کتاب استخدامی اداری ها
اندیشه‌های حقوقی

سایر سطوح مزدی چیست؟

در بخشنامه های مصوب شورای عالی کار حداقل مزد به دو صورت بیان می شود:

۱-حداقل مزد سال

۲- سایر سطوح مزدی

حداقل مزد به صورت عدد ثابت بیان می شود مثلا برای سال ۱۳۹۸ این مبلغ برای کارگران اعم از قرارداد دائم یا موقت مبلغ ۵۰۵۶۲۷ ریال تعیین شده است.

منظور از سایر سطوح مزدی بخشنامه مزد ۹۸ به کارگرانی اطلاق می شود که سال قبل حقوق آن ها از حداقل بیشتر بوده است. میزان افزایش مزد این اشخاص به صورت یک رابطه ریاضی بیان میشود.

مثلا در بخشنامه مزد سال ۱۳۹۷ به این صورت بود که ۱۰/۴درصد مزد ثابت به علاوه روزانه ۲۸۲۰۸ ریال. در هر حال این عدد نباید از حداقل مزبور در بند قبل کمتر باشد.

و یا سایر سطوح مزدی بخشنامه مزد ۹۸ به میزان ۱۳ درصد (سیزده درصد) به علاوه روزانه مبلغ ۸۷۰۴۹ ریال افزایش یافت.

افزایش مزد کارگران مشمول طرح طبقه بندی مشاغل از سایز سطوح مزدی طبعیت می نمایند.

حداقل دستمزد و سایر سطوح مزدی 1399

برای تعیین حداقل دستمزد سال ۹۹ حقوق بگیران تحت بیمه تأمین اجتماعی نیز، اولین جلسه شورای عالی کار به دلیل شیوع ویروس کرونا، علی رغم سنت سال‌های قبل، در روز ۲۶ اسفند ماه برگزار شد که پس از برگزاری سه جلسه تا ۲۹ اسفند ماه، نتوانست به نتیجه روشنی برسد.

علی خدایی عضو شورای عالی کار در همین ارتباط اظهار داشت: آنچه که نمایندگان دولت و کارفرمایان برای افزایش حداقل دستمزد مدنظر داشتند رقمی نزدیک به ۲۰ درصد بود، البته در مورد سایر سطوح مزد هیچ موضوعی مطرح نشد اما تحلیل این است که اگر کارفرما و دولت روی همان ۲۰ درصد برای افزایش حداقل دستمزد تاکید داشته باشند، سایر سطوح مزدی ۱۳ تا ۱۵ درصد به اضافه یک عدد ثابت، با افزایش مواجه خواهند شد.

وی ادامه داد: جامعه کارگری مخالف این ارقام است و ما تلاش می‌کنیم که افزایش حداقل دستمزد به میزان قابل قبولی صورت گیرد.

خدایی افزود: با توافق حاصله مقرر شده که نیمه اول فروردین ماه جلسه بعدی شورای عالی کار برگزار شود و قبل از پایان فروردین، رقم افزایش مزد تعیین خواهد شد از این رو امکان فریز مزدی وجود ندارد.

با توجه به عدم موافقت جامعه کارگری با افزایش ۲۰ درصد مزد، در صورتی که نتیجه مذاکرات شورای عالی کار مورد توافق سه طرف (جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت) قرار نگیرد و قرار باشد نمایندگان کارگران جلسه را ترک کنند باز هم امکان تصویب وجود دارد.

در این رابطه باید به جلسات برگزار شده در سال ۸۶ اشاره کرد که نمایندگان کارگری وفت به دلیل مخالفت با دستمزد پیشنهاد شده، جلسه را ترک کردند که همین امر موجب تغییر آئین نامه شورای عالی کار شد و عملاً تصمیمات شورای عالی کار می‌تواند با رأی اکثریت به تصویب برسد و اینطور نیست که حتماً باید نماینده کارگران نیز این رقم را بپذیرند.

مطالب مرتبط:

بخشنامه دستمزد 99

جدول حقوق و دستمزد 99

نحوه محاسبه حقوق و دستمزد سال 99 | دانلود فایل اکسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام