آزمون تعیین صلاحیت
اندیشه‌های حقوقی

نکاتی از نحوه اعمال افزایش ضریب حقوق سال ۱۴۰۰ کارمندان قراردادی، پیمانی و رسمی+ فایل اکسل

نحوه اعمال مصوبه افزایش ضریب حقوق سال ۱۴۰۰ کارمندان قراردادی، پیمانی و رسمی

حقوق کارمندان دولت چند درصد افزایش می یابد؟

نویسنده: صیاح الدین شهدی- کارشناس ارشد مدیریت دولتی- تشکیلات و روش‌ها

مقدمه

پس از بحث و بررسی های فراوان، قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ ۲۶/۱۲/۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۹ به تأیید شورای نگهبان رسیده، با نگاهی به مفاد تبصره (۱۲) قانون مذکور (موضوع افزایش حقوق و مالیات حقوق کارمندان)، متوجه اعمال تغییرات اساسی از جانب مجلس نشینان در لایحه تقدیمی دولت هستیم. مجلس ضمن عدم تغییر سقف معافیت مالیاتی و افزایش ۲۵ درصدی حقوق ها، تغییراتی از جمله افزایش تعداد پایه های مالیاتی و همچنین اعمال محدودیت افزایش حقوق (۲۵ میلیون ریال) اعمال نمود.

از آنجا که اعمال افزایش حقوق کارمندان دولت نیازمند تعیین ضریب حقوقی (متناسب با قانون بودجه) از جانب دولت است، هیأت وزیران در تاریخ ۲۵/۰۱/۱۴۰۰ تصویب نامه مربوطه را مصوب و در تاریخ ۲۹/۰۱/۱۴۰۰ آن را جهت اجرا ابلاغ نمود.

شناسنامه قانون | Pdf32 تعیین ضریب افزایش حقوق ۱۴۰۰ کارمندان و بازنشستگان دولت

اجرای جزء (۳) بند (الف) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۰

موضوعی که پس از ابلاغ مصوبه افزایش ضریب حقوق مورد مناقشه کارشناسان حوزه امور اداری است مفاد بند (۵) مصوبه و تبصره ذیل آن است. بر اساس مفاد این بند و پس از اعمال ضریب ریالی، مجموع مبلغ مندرج در حکم کارگزینی (قرارداد) کارکنان، نباید از مبلغ ۳۵ میلیون ریال کمتر شود و باید مابه‌التفاوت آن با مبلغ ۳۵ میلیون ریال، با عنوان “تفاوت تطبیق موضوع جزء (۳) بند (الف) تبصره (۱۲)” در احکام درج گردد (این میزان ثابت نبوده و با هر گونه تغییر در حکم کارگزینی، مجدداً قابل محاسبه است (و همچنین مطابق با تبصره ذیل این بند مبالغ ناشی از اجرای بندهای (۷) و (۹) مصوبه افزایش ضریب سال ۱۳۹۹ (بند حداقل دریافتی و بندهای دوقلو) در این تفاوت تطبیق تجمیع و قابل اعمال می‌باشد.

در خصوص نحوه اجرای بند (۵) و تبصره ذیل آن تعابیر و تفاسیر مختلفی وجود دارد که لازم است قبل از ورود به بحث، در خصوص بندهای (۷) و (۹) مصوبه افزایش ضریب سال ۱۳۹۹ توضیحاتی ارائه گردد، بند (۷) مصوبه به این موضوع اشاره داشت که اگر پس از اعمال ضریب حقوق سال ۱۳۹۹، مجموع حکم کارگزینی (قرارداد) فردی به رقم ۲۸ میلیون ریال نرسید، با ایجاد یک ردیف ترمیمی، مجموع مبلغ حکم کارگزینی فرد را به ۲۸ میلیون ریال برسانید بند (۹) مصوبه نیز اشاره به این موضوع داشت که بندهای دو قلو (جزء یک بند الف تبصره ۱۲ بودجه سال ۱۳۹۷ و بند ی تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۸) نیز مشمول افزایش سال ۱۳۹۹ خواهند بود (در متن مصوبه افزایش حقوق سال ۱۳۹۸ نیز بر این موضوع تأکید شده بود).

می‌دانیم که بندهای دو قلو زاییده قوانین بودجه سال‌های گذشته بوده و به منظور ترمیم حقوق و مزایای کارکنان (در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸) وارد احکام کارگزینی کارمندان شده است. از آنجا که چنین فوق العاده‌هایی در فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت پیش بینی نشده است و از طرفی وجود این بندها (در حکم کارگزینی) باعث ایجاد اختلاف زیاد در حقوق و مزایای کارکنان پیمانی با کارکنان قرارداد کار معین (و کارکنان استخدامی پس از سال ۱۳۹۸) شده و اخیراً و با اجرای همسان‌سازی (حقوق و مزایای کارکنان قرارداد کار معین با کارمندان پیمانی )، ردیف سایر (که نماد بندهای دوقلو در قرارداد کارمندان قراردادی بود) از قرارداد کارمندان قرارداد کار معین حذف شده است. لذا با توجه به موارد مطرح شده و با عنایت به اینکه در سال جاری و بر خلاف سنوات گذشته، موضوع بندهای دوقلو (بجای بند جداگانه) در ذیل بند (۵) مصوبه افزایش ضریب (بند مربوط به حداقل دریافتی) و به عنوان یک تبصره آمده است، به نظر می‌رسد عقیده بر این باشد که بندهای دوقلو تنها در همان سال‌ها (۹۷ و ۹۸) قابلیت اجرا و اعمال در حکم کارگزینی کارکنان را داشته و مراد از فراز پایانی تبصره ذیل بند (۵) مصوبه افزایش ضریب حقوق سال ۱۴۰۰، حذف بندهای دوقلو (با تمام خصوصیات و قابلیت هایشان) از احکام کارگزینی مشمولین و محاسبه و برقراری بند جدید تنها برای آن دسته از کارکنانی که مجموع مبلغ حکم آنان کمتر از ۳۵ میلیون ریال است، تحت عنوان “تفاوت تطبیق موضوع جزء (۳) بند (الف) تبصره (۱۲) ” باشد. 

در حقیقت با اجرای مصوبه اخیر با استفاده از تفسیر ارائه شده، عملاً شاهد همسان‌سازی معکوس حقوق و مزایای کارکنان قرارداد کار معین با کارمندان پیمانی (رساندن حقوق کارمندان پیمانی به حقوق کارکنان قراردادی) خواهیم بود.

فایل اکسل افزایش حقوق سال ۱۴۰۰ به همراه همسان سازی حقوق و مزایای کارکنان قرارداد کار معین و کارمندان پیمانی

فایل اکسل طراحی شده که نسخه بروز شده از فایل قبلی است علاوه بر تغییرات (حذف بندهای دوقلو) ذکر شده، شامل تغییر عمده دیگری نیز می باشد. در این نسخه، اجرای همسان سازی حقوق و مزایای کارکنان قرارداد کار معین با کارمندان پیمانی بصورت توامان نبوده و در دو حکم جداگانه اجرا می شود، به این صورت که ابتدا اعمال افزایش ضریب حقوق انجام شده و در ادامه همسان سازی حقوق کارکنان قراردادی به اجرا در خواهد آمد، این موضوع باعث می‌شود تا همسان سازی بصورت درست و مطابق اهداف تعیین شده انجام شود.

شناسنامه قانون | دانلود فایل اکسل محاسباتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام