اخبار اداری و استخدامی

تصویب افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ در هیئت وزیران

مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۲

شناسنامه قانون- هیأت وزیران افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ را تصویب کرد.

براساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی، افزایش مستمری مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی هر سال به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، به نحوی که حداقل دریافتی مستمری بگیران از حداقل حقوق مصوب همان سال کارگران کمتر نباشد.

هیئت وزیران به صورت فوق‌‍العاده پیشنهادِ ارائه شده از سوی شورایعالی تامین اجتماعی و وزارت کار را در دستور کار امروزِ خود قرار داد و آن را پذیرفت.

سخنگوی دولت، صبح امروز، چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت، از موافقت هیئت وزیران با پیشنهاد تامین اجتماعی برای افزایش حقوق بازنشستگانِ تامین اجتماعی به میزان افزایش مصوبِ شورایعالی کار برای دستمزدِ کارگران خبر داد.

بر این اساس حقوق بازنشستگان حداقل بگیر، ۲۷ درصد افزایش خواهد یافت. همچنین از اول سال ۱۴۰۲ سایر سطوح مزدی نیز به میزان روزانه (۲۱%) نسبت به آخرین حقوق در سال ۱۴۰۱ به علاوه ۸۳.۵۹۶ (هشتاد و سه هزار و پانصد و نود و شش ریال) اضافه خواهد شد.

مبلغ بن مستمری‌بگیران و کمک هزینه مسکن بازنشستگان و مستمری‌بگیران به میزان ۲۱ درصد افزایش یافته است. در مورد کمک هزینه عائله‌مندی نیز افزایش ۱۲۵ درصدی اعمال شده و از ۴۰۷ هزار تومان به ۹۱۷ هزار تومان رسیده است. کمک هزینه اولاد تحت تکفل بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیز حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته و به ازای هر اولاد از ۱۰۵ هزار تومان به ۴۲۲ هزار تومان افزایش یافته است.

گفتنی است؛ مراحل اداری صدور احکام بازنشستگان باید در تأمین اجتماعی طی شود.

️جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲

موسوی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی:

با اجرایی شدن و پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان از اردیبهشت‌ماه، مابه‌التفاوت افزایش حقوق فروردین نیز همزمان با حقوق اردیبهشت به بازنشستگان و مستمری‌بگیران پرداخت می‌شود.

سازمان تأمین‌اجتماعی باعنایت به مصوبه هیأت محترم وزیران و در اجرای ماده (۹۶) و ماده (۱۱۱) قانون تأمین‌اجتماعی، مستمری و کمک‌های جنبی کلیه مستمری‌بگیران بازنشسته، ازکارافتاده و مجموع مستمری بازماندگان را افزایش می‌دهد. براین اساس میزان مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و مجموع مستمری بازماندگان که تا پایان سال ۱۴۰۱ برقرار شده است، برای دریافت‌کنندگان حداقل مستمری و مشمولین ازکارافتادگی جزئی و سایر افرادی که مستمری آنان به نسبت سنوات پرداخت حق‌بیمه برقرار شده، به میزان بیست و هفت درصد (۲۷درصد) مستمری آنان در پایان اسفندماه ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد.

همچنین برای سایر سطوح بالاتر از حداقل مستمری، میزان افزایش سال ۱۴۰۲ به میزان بیست و یک درصد (۲۱درصد) مستمری آنان در پایان اسفندماه ۱۴۰۱ به‌علاوه مبلغ ثابت دو میلیون و ۵۰۷ هزار و ۸۸۰ ریال خواهد بود.

به توصیه ریاست محترم جمهوری برای کمک به معیشت بازنشستگان، در سال جاری کمک‌های جنبی مستمری‌بگیران افزایش بسیار خوبی دارد، مبلغ بن مستمری‌بگیران و کمک هزینه مسکن بازنشستگان و مستمری‌بگیران به میزان ۲۱ درصد افزایش یافته است. در مورد کمک هزینه عائله‌مندی نیز افزایش ۱۲۵ درصدی اعمال شده و از ۴۰۷ هزار تومان به ۹۱۷ هزار تومان رسیده است. کمک هزینه اولاد تحت تکفل بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیز حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته و به ازای هر اولاد از ۱۰۵ هزار تومان به ۴۲۲ هزار تومان افزایش یافته است.

باقی‌مانده متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشمول این موضوع پرواخت می شود

مبلغ مربوط به باقی‌مانده متناسب‌سازی برای بازنشستگان مشمول این افزایش، از ابتدای سال جاری اعمال و پرداخت می‌شود. به‌روزرسانی احکام جدید نیز در حال انجام است و طی چند روز آینده احکام جدید از طبق سایت سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانیes.tamin.ir در اختیار بازنشستگان عزیز قرار می‌گیرد و بازنشستگان و مستمری‌بگیران عزیز حقوق اردیبهشت ماه خود را مطابق روال همیشگی از بیستم تا پایان ماه با لحاظ افزایش حقوق دریافت می‌کنند.

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی
کتابهای منبع آزمون استخدامی

14 دیدگاه

 1. سلام مستمری بگیر هستم
  وقیمت دو فرزند دوقلوی نوجوانم هستم.
  امان از روزی که همسرم از دنیا رفت و مستمری بگیر شدم. چه کسی می‌تواند درک کند که نبود نان آور خانواده یعنی چه؟؟
  بعد از مرگ همسرم اگر بگویم هزار بار اگر به خاک سپرده شدم باز هم کم است.
  واقعا آیا ما نیاز التیام داریم و یا اینکه باید بی پولی و نداری آوار شود بر سرمان ؟؟؟

 2. ای مرز پر گهر
  فاتح شدم
  خود را به ثبت رساندم
  خود را به نام (بازنشسته تامین اجتماعی)..
  مزین کردم به شماره 25درصد و 21 درصد
  صادره از بندرعباس
  رفتم کنار پنجره و با اشتیاق شماره ها را با هوای
  آلوده بندر درون سینه فرو بردم.و زیر قبض بدهکاری شارژ ساختمان،فروشگاه محل نوشتم.
  بازنشسته.آری در کشور گل و بلبل موهبتی است زیستن ،وقتی واقعیت موجود بودن تو پس از سالهای سال پذیرفته می شود
  آری آری زندگی زیباست.!!

 3. سلام
  چرا برای خانمها حق عائله مندی قانون نیست لطفاً حق فرزند وعائله مندی هم برای خانمهایی که یه عمر زحمت کشیدن قائل بشین این عادلانه نیست

 4. سلام ،این افزایشات بجز از درد و رنج چیز دیگه ای نیست.تورم و گرانی ها ۱۰۰ درصد،اما افزایش ۲۱ درصد!! در حکومت اسلامی و عدالت حضرت علی علیه السلام باید حق بازنشسته و کارگر شسته روفته و با تورم جلو بره و جوری باشه که بشه آبرومندانه زندگی کرد.ما و فرزندان ما مثل سایر مدیران هم دلمان زندگی میخواد که با این افزایش ناچیز چیزی عاید مان نخواهد شد.

 5. این مصوبه غیرقانونی است و باطل خواهد شد.
  مطابق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی افزایش حقوق ها برای تمامی قشرهای مختلف بازنشستگان به یک میزان و براساس هزینه های زندگی است و سطح بندی ای حقوق وجود ندارد اگر این ماده درست اجرا شود و حقوق ها بالاتر از تورم افزایش یابد ماده ۱۱۱ این قانون به خودی خود اجرا میشود و حقوق حداقل بگیران بالاتر از حداقل حقوق کارگری خواهد شد و دیگر نیازی به انتظار برای صدور مصوبه افزایش حقوق کارگران توسط شورای عالی نیست.

 6. باسلام ، لطفا اینهمه دروغ نگین وصحبت افزایش حقوق ۴۰۲ را به رخ مستمری بگیران نگشین…. هرموقع ۲۵٪ همسانسازی باقی مانده ارسنوات قبل را بحساب ذینفعان واریزکردین … ادعاکنین رفع مشکل انجام شده…. نهایتا برای مسئولین و مدیران مربوطه درحوزه تامین اجتماعی… بخاطر عدم این پیگیریها …‌ متاسفم متاسفم

 7. سلام یک سوال از وزیر محترم کار چرا طبق قانون حقوق که باید بر اساس تورم واقعی سالانه باشد انجام نمی کنید .در این ۱۶ماه تورم انتحاری گرانی ۱۳برابر شده قیمت یعنی یکهزار و سیصد درصد ولی آمار دستوری ۵۰درصد افزایش قیمت این چه وضعیت اسفناکی بر کشور حاکم است؟ هر کس فاکتور های روز اخر روحانی و امروز نگاه کن قیاس کن فاکتور هر چه گفت قانون همون است ما از کجا پیدا کنیم واسه زنده ماندن نه زندگی که برما حرام است. التماس دعا دارم

 8. سلام. به نظرم اصلا حقوق عادلانه نیست. مخصوصا برای بازماندگان. من ۵۱ سال دارم حق کار ندارم و حضانت دخترم را هم بر عهده دارم . حداقل افرادی مثل من را هم عائله مندبه حساب بیاورند. خواهش میکنم پایه حقوق کارگری که نونوار می شود هم پایه آنها بازنشستگان را دریابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام