قوانین و بخشنامه‌های تأمین اجتماعی

دستورالعمل طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی

دستورالعمل طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی موضوع مصوبه مورخ 5/11/1395 شورای عالی اشتغال (بخشنامه شماره 4683/96/1000 مورخ 4/5/1396 حوزه فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی)

اداره کل استان

احتراماً، در خصوص بسته های رونق تولید و اشتغال و در اجرای مصوبات مورخ 5/11/1395 شورای عالی اشتغال در ارتباط با «دستورالعمل اجرایی طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی موضوع مصوبه مورخ 5/11/1395 شورای عالی اشتغال» ضمیمه دستور اداری مشترک شماره 61253 مورخ 7/4/1396 وزرای محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کشور به عنوان استانداران محترم سراسر کشور (تصویر پیوست) ارسال و توجه واحدهای اجرایی را به رعایت نکات ذیل جلب می نماید:

بخش اول: تعاریف

1- دانش آموخته دانشگاهی: دانش آموخته دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی داخل و خارج از کشور که مدرک تحصیلی آنها مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد.

2- کارورز: به فرد دانش آموخته دانشگاهی جویای کار اطلاق می شود که بر اساس این دستورالعمل و در چارچوب استانداردهای آموزشی به فراگرفتن مهارت یا ارتقاء آن در واحد پذیرنده مبادرت می نماید.

3- دوره کارورزی: دوره زمانی معینی است که طی آن کارورز نسبت به تبادل دانش، کسب تجربه و ارتقاء مهارت در واحد پذیرنده طبق استانداردهای آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اقدام می نماید.

4- واحد پذیرنده: بنگاه اقتصادی فعال در بخشهای خصوصی یا تعاونی است که نسبت به پذیرش کارورز جهت آموزش مهارتی اقدام می نماید.

5- دستگاه اجرایی: کلیه وزارتخانه ها، مؤسسات دولتی و مؤسسه یا نهاد عمومی غیردولتی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری که مجوز فعالیت در بخشهای خصوصی یا تعاونی را صادر می نماید.

6- دستگاه ناظر: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

7- مؤسسه عامل: بانک ها ، مؤسسات مالی و اعتباری و صندوق های دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

8- کمک هزینه آموزشی کارورزی: وجوهی سات که در قالب هزینه آموزشی در طول دوره کارآموزی و توسط دولت به کارورز پرداخت می شود.

بخش دوم: شرایط کارآموز و دامنه پوشش

9- دانشجویان در حال تحصیل از شمول طرح خارج می باشند.

10- اتباع خارجی، موظفین به گذراندن طرح کارورزی در رشته های گروه علوم پزشکی و متعهدین به اشتغال در دستگاه های اجرایی، سازمان ها و نهادهای انقلاب اسلامی و بورسیه کلیه دستگاه ها، سازمان ها و نهادهای دولتی از دامنه پوشش طرح خارج می باشند.

11- حداکثر سن برای دانش اموخته دانشگاهی جهت برخورداری از مزایای طرح در مقطع تحصیلی کاردانی 25 سال، مقطع تحصیلی کارشناسی 28 سال، مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا 33 سال می باشد.

12- به حداکثر سن دانش آموختگان دانشگاهی جویای کار ذکوری که دوره خدمت نظام وظیفه را گذرانده اند، دو سال اضافه می شود.

13- دانش آموخته دانشگاهی که در طول دو سال قبل از ثبت نام در سامانه کاروزی، به مدت 3 ماه یا بیشتر سوابق بیمه ای (تأمین اجتماعی و یا خدمات کشوری) دارد، از شمول این طرح خارج می باشد.

14- ثبت نام در سامانه کارورزی.

15- کمتر از 5 سال از تاریخ اخذ مدرک دانشگاهی سپری شده باشد. چنانچه خدمت نظام وظیفه پس از فارغ التحصیلی انجام شود مدت آن در این بند لحاظ می گردد.

16- دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت برای متقاضیان ذکور.

17- عدم سابقه در دوره کارورزی (منظور از سابقه در این بند، سابقه کارورزی است و منصرف از سابقه بیمه پردازی می باشد).

18- سپری شدن حداقل دو ماه از ثبت نام در مرکز کاریابی و مشاوره شغلی.

19- متقاضیان دوره کارورزی که در سامانه کارورزی، عدم نیاز به دریافت کمک هزینه آموزش کارورز را اعلام نموده اند، در اولویت معرفی به واحد پذیرنده قرار می گیرند.

20- دارا بودن کارت کارورزی توسط کارورزان (طبق تصویر پیوست).

بخش سوم: شرایط واحد پذیرنده و دامنه پوشش

در حال تکمیل…

 مشاهده متن کامل بخشنامه در فرمت پی دی اف

کتابهای منبع آزمون استخدامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام