کتاب استخدامی اداری ها
اندیشه‌های حقوقی

بیمه دانشجویی تأمین اجتماعی | ثبت نام غیرحضوری بیمه دانشجویی

تمامی خدمات ثبت‌نام بیمه دانشجویی تأمین اجتماعی به صورت غیرحضوری انجام می‌شود

تمامی خدمات مربوط به ثبت‌نام بیمه دانشجویی به صورت غیرحضوری انجام می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری دانشجویان به شعب و یا کارگزاری‌های تأمین اجتماعی نیست و صرفاً متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه خدمات الکترونیکی سازمان به نشانی es.tamin.ir درخواست خود را ارائه کنند.

شناسنامه قانون- بر اساس تفاهم نامه سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص گسترش بیمه دانشجویان، در حال حاضر ۲۵ هزار دانشجو در کشور بیمه‌پرداز سازمان تأمین اجتماعی هستند و بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد اطلاع‌رسانی بیشتری صورت بگیرد تا دانشجویان متقاضی بیشتری بتوانند با پرداخت حق‌بیمه از خدمات تامین اجتماعی برخوردار باشند.

بیمه دانشجویی تأمین اجتماعی چیست؟

دانشجویان در حین تحصیل، می‌توانند درخواست بیمه دانشجویی را ارائه کنند و بلافاصله بعد از ثبت‌نام و آغاز بیمه‌پردازی، سوابق بیمه‌ای برای آنها ایجاد می‌شود و از خدمات این سازمان برخوردار می‌شوند.

سوابق بیمه‌ای دانشجویان از روز ثبت‌نام در سامانه سازمان تأمین اجتماعی محاسبه و مبنای ارائه خدمات به آنها خواهد بود. و سابقه بیمه دانشجویان تفاوتی با سایر انواع سوابق بیمه ندارد.

سابقه بیمه دانشجویی ذیل بیمه مشاغل آزاد تعریف شده است و در زمان احراز شرایط بازنشستگی تمامی سنوات بیمه‌پردازی اعم از سوابق بیمه اجباری، بیمه اختیاری و بیمه دانشجویی به عنوان سابقه موثر لحاظ می‌شود.

همچنین در صورتی که فردی تحت‌پوشش بیمه دانشجویی تأمین اجتماعی قرار گرفته و در سنوات آینده به واسطه نوع شغل خود تحت پوشش سایر صندوق‌های بازنشستگی همچون نیروهای مسلح و بازنشستگی کشوری قرار گیرد، مطابق مقررات امکان انتقال سوابق تأمین اجتماعی به صندوق‌های مذکور وجود دارد.

نرخ حق بیمه دانشجویی

نرخ حق بیمه در بیمه دانشجویان پایین‌تر از سایر بیمه‌های موضوع قانون تأمین اجتماعی است و دولت نیز دو درصد از حق بیمه را برعهده دارد. در این نوع بیمه سه نوع نرخ حق بیمه داریم که متقاضی مختار به انتخاب یکی از آن‌ها است. نرخ پرداخت حق بیمه ۱۴ درصد که شامل خدمات بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی است و برای افراد مجرد و فاقد تحت تکفل توصیه می‌شود.

نرخ پرداخت حق بیمه ۱۶ درصد که شامل خدمات بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی است و نهایتاً کاملترین نرخ پرداخت حق بیمه که ۲۰ درصد بوده و خدمات مربوط به بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی را دربر می‌گیرد.

با لحاظ مشارکت دو درصدی دولت در پرداخت حق بیمه دانشجویان، رقم نهایی حق بیمه پرداختی توسط دانشجویان به نرخ‌های ۱۲، ۱۴ و ۱۸ درصد می‌رسد. خدمات و ثبت‌نام این طرح به صورت غیرحضوری قابل دریافت بوده و نیازی به مراجعه حضوری دانشجویان به شعب و یا کارگزاری‌ها نیست.

شرایط دانشجوی مشمول

بیمه دانشجویان برای اشخاصی است که فاقد شغل و همینطور بیمه پردازی باشد قابل استفاده است و متقاضی در زمان ارایه درخواست نباید تحت‌پوشش هیچ نظام بیمه‌ای باشد. برای افراد شاغل که کارفرما برای ایشان لیست بیمه ارسال و پرداخت می کند بیمه دانشجویی که ماهیت آن اختیاریست؛ موضوعیت ندارد.

متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه خدمات الکترونیکی سازمان به نشانی es.tamin.ir درخواست خود را ارائه کنند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام