمون و استفاده از سهمیه دارند؟ که در پاسخ گفتیم خیر.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: مجلس انقلابی که به دنبال شفافیت است، این شفافیت از سال ۱۳۸۶ فرزندان شاهد هنوز جذب دستگاه ها نشده اند. در آستانه سالروز پیروزی انقلاب، بسیاری از فرزندان جانبازان ۷۰ درصد هنوز جذب دستگاه ها نشده اند، یا به صورت شرکتی ۱۰ یا ۱۲ سال در ادارات کار می کنند، ولی هنوز جذب و تبدیل وضعیت نشده اند. دولت اخیراً پیمانی ها را جذب کرده است، ولی کسانی را که هم از پدر جانباز ۷۰ درصد پرستاری و هم به صورت شرکتی در ادارات کار می کنند، هنوز تبدیل وضعیت نشده اند که این انصاف نیست.

محمدرضا صباغیان بافقی در مخالفت با استفساریه مذکور گفت: در ماده ۲۱ آمده است که ۲۵ درصد از نیازهای استخدامی این افراد باید رفع شود، نباید قانونگذاری کنیم و موضوع آزمون نباید حذف شود و در واقع استفساریه باید اصلاح شود.

در ادامه علیرضا سلیمی در موافقت با این استفساریه مطرح کرد: ماده ۸۷ قانون برنامه می گوید که دولت مکلف است که علاوه بر اجرای ماده ۲۱ قاون جامع، تمام فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد را جذب کنند، ولی آیا دولت این قانون را اجرا کرده است؟ الان سال آخر برنامه توسعه ششم است، ولی هنوز تکلیف این فرزندان مشخص نشده است.

در ادامه مرتضی محمودوند  در اخطاری گفت: آنچه مربوط به خانواده ایثارگران و شهدا و جانبازان است، نباید کوچکترین کوتاهی صورت گیرد.

در ادامه سیدکاظم موسوی نیز با اشاره به ماده ۲۳ و اقتدار مجلس در تصمیم گیری ها ادامه داد که خانواده های ایثارگران نباید بیش از این مظلوم واقع شوند و در مورد تبدیل وضعیتشان باید تصمیم گیری شود.

ابراهیم عزیزی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با اشاره به رفع ابهام در این استفساریه تاکید کرد: موضوع ما افرادی است که رابطه کاری با شرکت ها دارند و شرکت ها با دستگاه های مربوطه ارتباط دارند، آیا این موضوع لحاظ می شود؟ چرا که افراد از طریق شرکت ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با دستگاه های دولتی ارتباط دارند و باید شامل این استفساریه شوند و شرکتی ها باید تعیین تکلیف شوند.

در پایان نمایندگان با رفع ابهام در این استفساریه موافقت کردند.

در متن موضوع استفساریه مذکور آمده است؛ آیا افراد مذکور در ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب ۳/۴/۱۳۸۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی که قبل و حین اجرای قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به صورت شرکتی، قراردادی یا پیمانی در دستگاه های موضوع ماده (۲) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به کار گرفته شده اند برای تبدیل وضعیت، نیاز به آزمون و استفاده از سهمیه دارند؟ که در پاسخ گفتند خیر.

همچنین این عبارت سوالی مطرح شد که آیا این موضوع شامل افرادی می شود که از کارکنان طرف قرارداد شرکت های خصوصی باشند که آن شرکت ها طرف قرارداد با دستگاه ها هستند؟ آیا باید دستگاه آن افراد را استخدام نماید؟ یا دستگاه باید آن افراد را که رابطه مستقیم با دستگاه ندارند، را استخدام کند؟ که در پاسخ گفتند بله.

متن مصوب استفساریه ماده (۲۱) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام