کتاب استخدامی اداری ها
وزارت راه و شهرسازی

برخي اقدامات با هدف حمايت دولت از تامين مسكن گروه هاي كم درآمد در دو قالب مسكن اجتماعي و مسكن حمايتي با مسئوليت اجرايي بنياد مسكن انقلاب اسلامي (تصویبنامه شماره (151989/ت53462هـ مورخ 2/12/1395 هیأت وزیران)

برخي اقدامات با هدف حمايت دولت از تامين مسكن گروه هاي كم درآمد در دو قالب مسكن اجتماعي و مسكن حمايتي با مسئوليت اجرايي بنياد مسكن انقلاب اسلامي (تصویبنامه شماره (151989/ت53462هـ مورخ 2/12/1395 هیأت وزیران)

 مشاهده مصوبه در فرمت پی دی اف

وزارت راه و شهرسازی- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

سازمان برنامه و بودجه کشور- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

وزارت کشور- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیئت وزیران در جلسه 27/11/1395 به پیشنهاد شماره 708548 مورخ 10/6/1395 سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

اقدامات زیر با هدف حمایت دولت از تأمین مسکن گروه های کم درآمد در دو قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی به شرح جدول پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیأت دولت است، با مسئولیت اجرایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که در این تصویبنامه “بنیاد” نامیده می شود، انجام می شود:

الف- مسکن حمایتی (کم به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض):

1- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است نسبت به تعیین بانک عامل جهت تأمین تسهیلات در سقف مبلغ اعلامی در تصویبنامه شماره 90453/ت51166هـ مورخ 8/8/1393 اقدامنماید. استفاده از این تسهیلات برای خرید بناهای تا عمر بیست سال بلامانع است.

2- در صورت وجود متقاضیان از گروه های کم درآمد موضوع جزء (6) بند (ب) این تصویبنامه، برای خرید واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی، به ازای هر واحد مسکونی هفتاد میلیون (70.000.000) ریال کمک بلاعوض پرداخت می شود.

ب- مسکن اجتماعی (کمک به ساخت مسکن استیجاری، پرداخت کمک اجاره و وام قرض الحسنه):

1- به منظور کمک به ساخت مسکن استیجاری:

الف- به اشخاص حقیقی و حقوقی دارای زمین که تمایل به احداث واحدهای مسکونی استیجاری با نرخ های اجاره ترجیحی و در قالب توافق با بنیاد داشته باشند، به ازای هر واحد استیجاری تا دو برابر سقف تسهیلات جزء (1) بند (الف) این تصویبنامه تسهیلات اعطا می شود.

ب- وزارت راه و شهرسازی مکلف است نسبت به تأمین زمین در محدوده شهرها (دارای تأسیسات زیربنایی آب، برق و گاز) و یا شهرهای جدید برای ساخت واحد استیجاری از طریق واگذاری به سازندگانی که تمایل به ساخت مسکن ملکی- استیجاری با رعایت حداقل چهل درصد (40%) اجاره ای دارند، اقدام نماید. اداره واحدهای استیجاری، بر اساس هماهنگی با بنیاد و به عهده سازندگان خواهد بود و کلیه واحدها اعم از ملکی و اجاره ای به سازندگان تعلق خواهد داشت. به واحدهای مشمول این بند، تسهیلات موضوع این تصویبنامه تعلق نمی گیرد.

تبصره 1- سازندگان موظفند واحدهای استیجاری را حداقل به مدت (10) سال به متقاضیان معرفی شده واگذار نمایند. در سند واحدهای استیجاری عنوان غیرقابل فروش و استیجاری به مدت معین درج خواهد شد.

تبصره 2- وزارت راه و شهرسازی مجاز است نسبت به واگذاری زمین های در اختیار، به سازندگانی که اقدام به ساخت مسکن ملکی-استیجاری می کنند، اقدام نماید.

تبصره 3: وزارت راه و شهرسازی مجاز است واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی را از طریق مزایده به بخش خصوصی که متمایل به تملک این واحد با رعایت نسبت این بند می‌باشند، واگذار نماید.

2- کمک هزینه اجاره خانوارهای کم‌درآمد موضوع جزء (6) بند (ب) این تصویب‌نامه ماهانه به ترتیب تا دو میلیون (2.000.00) ریال برای شهرهای زیر (500) هزار نفر و تا چهار میلیون (4.000.000) ریال (با افزایش سالیانه (10 درصد) برای شهرهای بالای (500) هزار نفر تعیین می‌شود که پس از تایید قرارداد اجاره دراختیار مالکین قرار داده می‌شود. خانوارهای شامل این بند تا پنج سال در صورت تایید ادامه وضعیت درآمدی توسط مراجع ذی‌ربط، مجاز به استفاده ازاین کمک‌ هزینه می‌باشند.

3- وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن برای حمایت از خانوارهایی که توان بازپرداخت اقساط را دارند به ازای هر واحد هفتاد و پنج میلیون (75.000.000) ریال با بازپرداخت (60) ماهه تعیین می‌شود. منابع لازم توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و در قالب وجوه اداره شده در لوایح بودجه سنواتی، از طریق بانک عامل تعیین شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تامین می‌گردد.

4-پرداخت پنج درصد (5%) از سود تسهیلات موضوع جزء (1) بند (الف) و جزء (1) بند (ب) این تصویب‌نامه برعهده متقاضی است و سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت مابه‌التفاوت تا سقف مصوب شورای پول و اعتبار را تضمین و تعهد می‌نماید.

5- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور، بنیاد و شهرداری‌ها نسبت به اولویت‌بندی و شناسایی گروه‌های هدف اقدام نماید.

6-در معرفی متقاضیان لحاظ شرایط زیر الزامی است:

الف- افراد سرپرست خانوارهای کم‌درآمد که خود و افراد تحت تکفل آنان از تاریخ 1390.1.1 فاقد واحد مسکونی با دوام یا وام مسکن بوده و از تاریخ 1357.11.22 از هیچ یک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

ب- متقاضیان باید دارای حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا باشند.

7-منابع مورد نیاز اجرای این تصویب‌نامه از محل منابع جزء (2) بند (ب) ماده (7) قانون هدفمندکردن یارانه‌ها – مصوب 1388 – توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تامین و در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی و منظور می‌شود.

8- اجرای این تصویب‌نامه از طریق مبادله موافقت‌نامه با سازمان برنامه و بودجه کشور برعهده بنیاد می‌باشد. بنیاد باید در اجرا از ظرفیت‌های بخش خصوصی، انجمن خیرین مسکن‌ساز و دستگاه‌های اجرایی استانی حداکثر بهره‌برداری را به عمل آورد. بنیاد موظف است نسبت به تهیه بانک اطلاعات خانوارهای موضوع این تصویب‌نامه اقدام کند.

اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس جمهور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام