کتاب استخدامی اداری ها
آزمون وکالت

انتشار آگهی آزمون وکالت سال ۱۴۰۲

آگهی آزمون وکالت سال ۱۴۰۲

شناسنامه قانون-  سازمان سنجش و آموزش کشور دقایقی پیش آگهی آزمون وکالت ۱۴۰۲ را منتشر کرد.

لینک ثبت نام آزمون وکالت ۱۴۰۲

آگهی آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانونهای وکلای دادگستری جمهوری  اسلامی ایران سال ۱۴۰۲

به اطلاع متقاضیان شرکت در آزمون کارآموزی وکالت دادگستری میرساند که اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا) به نمایندگی از کانونهای وکلای دادگستری جمهوری اسلامی ایران متشکل از کانون وکلای دادگستری مرکز(استان های تهران و سیستان و بلوچستان)- آذربایجان شرقی – فارس و کهگیلویه و بویراحمد- اصفهان – آذربایجان غربی – مازندران- خراسان رضوی و جنوبی – گیلان- قزوین- خوزستان – کرمانشاه – همدان – قم – کردستان – گلستان – اردبیل- مرکزی- بوشهر – زنجان – لرستان – کرمان- البرز -چهارمحال و بختیاری- یزد – ایلام – خراسان شمالی – هرمزگان و سمنان از طریق آزمون کتبی و در اجرای قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب سال ۱۳۷۶، لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳، آیین نامه و مقررات مربوط ، اجرای قانون تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار (مصوب ۱۴۰۱) و ماده ۵ این قانون و قانون استفساریه مواد ۳ و ۴ و ۵ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار ، با توجه به شرح، شرایط و موارد زیر اقدام به برگزاری آزمون ورودی کارآموزی وکالت می نمایند.

۱– مستندات قانونی:

الف- ماده ۵ قانون تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار:

 تبصره ماده (۱) قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب ۱۷/۱/۱۳۷۶ به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به عنوان تبصره (۲) به آن الحاق می شود:

تبصره ۱ کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه مکلفند هر سال از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون پروانه وکالت اقدام نمایند. داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد (۷۰٪) امتیاز میانگین نمرات یک درصد (۱%) حائزان بالاترین امتیاز را کسب کرده اند، به عنوان پذیرفته شده، جهت طی مراحل مقتضی به مرجع صدور مجوز مربوط معرفی می گردند. نظارت بر اجرای این تبصره بر عهده قوه قضائیه است و قوه مزبور مکلف است در صورت استنکاف کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه از برگزاری آزمون، رأسا به برگزاری آن اقدام کند. استنکاف از اجرای این حکم جرم محسوب و مرتکب به مجازات محرومیت از حقوق اجتماعی درجه شش موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی محکوم خواهد شد.

تبصره ۲ برای مشمولان بند »چ« ماده (۸۸) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که مقرر می دارد ” قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضائیه، مکلفند سی درصد (۳۰%) از سهمیه صدور دفاتر خدمات قضائی و الکترونیک ،سردفتری، صدور پروانه وکالت، مجوزکارشناسان رسمی دادگستری را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل ده درصد(۱۰%) ،آزادگان با داشتن حداقل سه ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنچ درصد (۲۵%) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند.”، نصاب مذکور در تبصره (۱) حداقل شصت درصد (%۶۰) میباشد.

ب- طبق قانون استفساریه مواد ۳ و ۴ و ۵ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار مصوب ۲۴/۱۲/۱۴۰۰ منظور از امتیاز میانگین نمرات، میانگین وزنی نمرات تراز شده است.

۲– مواد امتحانی:

این آزمون، کتبی، یک مرحلهای به صورت تستی بوده و ضرائب دروس آن به شرح ذیل میباشد:

ضریب نام دروس ردیف
 ۳ حقوق مدنی  ۱
 ۳ آیین دادرسی مدنی  ۲
 ۲ حقوق تجارت  ۳
 ۱ اصول استنباط حقوق اسلامی و متون فقه  ۴
 ۲ حقوق جزای عمومی و اختصاصی  ۵
 ۲ آیین دادرسی کیفری  ۶
 ۱ حقوق اساسی  ۷

تبصره: سوالات هر یک از مواد آزمون از قلمرو قوانین و مقررات ذکر شده در ذیل هر عنوان و نیز آراء وحدت رویه مرتبط طرح می شود.

فهرست منابع در جدول پیوست شماره ۱ این آگهی می باشد.

۳ – شرایط شرکت در آزمون و اخذ پروانه کارآموزی وکالت:

۱۳ : براساس ماده ۲ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب سال ۱۳۷۶، داوطلبان باید دارای شرایط ذیل باشند:

الف- تابعیت جمهوری اسلامی ایران.

ب – اعتقاد و التزام عملی به احکام و مبانی دین مقدس اسلام.

پ– اعتقاد و تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه، قانون اساسی.

ت- نداشتن پیشینه محکومیت موثر کیفری.

ث – نداشتن سابقه عضویت و فعالیت در گروههای الحادی و فرق ضاله و معاند با اسلام و  گروههایی که مرامنامه آنها مبتنی بر نفی ادیان الهی میباشد.

ج- عدم وابستگی به رژیم منحوس پهلوی و تحکیم پایههای رژیم طاغوت.

چ– عدم عضویت و هواداری از گروهکهای غیر قانونی و معاند با جمهوری اسلامی ایران.

ح – عدم اعتیاد به مواد مخدر و استعمال مشروبات الکلی

خ- دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق (از دانشکدههای حقوق داخل یا خارج کشور که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد) یا دانشنامه لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح.

تبصره ۱ کانونهای وکلا مکلفند به منظور احراز شرایط فوق از مراجع ذیصلاح مربوطه استعلام نمایند و مراجع مزبور مکلفند حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پاسخ لازم را اعلام نمایند.

تبصره ۲ برای اشخاصی که مطابق قانون از کارآموزی معاف هستند در صورتی پروانه وکالت صادر می شود که دارای شرایط این ماده باشند.

تبصره ۳ مدت کارآموزی اعضای هیات علمی دانشکده های حقوق نصف مدت سایر کارآموزان خواهد بود.

تبصره ۴ اقلیت های مذهبی رسمی از دارا بودن شرایط مندرج در بند( ب) مستثنی می باشند.

تبصره ۵ اعتبار پروانه وکالت سه سال است و تمدید آن منوط به درخواست متقاضی می باشد. هر گاه وکیلی فاقد یکی از شرایط این قانون تشخیص داده شود، کانون موظف است موضوع و دلایل آن را به دادگاه انتظامی وکلا، اعلام و درخواست رسیدگی نماید. دادگاه مذکور پس از رسیدگی نسبت به تمدید یا عدم تمدید پروانه رای مقتضی صادر می کند. پروانه این اشخاص تا صدور حکم قطعی معتبر خواهد بود مگر در مواردی که دادگاه با توجه به ضرورت حکم تعلیق صادر نماید.

تذکر ۱: کسانی که فاقد مدرک کارشناسی حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح بوده و فقط دارای مدارک بالاتر آن هستند حق شرکت در آزمون را ندارند؛ بنابراین از ارائه مدارک بالاتر به جز مدارک کارشناسی عنوان شده خودداری نمایند.

تذکر ۲دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته حقوق با مدرک کاردانی مرتبط به شرط آن که واحدهای دروس دوره کارشناسی حقوق را گذرانده باشند مجاز به شرکت در آزمون هستند.

۲۳: براساس ماده ۱۰ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب سال ۱۳۳۳، به اشخاص زیر اجازه وکالت داده نمیشود:

الف– اتباع خارجه.

ب – قضات و مستخدمین دولتی و بلدی و مملکتی و بنگاههایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت است در حین اشتغال به خدمت بهاستثنای استادان دانشکده حقوق که اشتغال به تدریس در یکی از شعب حقوقی دارند در صورت اجازه شورای دانشگاه.

پ – محجورین و همچنین کسانی که سن آنها کمتر از ۲۵ سال باشد.

ت-  محکومین به انفصال ابد از خدمات دولتی.

ث – اشخاص مشهور به فساد اخلاق و تجاهر به استعمال مسکر و افیون و اعمال منافی عفت.

ج- محکومین به جنایت مطلقاً و محکومین به جنحههایی که منافی با امانت و عفت و شئون وکالت است به تشخیص هیأت مدیره کانون و یا آنکه به موجب قانون مستلزم محرومیت از بعضی حقوق اجتماعی است.

چ – کسانی که به اتهام جنایت یا جنحههای مذکور در ماده فوق تحت محاکمه هستند.

ح – اشخاصی که طبق حکم محکمه از وکالت محروم شدهاند.

۳۳  شرایط سنی: پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به کسانی داده میشود که هنگام ثبت نام سن آنها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزههای قضائی پروانه کارآموزی به کسانی داده میشود که هنگام ثبتنام سن آنها از پنجاه سال تمام بیشتر نباشد.

۴۳– اشخاصی مجاز به شرکت در آزمون و صدور پروانه کارآموزی هستند که دارای شرایط مندرج در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت باشند.

۴  مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام:

۱۴– اسکن تصویر مدرک تحصیلی لیسانس یا گواهی صادره موقت از دانشگاه، منطبق با بند ۲-۳ و تبصرههای آن، بدون حاشیههای زاید و با فرمت jpg  و با اندازه حدود ۵۹۵ در ۸۴۲ pixels و با وضوح تصویری ۷۲ dpi .

تبصره ۱: دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته میبایست علاوه بر مدرک کارشناسی ناپیوسته، اسکن مدرک کاردانی خود را در قسمت مربوطه ارسال نمایند .

۲۴ اسکن تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم بدون حاشیههای زاید و در قالبjpg   و با اندازه حدود ۲۱۳ در ۳۱۲ pixels و با وضوح تصویری ۷۲dpi .

تبصره: دارندگان معافیتهای تحصیلی، مربوط به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و حوزههای علمیه و به طور کلی افراد فاقد گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم، تحت هیچ شرایطی حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

۳۴– هزینه ثبتنام مبلغ چهار میلیون ریال (معادل چهارصد هزار تومان)

تبصره: واریز هزینه ثبت نام از طریق کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب و سیستم برخط (آنلاین) ثبتنام اینترنتی در زمان تعیین شده در درگاه سازمان سنجش آموزش کشور و با توجه به بند ۱-۵ و ۲-۵ این آگهی و دستورالعمل مقرر انجام خواهد گرفت .

۴۴– اسکن عکس متقاضی:

متقاضیان محترم میبایست تصویر عکس خود را که در سال جاری گرفته شده باشد، در اندازههای ۴×۳ جهت اسکن، بدون حاشیههای زاید و در قالب jpg   و با اندازه حداقل ۲۰۰ در ۳۰۰ تا حداکثر ۳۰۰ در ۴۰۰ pixels تهیه نمایند و حجم فایل تهیه شده نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر شود. همچنین تصویر متقاضی باید واضح، مشخص و فاقد اثر مهر و هر گونه منگنه باشد. تا حد امکان عکسها سیاه و سفید و یا در صورت رنگی بودن دارای زمینه سفید باشد.

 • تذکر مهم: با توجه به مشکلات بوجود آمده در آزمونهای قبلی، درخصوص اشتباه در ارسال عکس متقاضیان، که این موضوع اکثراً برای متقاضیانی که ثبتنام آنها توسط دیگران انجام میشود رخ داده است، تاکید میگردد علاوه بر کنترل اطلاعات ثبتنامی، حتماً نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت نمایید تا اشتباها عکس داوطلب دیگری به جای عکس شما ارسال نگردد. بدیهی است که در صورت ارسال عکس اشتباهی از طرف متقًاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.

۵۴– تهیه پرینت از اطلاعات ثبت نامی که از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور انجام شده است ،الزامی است متقاضی باید پرینت را در صورت قبولی در آزمون به کانون مربوط ارائه کند.

۶۴ داوطلب معلول باید نوع معلولیت خود را علامتگذاری نماید .سپس براساس شدت معلولیتی که سازمان بهزیستی تائید خواهد نمود، به شرح جدول ذیل خدمات و تسهیلات لازم به متقاضیان ارائه خواهد شد.لازم به ذکر است طبق قانون اخذ پروانه وکالت مصوب ۱۳۷۶ هیچ گونه سهمیه فوق العاده ای برای پذیرش این متقاضیان در آزمون وکالت در نظر گرفته نشده است و با اعلام معلولیت از نظر پذیرش در آزمون اولویتی برای فرد ارائه کننده ایجاد نخواهد شد.

توضیحات نیاز تعیین شده شدت

معلولیت

نوع معلولیت ردیف
 – منشی- وقت اضافه خیلی شدید بینایی  ۱
 – منشی- وقت اضافه شدید
با توجه به طیف وسیع کمبینایی و شرایط محیط آزمون در صورت درخواست، منشی در دسترس است. چاپ درشت سؤالات – وقت اضافه به صورت ۳/۱ وقت

افراد شدید

متوسط
 – چاپ درشت سؤالات خفیف
 – رابط – وقت اضافه خیلی شدید شنوایی  ۲
 – رابط – وقت اضافه شدید
 –  – متوسط
 –  – خفیف
با توجه به آسیب چهاراندام در افراد با معلولیت جسمی حرکتی خیلی شدید، منشی و وقت اضافه ضروری است. منشی- وقت اضافه خیلی شدید جسمی حرکتی  ۳
در صورت آسیب صرفاً اندامهای تحتانی (پاها) ،نیازی به وقت اضافه و منشی ندارد.  – شدید
در صورت آسیب دستها به ویژه دست غالب یا فقدان دست. منشی- وقت اضافه شدید
در صورت آسیب دستها به ویژه دست غالب یا فقدان دست. منشی- وقت اضافه متوسط
 –  – خفیف

۷۴– سهمیه رزمندگان و ایثارگران:

با توجه به تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و با توجه به مفاد ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و به ویژه بند چ ماده مذکور که به موجب آن بند چ به عنوان ماده ۵۹ مکرر به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران الحاق شده است گزینش متقاضیان واجد شرایط براساس ماده ۵۹ مکرر قانون خدمات رسانی به ایثارگران صورت میگیرد. هر یک از افراد متقاضی سهمیه رزمندگان و ایثارگران میتوانند براساس شرایط خود به شرح مندرج در بندهای “الف” تا “ج” زیر، متقاضی استفاده از سهمیه شوند.

 • الف- فرزندان و همسران شهدا
 • ب- جانبازان با حداقل ده درصد( ۱۰%) جانبازی
 • پ- آزادگان با داشتن حداقل سه ماه سابقه اسارت و همسر و فرزندان آنان
 • ت- رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه
 • ث- همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد( ۲۵%) و بالاتر
 • ج- فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه

تبصره ۱: متقاضیان استفاده کننده از سهمیههای بنیاد شهید، سازمان بسیج مستضعفین، جهاد کشاورزی و نیروهای مسلح، در صورت عدم تایید سهمیه به واحدهای تابعه شهرستان محل تشکیل پرونده ذیربط مراجعه نمایند.

تبصره ۲جانبازان ۱۰% به بالا، آزادگان با سه ماه سابقه اسارت و همسر و فرزندان آنان، فرزندان و همسران شهدا، همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد( ۲۵%) و بالاتر، برای استفاده از سهمیه مربوط باید بر اساس ضوابط نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت نامی اقدام نمایند. این قبیل متقاضیان بایستی در فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی نسبت به علامتگذاری بند مربوطه اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از ثبت نام به ارگان بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تایید سهمیه ارسال گردد و نیازی به مراجعه به سایت ایثار ندارند.

تبصره ۳: بر مبنای قسمت اخیر ماده ۵۹ مکرر الحاقی به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، رزمندگان با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه، فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه جزو سهمیه رزمندگان محسوب می شوند و تابع ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان هستند .

رزمندگانی که از تاریخ ۳۱/۶/۱۳۵۹ لغایت ۳۱/۶/۱۳۶۷ حداقل شش( ۶) ماه متوالی یا متناوب و فرزندان رزمندگانی که حداقل دوازده ماه( ۱۲) سابقه حضور داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهههای نبرد حق علیه باطل را داشتهاند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد کشاورزی) نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبتنام توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران (سازمان بسیج مستضعفین) و یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تایید نهایی قرار گیرد.

تبصره ۴با توجه به مصوبه هیئت محترم وزیران در جلسه مورخ ۱۴/۷/۱۴۰۰(موضوع تصویب نامه شماره ۷۵۸۰۴/ت۵۹۲۴۱ه مورخ۱۹/۷/۱۴۰۰) رزمندگان جبهه مقاومت مشروط به دارا بودن حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه با تائید ستاد کل نیروهای مسلح (سازمان بسیج مستضعفین و ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) می توانند از این تسهیلات بهره مند گردند.

تبصره ۵: آن دسته از پرسنل کادر ثابت، پیمانی، و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که از تاریخ ۳۱/۶/۱۳۵۹ تا ۳۱/۶/۱۳۶۷ حداقل ۶ ماه پیوسته یا متناوب در خطوط مقدم حضور داشتهاند و فرزندان این رزمندگان که پدر یا مادرشان حداقل ۱۲ ماه سابقه حضور در جبهه را به صورت داوطلبانه دارد میتوانند با تایید بالاترین مقام هر یک از نیروهای مسلح (ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل نیروهای مسلح) از مزایای این قانون استفاده نمایند. این قبیل افراد میتوانند ابتدا به واحدهای متبوع مراجعه و فرم مخصوص استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون مربوط را تکمیل نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبتنام توسط صالح مربوطه مورد تایید نهایی قرار گیرد. این قبیل متقاضیان لازم است ضمن علامتگذاری در بند مربوطه در تقاضانامه ثبت نامی نسبت به درج کد پیگیری ۱۲ رقمی در محل مربوط اقدام نمایند.

تبصره ۶ : با توجه به مفاد بند چ ماده ۸۸ الحاقی به ماده ۵۹ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، پدر و مادر شهدا مشمول سهمیه ایثارگری نمی باشند .

تبصره ۷: شرط سنی در خصوص ایثارگران اجرا نخواهد شد.

تذکرات مهم:
 1.  مناطق عملیاتی بر اساس مصوبه شورای عالی دفاع تعیین می شود.
 2. همسران رزمندگان (متقاضیانی که همسران آنان فقط دارای شرط مدت حضور در جبهه می باشند) مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمیباشند.
 3. کد پیگیری ۱۲ رقمی ارگان استفاده کننده از سهمیه رزمندگان (حسب مورد سپاه پاسداران و یا نیروهای مسلح)، برای هر آزمون و هر سال متفاوت است. لذا متقاضیان می بایست برای این آزمون، کدپیگیری جدید از ارگان ذیربط دریافت دارند.
 4. متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ،لازم است پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان، نسبت به دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت نام در محلی که در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی در نظر گرفته شده است، درج نمایند.
 5. شرط برخورداری از مزایای ایثارگران و رزمندگان »واجد شرایط بودن« آنان است که در قسمت اخیر ماده ۵۹ الحاقی همانند ماده ۵۹ قبلی تصریح شده است. بنابراین وضعیت متقاضیان محترم باید بر ماده ۲ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت و سایر شرایط قانونی ایجابی و سلبی لازم برای ورود به کارآموزی منطبق باشد.
 6. به موجب الحاق بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه به ماده ۵۹ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، مشمولین استفاده از سهمیه ایثارگران فقط موارد شش گانه فوق هستند.
 7. بررسی شمول سهمیه ایثارگری به افراد توسط سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود در نهایت، تایید نهایی واجد شرایط بودن ایثارگران نسبت به پذیرفته شدگان این سهمیه با هیأت مدیره هر کانون است.
 8. چنانچه داوطلبی در سهمیه آزاد شرکت کرده باشد، اعلام بعدی او در مورد ایثارگری مسموع نخواهد بود.
 9. پس از اعلام اسامی پذیرفته شدگان توسط کانون محلی، اصل گواهی ایثارگری صادر شده از مرجع صالح می بایست به کانون مربوطه تحویل داده شود.
 10. نظر به اینکه پذیرش متقاضیان در سهمیه انتخابی آنان صورت میگیرد، ضروری است متقاضیان ارجمند هنگام ثبت نام در انتخاب گزینه سهمیه عادی یا ایثارگران دقت نمایند.

۵– نحوه ثبت نام و توزیع کارت شرکت در آزمون و تاریخ آزمون:

۱۵ ثبتنام از متقاضیان منحصرا اً از طریق اینترنت و درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org از روز چهارشنبه مورخ ۱۳/۰۲/۱۴۰۲  لغایت روز جمعه  مورخ ۲۲/۰۲/۱۴۰۲ انجام خواهد شد.

۲۵– متقاضیان باید برای واریز هزینه ثبتنام، از طریق کارتهای اعتباری عضو شبکه شتاب، که رمز دوم آن فعال باشد، طبق دستور العمل اعلام شده در درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور، و در زمان اعلام شده در بند ۱-۵، نسبت به پرداخت هزینه ثبتنام اقدام کنند.

تبصره: در این خصوص متقاضیان میتوانند از کارتهای اعتباری دیگران که رمز دوم آن فعال باشد نیز استفاده کنند.

۳۵ توزیع کارت شرکت در آزمون به صورت اینترنتی انجام میشود و متقاضیان باید با مراجعه به درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور و وارد کردن کد پیگیری و شماره پرونده خود به سیستم، کارت ورود به جلسه را دریافت کنند. زمان آغاز توزیع اینترنتی کارت و نحوه آن، زمان و مکان رفع نقص یک هفته قبل از برگزاری آزمون از طریق درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور www.sanjesh.org، اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران www.scoda.org به نمایندگی از کانونهای وکلای دادگستری سراسر کشور به اطلاع متقاضیان خواهد رسید.

۴۵ با توجه به برگزاری آزمون سال جاری در همه مراکز استانها و برخی شهرستانها بر اساس آمار شرکت کنندگان در شهرستانها – متقاضیان باید صرف نظر از کانون انتخابی، محل سکونت خود را جهت تعیین محل آزمون انتخاب نمایند.

۵۵ تاریخ برگزاری آزمون روز جمعه مورخ ۱۳/۵/۱۴۰۲ میباشد.

۶- تذکرات لازم:

۱۶ متقاضیان باید قبل از تاریخ شروع ثبتنام از طریق اینترنت، نسبت به اسکن و آماده کردن مدارک در قالب و مشخصات اعلام شده در بند ۴ این آگهی اقدام نمایند.

۲۶ مدت ثبت نام اینترنتی از تاریخ شروع، ده روز خواهد بود.

۳۶ متقاضیان باید اصل مدارک اسکن شده را نزد خود نگه داشته در صورت پذیرفته شدن به همراه سایر مدارکی که اعلام خواهد شد به کانون مربوطه ارائه نمایند.

۴۶– متقاضیان فقط در صورتی که دارای شرایط مندرج در این آگهی باشند حق ثبت نام و شرکت در آزمون را خواهند داشت ضمن اینکه باید اطلاعات وارد شده در تقاضانامه ثبتنام را (خصوصاً از نظر تعیین کانون مربوط و کد آن) به دقت کنترل نمایند. هزینه ثبتنام تحت هیچ شرایطی مسترد نخواهد شد .

۵۶ متقاضیان باید در پایان ثبتنام از اطلاعات وارد شده پرینت تهیه و درصورت قبولی آن را به کانون مربوطه تسلیم کنند .چنانچه اطلاعات اعلام شده توسط متقاضی در هنگام ثبتنام اینترنتی با آگهی آزمون منطبق نبوده و غیر واقعی باشد حتی در صورت قبولی از ثبتنام آنان جلوگیری و قبولی آنان کان لم یکن تلقی خواهد شد.

۶۶ صدور کارت شرکت در آزمون دلیل تایید هیچ یک از مدارک داوطلب از طرف کانونهای وکلا یا سازمان سنجش نیست. بنابراین صرف قبولی در آزمون و درج نام متقاضی در ردیف پذیرفته شدگان، هیچ حقی برای کسی ایجاد نخواهد کرد.

۷۶ صدور هرگونه اطلاعیه درخصوص آزمون درگاه اطلاعرسانی اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران

(اسکودا) www.scoda.org به نمایندگی از کانونهای وکلای دادگستری سراسر کشور و سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی  www.sanjesh.org معتبر خواهد بود.

۸۶– با توجه به زمان پیش بینی شده برای آماده کردن مدارک ثبتنام تأکید میشود در روزهای آغازین پس از انتشار این آگهی نسبت به تهیه مدارک مورد نیاز اقدام شود تا در هنگام ثبت نام از طریق اینترنت برای متقاضیان از نظر زمانی مشکلی ایجاد نگردد.

۹۶– تغییر محل کارآموزی به هیچ عنوان میسر نخواهد بود بنابراین متقاضیان محترم باید با در نظر گرفتن همه ویژگیها و امکانات و محدودیتهای فردی و خانوادگی خود صرفاصرفاً در حوزه کانونی ثبت نام کنند که قصد کارآموزی و وکالت در محدوده آن را دارند.

۱۰۶– محاسبه نمرات براساس قانون تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار (مصوب ۱۴۰۱) و ماده ۵ این قانون و قانون استفساریه مواد ۳ و ۴ و ۵ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار انجام خواهد شد.

۱۱۶– ثبت نام و شرکت وکلای دادگستری عضو کانونهای وکلا در آزمون ممنوع است و بر فرض شرکت و قبولی در آزمون ،قبولی آنان کان لم یکن تلقی میشود.

تبصره۱: شرکت مجدد کارآموزان در آزمون وکالت ۱۴۰۲ بلامانع است، ولیکن احتساب دوره کارآموزی صرفاً مخصوص کارآموزانی است که در آزمون مشمول قانون تسهیل صدور برخی مجوزهای کسبوکار پذیرفته شدهاند.

۱۲۶– متقاضیان محترم پیش از انتخاب کانون محل کارآموزی و اشتغال خود حتما به آگهی اختصاصی کانونها در سایت اختصاصی آنها مراجعه کنند و از شرایط احتمالی پیش بینی شده در هر کانون آگاه شوند. زیرا با توجه به مستقل بودن کانونها و ویژگیهای اقلیمی و اجتماعی آنها شرایط اختصاصی اعلامی هر کانون برای متقاضیان ورود به آن لازم الاتباع است.

جدول پیوست:

پیوست ۱ – جدول قوانین و مقرراتی که سوالات آزمون ورودی کارآموزی وکالت سال ۱۴۰۲ از قلمرو آنها طرح خواهد شد:

حقوق مدنی 
 ۱. قانون مدنی
  ۲. قوانین روابط موجر و مستاجر سالهای ۱۳۵۶ و ۱۳۷۶
 ۳. قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب سال ۱۴۰۰
 ۴. قانون مسئولیت مدنی
 ۵.قانون امور حسبی
۶. قانون پیش فروش ساختمان
 ۷. قانون بیمه اجباری خسارات وارده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه
۸. قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان
آیین دادرسی مدنی 
۱. قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب
۲.قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی
 ۳. قانون اجرای احکام مدنی
 ۴. قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی
  ۵.قانون شوراهای حل اختلاف
 ۶. قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری
  ۷.لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ و قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت ۱۳۷۶
  حقوق تجارت  
۱. قانون تجارت شامل قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ و اصلاحات بعدی آنها
۲.قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی
۳. قانون راجع به ثبت شرکتها
۴. قانون صدور چک با اصلاحات بعدی
۵. احکام مرتبط از قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی
۶. قانون تجارت الکترونیکی
۷. قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران
۸. قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفهای حسابداران ذیصلاح به عنوان حسابدار رسمی
۹.قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی
حقوق جزا  
۱.  قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵-۱۳۹۲ ( شامل قانون جرایم رایانه ای) با اصلاحات والحاقات بعدی از جمله قانون کاهش مجازات حبس تعزیری
۲. قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری
۳. قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر
حقوق جزا  
۴. قانون مجازات اشخاصی که برای بردن مال غیر تبانی مینمایند
۵. قانون صدورچک با اصلاحات بعدی
۶. قانون مبارزه با پولشویی
۷. قانون جرم سیاسی
۸. قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن مصوب ۱۳۹۸
۹. احکام جزایی قانون ثبت اسناد و املاک مصوب ۱۳۱۰ و قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ و قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱
آیین دادرسی کیفری  
۱ .قانون آیین دادرسی کیفری
۲ .قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب
۳ .قانون احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی
حقوق اساسی  
۱ .قانون اساسی
متون فقه  
 تحریرالوسیله امام خمینی (ره) ابواب وکالت و شهادت
اصول فقه   
اصول عملیه –تعارض ادله- امارات- الفاظ- اوامر – نواهی – عام وخاص – مفهوم و منطوق – مطلق و مقید ، مجمل و مبین

 

تذکر : ۱- ذکر هر عنوان زیر یک درس به منزله عدم استفاده از آن در دروس دیگر نیست.

 • قوانینی که دارای اصلاحات و الحاقات می باشند توسط داوطلبان مورد مطالعه قرار گیرد.
 • قوانینی که آیین نامه های اجرایی مربوط دارند به هنگام مطالعه قوانین، مد نظر قرار گیرد.

اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا) به نمایندگی از کانونهای وکلای دادگستری جمهوری اسلامی ایران

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام