انتشارات جهش
اخبار اداری و استخدامی

متناسب سازی حقوق بازنشستگان با نود درصد (%۹۰) حقوق و فوق العاده های مستمر شاغلان مشابه

متناسب سازی حقوق بازنشستگان با نود درصد (%۹۰) حقوق و فوق العاده های مستمر شاغلان مشابه

شناسنامه قانون- نمایندگان مجلس با متناسب سازی حقوق بازنشستگان با ۹۰ درصد حقوق و فوق العاده های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و همتراز موافقت کردند.

به گزارش شناسنامه قانون به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (سه شنبه، ۳۰ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه قانون برنامه هفتم توسعه، با بند الحاقی (یک) ماده ۲۹ این لایحه درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان با ۲۰۲ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بنابراین گزارش سیدجواد حسینی کیا در مخالفت با حکم مذکور، گفت: اکنون بازنشستگان در شرایط سختی به سر می برند اما ما در این مصوبه کمیسیون تلفیق بازنشستگان را به سنوات آینده ارجاع می دهیم در حالی که آن ها امروز مشکلات متعدد مالی دارند و آیا این بازنشسته عمرش به ۳ سال آینده می ماند که ۹۰ درصد همترازی را بگیرند؟، در حالی که امروز در تامین معیشت خود مانده اند بنابراین باید ۹۰ درصد همترازی را برای امسال اعمال کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: ما باید به سقف تا ۹۰ درصد رأی دهیم چرا که انتظار مردم از مجلس انقلابی این است که به فکر مشکلات آن ها باشیم.

در ادامه سیدمحمدرضا میرتاج الدینی در موافقت با بند مذکور، گفت: ما در کمیسیون تلفیق به دنبال تلاش همکاران به تصمیم خوبی در رابطه با حقوق بازنشستگان رسیدیم چرا که فاصله پرداختی ها میان حقوق بازنشستگان و شاغلان بسیار است لذا در این حکم مجلس تصمیم می گیرد پرداختی های بازنشستگان را به ۹۰ درصد حقوق شاغلان همطراز برساند و فاصله ای صرفا در حد ۱۰ درصد باقی می ماند.

وی افزود: این اتفاق طی ۳ سال خواهد افتاد که در ۲ سال اول سالی ۳۰ درصد و در سال سوم ۴۰ درصد دیگر به حقوق بازنشستگان اضافه خواهد شد.

بنابراین گزارش داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در مخالفت با این بند، گفت: موضوع بازنشستگان دغدغه تمام ارکان حاکمیت است لذا باید معیشت بازنشستگان را بهبود داد، به همین دلیل از نخستین روزهای بررسی لایحه برنامه در مجلس مذاکرات برای اصلاح این مهم آغاز شد. بنابراین در اصل موضوع یعنی متناسب سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان با مجلس اتفاق نظر داریم، البته اکنون مجلس به یک شیوه اجرایی رسیده که از نظر ما این شیوه ابهامات دارد چرا که می تواند در مرحله اجرا منجر به گلایه هایی از نحوه اجرای حکم شود لذا نیازمند یک گفت وگوی جدی تر و دقیق تر است.

وی افزود: ما معتقدیم روش روشن تر که هیچگونه ابهامی نیز نداشته باشد این است که ضرایب سنواتی افزایش حقوق بازنشستگان را به میزانی بالاتر از ضرایب شاغلان در نظر بگیریم که متناسب سازی و افزایش حقوق به تدریج صورت بگیرد.

در ادامه محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه هفتم توسعه در دفاع از بند مرتبط با افزایش حقوق بازنشستگان، گفت: تکریم بازنشستگان تکریم جوانانی است که ۴۰ الی ۵۰ سال گذشته درخت انقلاب را به این مرحله رسانده اند لذا ما در برابر معیشت این عزیزان مسئول هستیم.

وی افزود: در چند روز گذشته درپی مصوبه ای که برای تعیین تکلیف سن بازنشستگان داشتیم برخی از دوستان دولت قبل و حتی نمایندگان دوره قبلی مجلس اظهاراتی مبنی بر اینکه نمایندگان مجلس یازدهم به فکر بازنشستگان نیستند، مطرح کردند در حالی که باید به آن ها گفت آغاز مجلس دهم مصادف با آغاز بررسی و تصویب برنامه ششم توسعه بوده است بنابراین باید همسان سازی را از دولت وقت مطالبه می کردند نه اینکه امروز از آب گل آلود ماهی بگیرند این در حالی است که معیشت مردم و بازنشستگان همواره برای مجلس یازدهم مهم بوده است.

وی ادامه داد: در این بند تاکید شده در پایان سال سوم حقوق بازنشستگان تا ۹۰ درصد حقوق و فوق العاده مستمری کسور شاغلان همطراز خواهد رسید البته برای جلوگیری از عدم اجرای این قانون به دلیل بار مالی که به دولت تحمیل می کنند آن را در ۳ سال تقسیم کردیم.

همچنین در ادامه دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این حکم یکی از تصمیمات مهم و ضروری برای کشور است البته چند نکته دارد، اول آنکه اصل ۹۰ درصد، بین دولت و مجلس و بین شخص من و سازمان برنامه و بودجه قطعی شده است. دوم آنکه دوستان در سازمان برنامه درخواست داشته اند این ۹۰ درصد همسان سازی طی ۵ سال صورت بگیرد که به دنبال صحبت با دوستان کمیسیون تلفیق، در کمیسیون بازه زمانی ۳ سال به تصویب رسید و با توجه به اینکه این حکم یک بار هم به کمیسیون ارجاع شده لذا درخواست دارم اجازه به رأی گیری دهید.

متن حکم منتاسب سازی حقوق بازنشستگان چیست؟

در بند الحاقی یک ماده ۲۹ این لایحه آمده است: به منظور عدالت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان و نیز منتاسب سازی حقوق بازنشستگان با نود درصد ( %۹۰) حقوق و فوق العاده های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و همطراز، دولت مکلف است تا پایان سال سوم برنامه اقدام لازم را به عمل آورد. این افزایش از سال ۱۴۰۳ در سال اول معادل چهل درصد (%۴۰) و در سال های دوم و سوم هر کدام سی درصد ( %۳۰) ما به التفاوت تا نود درصد( %۹۰) یاد شده خواهد بود. آئین نامه اجرائی این بند به تصویب هیئت وزیران می رسد.

مخالفت نمایندگان با کاهش ۵ درصدی کمک دولت به صندوق های بازنشستگی طی هر سال

این گزارش می افزاید: همچنین نمایندگان با پیشنهاد حسینعلی حاجی دلیگانی مبنی بر بازگشت به اصل ماده ۲۸ این لایحه مخالفت کردند. لایحه مذکور که در کمیسیون تلفیق حذف شده بود، درباره این است که سالانه ۵ درصد از کمک دولت به صندوق های بازنشستگی کاهش پیدا کند اما سخنگوی کمیسیون تلفیق علت حذف این بند را اینگونه توضیح داد. اگرچه در جدول ماده ۲۸ ما دولت را مکلف کردیم هرسال ۵ درصد کمک خود را به صندوق های بازنشستگی کاهش دهد اما از آن جا که این تصمیم می توانست با افزایش حقوق بازنشستگان تداخل پیدا کند آن را حذف کردیم چرا که همسان سازی حقوق بازنشستگان تا ۹۰ درصد حقوق شاغلان همتراز، خود یک بار مالی به صندوق ها اضافه خواهد کرد بنابراین این دو با هم جمع نمی شوند لذا با توجه به رأی آوردن افزایش حقوق بازنشستگان در مجلس بازگرداندن جدول ماده ۲۸ به دولت اجازه می دهد مستند این جدول افزایش حقوق بازنشستگان را انجام ندهد لذا به جهت جلوگیری از این تناقض جدول فوق را حذف کردیم.

کتابهای منبع آزمون استخدامی

22 دیدگاه

 1. ,،دوستان عزیز مجلسی‌ها حق این بازنشستگان گردن شماست حق الناس چه سه سالی بابا تمام کنید معلوم نیست سه سال بعد چه اتفاقی می‌افته تو همین سال باید اتفاق بیفته تشکر از آقای حسینی و آقای حاجی بابایی و دوستانی که این فکر رو دارند جناب آقای قالیباف لطفاً چنگانه صحبت نکنید تمام کنیدبه قول مقام معظم رهبری مردم از مسئولین جلوترند ما خوب می‌فهمیم که شما دارین چیکار می‌کنین

 2. ,،دوستان عزیز مجلسی‌ها حق این بازنشستگان گردن شماست حق الناس چه سه سالی بابا تمام کنید معلوم نیست سه سال بعد چه اتفاقی می‌افته تو همین سال باید اتفاق بیفته تشکر از آقای حسینی و آقای حاجی بابایی و دوستانی که این فکر رو دارند جناب آقای قالیباف لطفاً چنگانه صحبت نکنید تمام کنیدبه قول مقام معظم رهبری مردم از مسئولین جلوترند ما خوب می‌فهمیم که شما دارین چیکار می‌کنین

  1. برادران مجلس وعده سر خرمن ندهید در رابطه با بازنشستگان نیروهای مسلح یک فرد با درجه سرهنگی و مدرک کارشناسی ارشد ۱۶میلیون دریافتی دارد و در عوض یک فرد شاغل با درجه سروانی و بیست سال خدمت و مدرک کارشناسی ۲۶ میلیون دریافت می‌کند، واقعا باید شرمنده باشید ،انشالله بازنشستگان هم بعد از ۳ سال آینده تصمیم به حضور در انتخابات خواهند گرفت

 3. اصلا چرا این فرمول ؟ باید بر مبنای نرخ تورم به حقوق های اضافه شود خودی و ناخودی هم ندارد ، وقتی نرخ تورم ۴۵ درصد است این نرخ باید به حقوق اضافه شود ، دولت پول بدون پشتوانه چاپ میکند ، تورم بوجود میاید . تازه نمایندگان‌‌ در مورد افزایش حقوق چونه میزنند نماینده ها ماشین شاسی بلند به قیمت کارخانه میگیرند ، ولی باید تماشا کنند

  1. با این فرمول و قانون ناقص احتملا برای بازنشستگان افزایش سالیانه دیگر اتفاق نخواهد افتاد همین ۴۰ درصد و سی درصد به جای همه افزایشهای آتی منطور خواهد شد

 4. نظر اقای حسینی کیا باید در نظر گرفته شود چون ایا تا ۳ سال اینده ما تورم نخواهیم داشت و اگر تا ۳ اینده این قانون اجرا شود و با تورمی که ایجاد میشود خودبخود این مصوبه بی ارزش میشود و هیچ چیزی نصیب بازنشسته نخواهد شد بهتراست همین امسال اجرایی شود

 5. ا عرض سلام و احترام
  اجرای همسانسازی چرا تا سه سال آینده؟
  الان با مشکلات موجود این طرح درمان ورضایت بخش نیست
  لطفا هر چ زودتر حتی همین ماه حکم زده و قبل از انتخابات اجرایی کنید
  برای انتخابات پرشور .رضایت مندی بازنشستگان را تامین کنید
  سپای

 6. سلام،تصویب ماده ۲۹در لایحه برنامه هفتم برای اجرا چه ضمانتی دارد؟مگر نه اینکه در برنامه ششم هم تصویب شده بود پس چرا دولت قبل در پایان دولت خود آن هم ناقص اجرا کرد واین دولت هم باتوجه به تصویب بودجه در۱۴۰۰و۱۴۰۱توسط مجلس پس چرا اجرا نکرد،؟الان هم نمایندگان مجلس هم برای رای این کار را کردند.

 7. بازنشستگان محترم که پای صندوقهای رای می روند درسه مرحله رای می دهندامسال٪۴٠کاریعنی برگه سفیدداخل صندوق می اندازند، انشاالله دولت بعدی، هر مرحله ۳٠٪اسامی ودردولت بعدی۳•٪بقیه اسامی نوشته می شود، علی برکت الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام